Старовинні рецепти зберігають у селі Гречишкине, що на Луганщині. З покоління в покоління передають секрети приготування пиріжків із крихтами та козацького квасу з хріном. Скуштувати їх можна лише у цьому селі, а рецепти є елементами місцевої нематеріальної культурної спадщини.
Жителька села Гречишкине Тетяна Дементьєва розповіла Суспільному, що місцевий смаколик пиріжки з крихтами роблять з не солодкого тіста.
"У Гречишкіному говорять "крохті". Щоб отримати "крохті", беремо середину з білого хліба та натираємо на терці. Можно і пом’яти, але тоді не так, шматочками виходить", - каже жінка.
Додає, що потім до крохтів додають вишкварки – пережарені шматочки сала та м’яса. Та ліплять пиріжки.
За словами Тетяни, такі періжки готували навесні, взимку.
"У піст готували пиріжки на воді з горохом, квасолею. А саме з "крихтями" – це дуже поживно. Коли чоловіки виходили на весняно-польові роботи, вони брали із собою торбу і там їли", - додає жінка.
Як розповіла Суспільному 79-річна місцева жителька Раїса Гречишкина, ще один місцевий смаколик – козацький квас із хріном або Гречищанський старовинний квас.
За її словами, тонкощі приготування зберігає у пам’яті, готувати квас її навчила мати.
Додає, що для напою роблять спеціальні дріжджі з хмілю.У складі також борошно, висівки та хрін. Квас підходить кілька разів, загалом готується добу, а зберігати його можна понад два тижні. Квас місцеві змішують із холодцем або готують з ним першу страву.
"Раніше у давнину на кожному подвір’ї робили квас. І дріжджі самі робили, і квас. А потім стареньких вже не стало, а молоді не надто цікавились", - говорить Раїcа.
"Це ті знання, навички, звичаї, традиції, ремесла, які є живими, звертаю увагу – живим – спадком нашого краю. Наша основна задача цей спадок зафіксувати, зберегти, пополяризувати", - говорить наукова співробітниця Новоайдарського краєзнавчого музею Алла Сорокіна.
За словами наукової співробітниці Новоайдарського краєзнавчого музею Алли Сорокіної, у Щастинському районі наразі описали 8 таких елементів.
"В нас є село Михайлівка, в якому зафіксували аж 5 елементів нематеріальної культурної спадщини. Це випікання весільних хлібів і серед них унікальні лапті та сова, які дарували тестові та тещі під час весілля", - говорить наукова співробітниця Новоайдарського краєзнавчого музею Алла Сорокіна.
Співробітниці музею незабаром планують описати ще один рецепт із Гречишкиного – цього разу це буде гарбузовий мед.