"Білі плями" покриття. Чому на Харківщині мовлять російські FM-станції та ТБ-канали

"Білі плями" покриття. Чому на Харківщині мовлять російські FM-станції та ТБ-канали

"Білі плями" покриття. Чому на Харківщині мовлять російські FM-станції та ТБ-канали
Суспільне Херсон

У низці населених пунктів Харківської області замість українських мовлять російські радіостанції. Жителі регіону також нарікають на проблеми з прийманням цифрового телебачення. Чому існують "білі плями" у покритті та що робити глядачам і слухачам — в ефірі "Українського радіо Харків" розказали представники Українського державного центру радіочастот та Національної ради з питань телебачення та радіомовлення.

Окремі "білі плями" й 15 програм з Росії

Село Олександрівка Золочівської громади розташоване за п'ять кілометрів від державного кордону. Його жителька Юлія Кучеренко розповідає, що українські канали та радіо "упіймати" на території села складно.

"Дротове радіо вже майже винищене. Т2 у нас дуже погано приймає, неякісно — два-три канали можна знайти, звичайною польською антеною — п'ять-сім, вона трохи краще приймає. Супутник та інтернет — це добре, але у нас у селі багато літніх людей, не кожен пенсіонер може дозволити собі їх під'єднати", — пояснює Юлія.

"Дуже багато людей, які слухають російські новини, програми, музику", — каже жителька прикордонної Олександрівки.

За словами директора з питань радіочастотних присвоєнь Українського державного центру радіочастотУкраїнський державний центр радіочастот займається розрахунками електромагнітної сумісності, погодження, захистом радіочастотних присвоєнь для теле- та радіомовлення Євгена Мирзакова, в базі даних частотних присвоєнь на території Харківської області 104 частоти для розповсюдження теле- та радіопрограм.

"Покриття території Харківщини не є рівномірним: з 58 радіочастот [для аналогового звукового FM-мовлення] 22 частоти обліковуються в Харкові. На відстані 40-50 км від Харкова вся територія покрита радіомовленням добре, поодаль — є окремі "білі плями". Це, скажімо, Богодухів, Валки, бо найближча радіостанція знаходиться в Краснокутську", — розповідає Євген Мирзаков.

"Харківщина має велику територію, ландшафт області пагорбистий, є місцевості, де в ефірі не приймається жодна українська радіопрограма, натомість приймається до 15 програм з Росії", — йдеться у відповіді очільниці Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Ольги Герасим'юк на запит "Українського радіо. Харків".

Як збільшують українське радіомовлення

В Національній раді кажуть, що з липня 2014 року посилили моніторинг на прикордонних територіях, а з 2017 року — запровадили програму розбудови радіомовлення громад.

"На Харківщині таких радіоорганізацій було дев'ять, з них три не розбудувалися. Незабаром має отримати дозвіл на тимчасове мовлення на прикордонній території ще одна місцева радіоорганізація у селищі Дворічна, то працюватиме сім. Їх доповнюють три приватні місцеві радіокомпанії ефірного мовлення на території області та шість — у Харкові. Незабаром буде створена ще одна приватна місцева радіоорганізація у селищі Солоницівка", — сказано у відповіді очільниці Національної ради на запит "Українського радіо. Харків".

Національна рада у 2019 та 2020 роках замовляла Українському державному центру радіочастот прорахунок частот для прикордонних населених пунктів — Богодухова, Великого Бурлука, Вовчанська, Дворічної, Золочева, Липців та Солоницівки.

"На сьогодні ситуація така: конкурси на прораховані частоти для Великого Бурлука та Золочева через карантинні та відповідні законодавчі обмеження були або скасовані, або не оголошувались. По інших населених пунктах прорахунок частот триває", — йдеться у відповіді очільниці Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Ольги Герасимюк.

"Порушень немає"

У Нацраді кажуть, що не отримували скарг щодо збільшення потужностей російських радіостанцій. Директор з питань радіочастотних присвоєнь Українського державного центру радіочастот Євген Мирзаков каже, що порушень міжнародного права Росією стосовно мовлення теле- й радіоканалів на Харківщині не зафіксовано.

Споживачам, які мають проблеми з поганим прийманням українських ТБ-каналів, Євген Мирзаков радить мати антену з коефіцієнтом підсилення не менше 10 децибелів та не менше 10 метрів заввишки.

"Необхідно виконати умови фіксованого приймання більш детально — на сайті Українського державного центру радіочастот. Повинна бути якісна антена, необхідно забезпечити пряму видимість на передавач. Важливо правильно зорієнтувати абонентську антену у напрямку передавача з національним контентом, бо якщо розгорнути її у протилежному напрямку, то, відповідно, буде контент іншої країни", — прокоментував Євген Мирзаков.

Читайте також

4 роки роботи для суспільства: як створювався незалежний Суспільний мовник

Суспільне запустило подкасти: де слухати

На початок