Перейти до основного змісту
В Ізраїлі проросли фініки віком дві тисячі років, знайдені біля Мертвого моря

В Ізраїлі проросли фініки віком дві тисячі років, знайдені біля Мертвого моря

В Ізраїлі проросли фініки віком дві тисячі років, знайдені біля Мертвого моря
.

Ізраїльським науковцям з медичного центру Хаддаса вдалося успішно виростити фініки з насіння віком дві тисячі років, яке знайшли в давній фортеці і печерах на Близькому Сході.

Як пише Science, знайдене насіння доводить, що стародавні фермери вибірково вирощували фініки з усього регіону і може дати підказку, як насіння цього фрукту може виживати протягом тисячоліть.

Задля вирощування рослин етноботаністка з медичного центру Хадасса Сара Саллон і її колеги відсортували сотні насіння. Його частина була розкопана в ізраїльському Масаде — фортеці на вершині гори з видом на Мертве море, яка була частково побудована біблійним царем Іродом. Інші витягли з печер навколо Мертвого моря, які використовуються для зберігання і житлових приміщень.

Дослідники розмочили у теплій воді і рідких добривах 34 найбільш перспективних зразка з відібраної сотні, а потім посадили їх у стерильний ґрунт. У саджанці проросли шість ростків. У кінцевому результаті вони перетворяться на фінікові пальми. Всі успішні насіння були довжиною в кілька сантиметрів, що на 30% більше, ніж насіння сучасних сортів через такий самий час після посадки.

Початковий генетичний аналіз рослин, вирощених зі стародавнього насіння, дозволяє припустити, що фермери в цьому регіоні вирощували фініки зі змішаними рисами. У результаті вони отримували великий, солодкий і довгий у зберіганні фрукт, про який писали такі класичні автори, як Гален, Страбон і Геродот. Фініки вважалися цінними ласощами у всьому давньоримському світі.

Дослідники припускають, що результати дослідження можуть допомогти відродити смакові якості і розмір фініків тих часів.

Також науковці планують з'ясувати, як насінню фініків вдалося виживати стільки часу, оскільки зазвичай ДНК і РНК (рибонуклеїнова кислота, яка є однією з основних макромолекул, які містяться в клітинах всіх живих організмів) розпадаються із часом.

Саллон каже, що, ймовірно, у виживанні насіння допомогли незвичайні умови навколо Мертвого моря.

"Низька висота, спека, сухі умови — все це може вплинути на тривалість життя (насіння, — ред.)", — пояснює вона.

Медичний центр Хадасса — одна з найбільших лікарень в Ізраїлі. Розташована в столиці Ізраїлю Єрусалимі. Лікарня складається з двох кампусів: один на горі Скопус, другий — у передмісті Єрусалима.

Топ дня
Вибір редакції
На початок