В Україні й у світі 8 травня відзначається День пам'яті та примирення, присвячений пам'яті жертв Другої світової війни. У зв’язку з цим президент Володимир Зеленський заявив, що цей день відзначають "не на заміну 9 травня, а для того, щоб зберегти й зрозуміти історію повніше".
Про це йдеться у зверненні глави держави, яке він розмістив на своїй сторінці у Facebook.
За його словами, День пам'яті та примирення відзначають, "щоб ніколи не забути, що нацизм був абсолютним злом. І будь-хто з тих, хто намагається виправдовувати його, заслуговує лише на засудження". Також Зеленський наголосив, що українці воювали разом з десятками народів проти нацизму не для того, щоб війна забирала життя наших людей 76 років потому.
Читайте також: 8 та 9 травня. Чому існує дві дати відзначення Дня перемоги
"Ніколи не забути, що українці воювали разом з десятками народів проти нацизму. Разом з росіянами, поляками, білорусами, євреями, грузинами, вірменами, британцями, американцями, французами та багатьма іншими. І точно не для того, щоб війна забирала життя наших людей 76 років потому", — заявив президент.
Крім того, він нагадав про обов’язок людей, особливо лідерів держав та політиків, поважати міжнародні інституції та правила для підтримки глобального миру, які буд створені після Другої світової війни.
Що це за дата
В Україні й у світі 8 травня відзначається День пам'яті та примирення, присвячений пам'яті жертв Другої світової війни. Саме у цей день 1945 року набув чинності Акт воєнної капітуляції Німеччини, який був підписаний напередодні, 7 травня 19845 року французькому місті Реймс. А 9 травня 1945 року на вимогу Кремля у передмісті німецької столиці Карлсхорсті був підписаний ще один документ — "Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини".
У 2004 році на 59-й сесії Генеральної асамблеї ООН було ухвалено рішення встановити пам'ятні дні 8-9 травня. В Україні День пам'яті та примирення встановлений указом президента від 24 березня 2015 року. Таким чином, Україна долучилася до європейської традиції відзначення перемоги антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та вшанування борців проти нацизму.
Що відомо
- 8 травня в Україні відзначають День пам'яті та примирення, а 9 травня — 76-ту річницю перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
- За даними Нацполіції, до охорони громадського порядку під час святкування Дня пам'яті та примирення і 76-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війни залучать 11 тисяч правоохоронців.
- Більшість українців вважають правильним святкувати День перемоги 9 травня.
- Поліція просить утриматися від георгіївських стрічок та комуністичної символіки 8 і 9 травня.
- У Білорусі частково заборонили проведення акції "Безсмертний полк" на 9 травня.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!