За чотири місяці 2021 року кіберполіція отримала більш ніж 11 тисяч заяв про шахрайство. Більшість із них – телефонні. Злочинці створюють call-центри, офіси, телефонують, зокрема, від імені банків, та пропонують свої послуги чи допомогу, а люди після втрачають кошти. Суспільне поспілкувалось із потерпілою та з‘ясувало як вберегтись від подібних шахрайських схем.
“У тебе немає часу, щоб подумати”
Марії Царук зателефонували вранці. Представились службою безпеки банку та повідомили, що її картка тимчасово заблокована. Насправді це були шахраї. Вони сказали, що аби Марія могла користуватись послугами банку, їй потрібно тимчасово створити нову карту. Проте у цієї картки не було власного номера. Новий служба банку, нібито надасть їй телефоном. Він виявиться несправжнім.
“Виявилось, що цей номер – не номер моєї нової картки, а номер, на який потім вивели мої кошти. Мені пояснили, щоб активувати цей рахунок на нього потрібно перевести невелику кількість коштів. На моєму основному рахунку було всього 80 грн. Він розповів, що мені потрібно відкрити кредитний ліміт, на кілька тисяч грн і їх перевести на карту.”
Шахраї розмовляли з Марією близько 30 хвилин. За цей час у неї вкрали близько 50 тисяч гривень.
“У тебе немає часу, щоб подумати. Ти відчуваєш тиск у свою сторону. Тебе підштовхують: "Давай вирішуй щось, дій, бо час іде"”.
За цей час з Марією спілкувались троє чоловіків. Вони представлялись різними співробітниками банку. Окрім цього Марія каже, що чула шум офісу. Тому і повірила шахраям.
Шахрайські call-центри
Шахраї можуть створювати цілі офіси та call-центри, які телефонують людям та намагаються їх обдурити, розповіла Суспільному старша інспекторка департаменту кіберполіції Анна Селезньова. Злочинці можуть представлятись не тільки співробітниками банку, але і будь-ким, зокрема і поліцейськими.
"Вони (шахраї -ред.) використовують айпі телефонів, номера які є на офіційному сайті поліції. І просять назвати пароль, який знаходиться в смс, який вони надсилають", – розповіла Селезньова.
Як вберегтись?
Приватний детектив Руслан Болгов розслідує подібні шахрайські схеми. Розповідає, що існують "маркери", аби відрізнити дзвінок співробітника банку від шахраїв:
- Банк ніколи не витрачає багато часу на клієнта – годину чи півтори.
- Банк відразу блокує картку, якщо є проблема і просять звернутись до відділень банку.
- Банк ніколи не питає конфіденційну інформацію і тим більше не просить "переслати" кудись кошти.
- Банк ніколи не просить надати смс-код повідомлення. Клієнт може надати код лише безпосередньо у відділенні банку.
Ці ж маркери підтверджує і фахівець з комунікації одного з українських банків Олександр Жильцов. Розповідає, що у випадку, якщо людина все ж переслала кошти шахраям, потрібно відразу зателефонувати до свого банку і заблокувати картку. Якщо встигнути вчасно, до того, як шахраї переведуть кошти на інший рахунок, гроші можна буде заблокувати. Проте, якщо звернутись запізно, банк не зможе заблокувати, чи повернути кошти. Олександр додає, що крім цього потрібно обов‘язково звернутись до поліції, щоб зафіксувати злочин.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!