Нове життя ПТУ: уряд розробив концепцію програми розвитку профтехосвіти

Нове життя ПТУ: уряд розробив концепцію програми розвитку профтехосвіти

Нове життя ПТУ: уряд розробив концепцію програми розвитку профтехосвіти МОН

Міністерство освіти і науки створило проєкт концепції Державної цільової соціальної програми розвитку професійної та професійно-технічної освіти на 2022-2027 роки.

Як зазначається на сайті Міносвіти, концепцію розроблено на виконання Указу президента № 130/2021 "Про пріоритетні заходи розвитку професійної (професійно-технічної) освіти".

"Метою запропонованої Концепції є створення умов для якісної підготовки кваліфікованих кадрів згідно з пріоритетами державної політики, орієнтованої на розвиток та самореалізацію особистості, її участі та інтеграції у суспільне життя, а також рівного доступу до професійної (професійно-технічної) освіти", – зазначили в МОН.

Відповідно до тексту концепції, програма була створена у зв’язку з необхідністю модернізації системи професійної та професійно-технічної освіти відповідно до сучасних і перспективних потреб ринку праці та кращих міжнародних стандартів і практик.

Серед головних проблем у сфері профтехосвіти автори концепції виділили наступні:

 • застаріла матеріально-технічна база закладів освіти;
 • неефективне багаторівневе управління освітою;
 • невідповідність якості підготовки здобувачів освіти вимогам роботодавців та потребам особистості;
 • відсутність аналізу і моніторингу потреб ринку праці, запроваджених на постійній основі;
 • низька активність бізнесу і закладів освіти у реалізації програм і проєктів державно-приватного партнерства;
 • невисокий рівень престижності освіти в Україні.

Як зазначається у документі, одним зі шляхів забезпечення ефективної децентралізації системи управління профтехосвітою було визначено утворення відповідних регіональних рад освіти, однак ефективність їхньої діяльності на ухвалення управлінських рішень на місцевому рівні залишається вкрай низькою.

"Пасивність органів державної влади на місцевому рівні у питанні прийняття цілісних майнових комплексів закладів професійної (професійно-технічної) освіти пов’язана, насамперед, з необхідністю забезпечення повного фінансування розвитку інфраструктури закладів професійної (професійно-технічної) освіти з місцевих бюджетів за наявності обмежених ресурсів", – йдеться у тексті концепції.

Також автори документи із посиланням на дані Світового банку підкреслили, що майже 70% опитаних підприємств підтвердили, що випускники закладів загальної середньої, вищої та професійної чи професійно-технічної освіти не володіють практичними навичками або сучасними знаннями

"Понад 58% відзначили відсутність типів та рівнів навичок, необхідних роботодавцям", – зазначається у документі.

Що з цим робити

Відтак Міносвіти пропонує два шляхи розв’язання проблеми:

 • Проведення часткових реформ без системного підходу щодо розв’язання нагальних проблем освіти.
 • Комплексний підхід до розв’язання проблем, який створить умови для забезпечення відповідності пропозицій сфери професійної освіти потребам особистості та запитам ринку праці.

"Перший варіант є малоефективним та орієнтованим на процес, а не на результат, і забезпечує відтворення старого досвіду з мінімальним запровадженням нововведень", – зазначається в документі.

Автори вважають оптимальним другий варіант розв’язання проблеми, для чого пропонують здійснити наступні кроки:

 • Реалізувати у системі профтехосвіти нову децентралізовану модель управління та фінансування, орієнтованої на результати;
 • осучаснення змісту і підвищення якості професійної та професійно-технічної освіти;
 • розвитку партнерства у сфері профтехосвіти;
 • популяризації професійної та професійно-технічної освіти.

У МОН переконані, що це дозволить сформувати оптимальну мережу освітніх закладів, підвищити рівень заробітної плати педагогічних працівників закладів освіти, розмір стипендіального забезпечення учнів, запровадити субвенцію на модернізацію соціальної інфраструктури та забезпечення універсального інклюзивного та ґендерно-чутливого дизайну у закладах освіти, створити наглядові ради, інформаційну систему управління освітою, розширити автономію закладів, створити інформаційну систему управління освітою, а також досягнути інших цілей.

Координацію міжвідомчої та міжсекторальної співпраці щодо розв’язання пріоритетних завдань програми здійснюватиме МОН. Виконання програми заплановане на 2022-2027 роки.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди