Мешканці громади, які проживають біля Запорізької АЕС, вимагатимуть пільг

Мешканці громади, які проживають біля Запорізької АЕС, вимагатимуть пільг

Мешканці громади, які проживають біля Запорізької АЕС, вимагатимуть пільг

Кам'янсько-Дніпровська територіальна громада Запорізької області долучилася до Асоціації громад зон спостереження АЕС, що представляє інтереси мешканців громад, які проживають у 30-ти кілометровій зоні атомних станцій.

Про це повідомляють на фейсбук-сторінці Кам'янсько-Дніпровської громади. Представники обох громад взяли участь в установчих зборах асоціації, що відбулися у Нікополі на Дніпропетровщині 22 квітня.

Асоціація створена для захисту прав мешканців тих громад, що розташовані у 30-кілометрових зонах навколо Запорізької, Хмельницької, Південно-Української та Рівненської АЕС. Загалом таких громад в Україні налічується 64, до асоціації долучилися вже 24.

Члени організації ініціювали зустріч з президентом України, де мають обговорити звуження прав на соціально-економічну компенсацію ризику від діяльності атомних електростанцій, у тому числі на пільги з оплати за спожиту електричну енергію для населення, яке постійно проживає в 30-кілометровій зоні АЕС.

Також у Кам'янсько-Дніпровській громаді повідомляють, що учасники зборів вирішили звернутися до Верховної Ради та Кабінету міністрів з пропозиціями про внесення змін до Бюджетного кодексу та постанови про надання субвенцій мешканцям зон спостереження АЕС, які б могли економічно підтримати громади, що перебувають в зоні ризику.

Чому передбачені пільги

За нормативами, що діють ще з часів СРСР, навколо атомних електростанцій встановлені так звані зони спостереження, на яких ведеться постійний радіаційний контроль. Ці нормативи підтверджені Законом України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку". Для всіх чотирьох українських АЕС такі зони встановлені в радіусі 30 км від атомної станції. В зону спостереження Запорізької АЕС входять міста, села і селища в Запорізькій, Дніпропетровській і Херсонській областях. Зокрема у Запорізькій це міста Енергодар та Кам'янка-Дніпровська.

Законодавство передбачає низку пільг і субвенцій для мешканців населених пунктів, які розташовані у зонах спостереження. Такі пільги існують для того, щоб стримати відтік населення з потенційно небезпечних зон і компенсувати ризики проживання на них. Гроші у державний бюджет для виплати цих субвенцій сплачує Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом". Збір, що з постановою Кабміну сплачує "Енергоатом", складає 1% від обсягу реалізації електроенергії, що виробляється на вітчизняних АЕС.

Втім, у "Енергоатомі" вказують на недосконалість механізму нарахування коштів громадам: «У той час, як Енергоатом у повному обсязі виконує свої зобов’язання з відрахування компенсаційного збору, органи місцевої влади отримують кошти, що значно менші ніж встановлено Законом України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», зазначають в енергетичній компанії.

З моменту запровадження дії механізму оплати та використання коштів від збору (2010-2019 роки) сума перерахувань "Енергоатома" до спеціального фонду державного бюджету склала 2 млрд 708 млн грн. Водночас за цей період органам місцевого самоврядування перераховано лише 1 млрд 66,9 млн грн, що у 2,5 рази менше, ніж передбачено чинним законодавством,повідомляють енергетики.

Законопроєкт №2526 про внесення змін до Бюджетного кодексу України, що мав би нормалізувати фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, наразі зняли з розгляду.

Чисельність населення в зонах спостереження, включаючи висококваліфікований виробничий персонал, скорочується. За даними Мінрегіону та ДСНС за 2019 рік з 2015 року кількість населення скоротилася майже на 18 тис. осіб.

Читайте також: Рада планує підвищити пенсійні виплати ліквідаторам аварії на ЧАЕС
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди