На Черкащині квітне червонокнижний сон

На Черкащині квітне червонокнижний сон

На Черкащині квітне червонокнижний сон Суспільне Черкаси - Катерина Криниця

У лісах Черкащини починає квітнути один із первоцвітів — червонокнижний сон. Однак, його популяція останніми роками зменшується, розповів Суспільному еколог Олександр Спрягайло.

За його словами, на території Черкащини налічується декілька видів цих квітів, які занесені до Червоної книги України.

"На Черкащині трапляються три види сону: сон великий Pulsatilla Grandis, сон розкритий Pulsatilla patens і сон лучний Pulsatilla pratensis. Усі вони є рідкісними та охороняються Законом України про Червону книгу. Основними причинами зменшення їх чисельності є вплив на місце проживання, тобто знищення степових ділянок, суцільні вирубки лісів, спалювання рослинності, а також збирання на букети, викопування для озеленення".

сон траваСуспільне Черкаси - Катерина Криниця

Сон лучний Pulsatilla pratensis

За словами еколога, за зривання таких рослин або погіршення умов їхнього проживання передбачено штраф у розмірі 510 гривень, а у випадку торгівлі ними – до 3 655 гривень. Також з порушників буде стягнута компенсація за кожну рослину — по 62 гривні.

Як пояснив еколог, сон не належить до вимираючих рослин:

"Останнім часом постійно погіршується стан популяцій усіх видів сону та зменшується частота їх трапляння. Відтак – види сону належать до рідкісних та потребують охорони".

Те, що ці квіти потребують охорони, підтвержує і відомий черкаський фотограф Сергій Криниця. Чоловік став очевидцем як рослина потрапила під незаконний збут браконьєром:

"На зупинці одного з маршрутів місцевого громадського транспорту водій вибіг у сусідній лісок. Повернувся вже не з пустими руками, а з букетом зірваних квітів сону розкритого. Водій зрозумів, що квіти йому не потрібні, оскільки зміна триває до ночі, тому свої мотиви пояснити не зміг. Після цього водій поскаржився, що в дитинстві він зривав рослини великими оберемками, однак зараз квітів значно поменшало".

сон траваСуспільне Черкаси - Катерина Криниця

Cон розкритий Pulsatilla patens

Сергій Криниця розповів, що ці рослини розмножуються посівом насіння, тому те, що рослини зривають не з коренем, теж впливає на їх розмноження. Чоловік також додав, що засмучений таким ставленням до природи, адже замість того, щоб зробити фото, часто натрапляє на зрізані квіти.

сон траваСуспільне Черкаси - Катерина Криниця

Cон розкритий Pulsatilla patens

У свою чергу Олександр Спрягайло додав, що рослину могли з'їсти і дикі тварини:

"У природі часто можна побачити з’їдені частини рідкісних та/або отруйних рослин. Усі види сону – отруйні. Диким тваринам сон також може шкодити, оскільки їх свіжий сік містить протоанемонін, який викликає розлади травлення, запалення, блювоту, пригнічення центральної нервової системи".

Еколог додав, що окрім отруйних властивостей, сік цих рослин володіє також антибактеріальною і антигрибковою дією, тому певною мірою (у невеликих кількостях) може мати лікувальні властивості для диких тварин.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди