Понад 100 різних музичних інструментів зібрала житомирянка Ганна Івченко. За її словами, цього року вона вперше упорядкувала власну колекцію і зробила експозицію. Через карантин вільного доступу до виставки поки немає, проте колекцію вже побачили кореспонденти Суспільного.
Колекцію музичних інструментів житомирянка Ганна Івченко збирала протягом десяти років. Майже половина з них – різноманітні дзвіночки: є привезені з Амстердаму, є дзвоник з символами Житомира, є такі, якими прикрашають новорічний вінок, які вішають на шию тваринам, і такий, що видає церковний дзвін. Святкові дзвоники розміщували у дворі, і вони видавали звуки від вітру.


Співочий дзвін має таку важливу ручку для розподілу енергетики, що може грати без язичка, – розповідає Ганна Івченко. – А ось цей старовинний дзвіночок називався служник, ним викликали слугу. А на дзвіночку, який відбивав на кораблі склянки, вибито 1824 рік. Він литий з міді".

Ганна Івченко показала також дзвоник, який використовували у повоєнні часи. Він призначався для скликання школярів на заняття.

"Всередині дзвону, замість язичка, вставлена гільза з патрона, – каже Ганна Івченко. Ним закликали школярів за парти".

Є у Ганни Івченко лялька – алтайська шаманка. В руці вона тримає справжній маленький барабан зі шкіри та жил.

"А ось алтайський дзвіночок біля алтайської шаманки, – розповідає і показує Ганна Івченко. – У нього язичок не вільно рухається, і видає звук не весь час, а лише при певних кроках".

Окрім дзвонів, в колекції Ганни Івченко є й різні ударні та музичні інструменти, що видають ритми, наприклад, такі, які використовують у танцях. Їх давали дітям, аби привчати їх до сприйняття звуку та ритму. Показала Ганна Івченко й інструмент, яким відганяли злих духів:

"Тріскачка – з нею діти бігали навколо хати, крутили її, і вона видавали певні звуки, відганяючи злих духів. А каратали – індійський ударний музичний інструмент, який видає високі звуки. Ці бубонці мені привезли з Індії, їх на руки та ноги собі зав'язували танцівниці. А кастаньєти використовують, щоб відбивати ритми під час іспанського танцю. Ось рубель, за допомогою якого прали, але у рубель можна й дути".


Дримба або варган був майже у всіх древніх народів. Цей інструмент використовували переважно для медитації. Він поділяється на чоловічий та жіночий.


"У співочій чаші можна закип'ятити воду, рухаючи навколо неї спеціальною палицею за годинниковою стрілкою, – каже Ганна Івченко. – Таким чином можна зарядитися позитивною енергетикою і отримати гармонію".
Авторка: Ольга Груп-Сікора
Камера: Тетяна Беляк