Офіцер Королівського флоту, дипломат та жартівник. Головне про принца Філіпа

Офіцер Королівського флоту, дипломат та жартівник. Головне про принца Філіпа

Офіцер Королівського флоту, дипломат та жартівник. Головне про принца Філіпа
AP

9 квітня у Великій Британії у віці 99 років помер чоловік королеви Єлизавети II герцог Единбурзький принц Філіп. Суспільне зібрало головні факти про життя та особистість принца Філіпа.

Далекий родич та супутник всього життя

Філіп був п'ятою дитиною і єдиним сином брата короля Греції принца Андрія з династії Глюксбургів. Він зі своєю майбутньою дружиною Єлизаветою Віндзор були чотирирідними братом і сестрою – знаменита королева Вікторія була їх спільною прабабусею.

Вперше 13-річний Філіп та 8-річна Єлизавета зустрілися 1934 року на весіллі принцеси Маріани Грецької та Данської та принца Георга, рідного дядька Єлизавети. Більш близьке знайомство між ними зав'язалося у 1939 році, коли родина короля Георга відвідала Королівський військово-морський коледж у Дартсмуті, де навчався Філіп. Після цього між ними зав'язалося листування. У 1946 році Філіп попросив у короля Георга "руки" його доньки, але публічно оголосили про заручини лише в 1947 році.

До одруження з Єлизаветою Філіп, чия родина мусила втікати з Греції, практично не мав коштів. Обручку для нареченої він виготовив із діадеми з діамантами, яка належала матері. Для того, щоб стати чоловіком Єлизавети, йому довелося "перехреститися" з православ'я у англіканство та відмовитися від титулів Принца Грецького та Данського. Крім того, заради своєї майбутньої дружини він кинув палити.

Принц Філіп
Філіп та Єлизавета на весільній церемонії, 1947 рік. AP

Єлизавета та Філіп прожили в шлюбі 74 роки та виростили чотирьох дітей.

Найдосвідченіший у світі відкривач меморіальних дошок

Принц Філіп всі роки свого життя в Букінгемському палаці вів активну діяльність. Коли Єлизавета посіла королівський престол, йому довелося полишити службу у Королівському флоті, яку Філіп згадував з теплотою до кінця життя. Тож, його головною роботою стали численні церемоніальні та благодійні завдання.

Принц Філіп описував себе як "найдосвідченішого в світі відкривача меморіальних дошок". За роки свого життя принц Філіп став покровителем близько 800 британських організацій, прийняв 22 191 офіційне запрошення та виголосив 5493 промов. У 1964—1986 роках він був президентом Міжнародної федерації кінного спорту, в 1981—1996 роках – Всесвітнього фонду дикої природи.

Крім того, принц активно займався міжнародним представництвом Великої Британії. У жовтні 1956 – лютому 1957 Філіп здійснив міжнародне турне, відвідавши Гібралтар, Кенію, Уганду, Малайзію, Папуа-Нову Гвінею, Австралію (в Мельбурні відкрив XVI літні Олімпійські ігри), Нову Зеландію, Фолклендські острови, Антарктиду, острів Святої Єлени, Гамбії і Португалію.

Принц Філіп
Принц Філіп під час візиту до Африки. АР

У 1963 році Філіп представляв Британію на похоронах убитого президента США Джона Кеннеді. У вересні 1973 року він першим з членів британської королівської сім'ї відвідав СРСР з неофіційним візитом в якості президента Міжнародної федерації кінного спорту.

Жартівник та опора сім'ї

Попри те, що в офіційній ієрархії королівської родини Великої Британії принц Філіп відігравав дещо другорядну роль, в приватному житті він займав позицію глави сім'ї. Королева Єлизавета неодноразово називала його джерелом своєї сили. Діти й онуки королівського подружжя описували його як людину, яка приймала в родині всі найважливіші рішення і допомагав врегулювати конфлікти. Зокрема, джерела з кіл наближених до королівської родини розповідали, що саме принц Філіп переконав принца Чарльза зробити пропозицію Діані, а після її трагічної загибелі наполіг, аби сини провели труну матері в останню путь і вів внуків на похоронній церемонії за руки.

Однією з характерних рис принца Філіпа була любов до жартів на межі "чорного гумору". Зокрема, коли у нього та Єлизавети народилася перша дитина, побачивши принца Чарльза, Філіп запитав: "Чому він такий схожий на сливовий пудинг?".

Відповідаючи на запитання журналістів в одному з інтерв'ю DPA, він повідомив, що після смерті хотів би переродитися у смертельний вірус, аби вирішити проблему перенаселення планети.

Принц Філіп
Принц Філіп. АР

Крім того, принц любив покепкувати на тему расових та національних стереотипів. У 1986 році, під час засідання Всесвітнього фонду дикої природи принц Філіп заявив, що "китайці із задоволенням з'їдять що завгодно, якщо у цього є чотири ніжки (крім стільця), або воно літає на двох крилах (крім літака), або воно плаває (крім підводного човна)". А у 1995 році він запитав у шотландського інструктора із водіння про те, як йому вдається змусити місцевих водіїв не пити достатньо довго, аби ті могли скласти екзамен.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок