Уродженка села на Сумщині підозрює місцеву агрофірму, що та обробляє давній курган

Уродженка села на Сумщині підозрює місцеву агрофірму, що та обробляє давній курган

Уродженка села на Сумщині підозрює місцеву агрофірму, що та обробляє давній курган Суспільне Суми

Уродженка села Тучне, що у Миколаївській громаді на Сумщині, Валерія Ксенженко показала Суспільному поле, в якому, за словами місцевих жителів, розташовані давні кургани. Нині цю територію між селами Тучне і Товста обробляє місцева агрофірма.

Студентка Валерія живе в Сумах, у Тучне їздить до дідуся. Під час одного з візитів, наприкінці березня, у полі, що поблизу села, дівчина виявила кістки та викликала поліцію.

"Дідусь розповідав, що цим курганам сотні років. Мені стало цікаво, прогулювалася і вирішила: сходжу подивлюся. Прийшла – а тут така ситуація, що розораний він, і як виявилося потім, розорюється він вже десятки років. Для мене це стало шоком, тому що на людських кістках сіяти зерно, як на мене, це якось неправильно", – говорить Валерія.

Василь Ксенженко – дідусь Валерії. Усе життя чоловік прожив у селі Тучне, випасав худобу неподалік курганів.

"У часи війни один курган використовувався зі стратегічною метою – там стояла вежа. Коли питав у людей, мені казали, що воїни поховані там у давні часи. Може, княжої доби, 500-1000 років, я думаю. Почали розорювати, як мені було 7-10 років, а потім далі, далі", – розповідає пан Василь.

Уродженка села на Сумщині підозрює місцеву агрофірму, що та обробляє давній курганСуспільне Суми

Григорію Галеті зараз 97. Раніше чоловік працював комбайнером. Згадує, що в роки Голодомору в бік курганів везли померлих.

"Знаю, я пацаном був, тут вуличка була, і під поле вранці заїжджали, вантажили мертвих, і везли хтозна-де, в той бік. Кажуть, що скотомогильники раніше були", – розповів пан Григорій.

За інформацією Володимира Крупецьких, експертиза кісток, яку мали можливість зробити в поліції, встановила, що їм – мінімум 39 років, верхню межу назвати не можуть, тому нічого не коментують.

"Я особисто перевірила реєстр, який у нас є, пам’яток національного і місцевого значення, розташованих на території області та внесених до державного реєстру, з прив’язкою до с. Товста. Нині археологічні об’єкти та пам’ятки до цих переліків не внесені. З’ясувати належність території та знахідок можуть лише археологи, фахівці, які мають право візуального огляду, обстеження", – розповіла Суспільному телефоном заступниця начальника відділу охорони культурної спадщини обласного управління культури Валентина Приймак.

Зараз на тій землі працює агрофірма "Вікторія" – обробляє паї. Від неї Суспільне отримало відповідь, що фірма користується ділянками на підставі договорів оренди, укладених з їх власниками.

"В агрофірмі відсутня будь-яка інформація чи документи, що на цих ділянках знаходиться курган чи будь-яке стародавнє заховання. Візуально навіть натяків на це немає. Також важливим є те, що жодна з земельних ділянок, якою користується агрофірма, не оглядалась поліцією за участю працівників агрофірми. Хоча є обов’язковим залучення до такого огляду тієї особи, яка нею володіє на момент такого огляду", – йдеться у відповіді.

Авторки – Юлія Ніколаєва та Анна Книш

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди