Коли та на скільки зростуть ціни на бензин в Україні. Розповідає експерт

Коли та на скільки зростуть ціни на бензин в Україні. Розповідає експерт

Ексклюзивно
Коли та на скільки зростуть ціни на бензин в Україні. Розповідає експерт
. Ілюстративне фото, Unsplash

Кабінет міністрів та Нафтогазова асоціація України підписали меморандум щодо конкуренції на ринку нафтопродуктів, який передбачає боротьбу із нелегальними заправками. Як уряд контролюватиме ринкові ціни на бензин Українському радіо розповів експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук.

Експерт підкреслив, що в день підписання меморандуму (5 квітня - ред.) всі учасники Асоціації знизили ціни на бензин до межі, вказаної в документі. Він додав, що "це нагадує узгоджені дії компаній, які вже можуть бути предметом уваги Антимонопольного комітету”.

"Після підписання цього меморандуму нічого не зміниться, тому що це домовленість між оператором преміального найдорожчого сегменту, які займають лише 12 % ринку нафтопродуктів України", — наголосив Косянчук.

Єдина конкретика в меморандумі, як зауважив експерт, це зазначення того, що ціна бензину не буде перевищувати 30 гривень за літр в період карантину. Наразі ціни на бензин становлять не більше 27-28 гривень.

“Окремо додам, що ціна в 30-31 гривню за літр бензину на АЗС преміального сегмента була чисто декларативною. Кожен споживач, який отримував 4-5 гривень знижки на літрі по системі лояльності, по факту купував бензин по середній ціні ринку і навіть нижче. А минулого року навіть президент рекомендував цим АЗС ставити не цю декларативну ціну, а ціну з урахуванням знижок по системі лояльності. Проте ця рекомендація була проігнорована", — пояснив Леонід Косянчук.

Після підписання меморандуму планується, що Нафтогазова асоціація України щомісячно буде надавати уряду інформацію некомерційного характеру щодо форм, видів та місць існування нелегального обігу пального.

"Проблема нелегального пального є актуальною в Україні щонайменше останні років 10-15. Але ті місячники боротьби із нелегальним ринком, які час від часу в нас відбуваються, ні до чого не призводять: закрили одну заправку, поряд виросло три нові. Це без фундаментні АЗС, які дуже легко перевозяться з місця на місце”, — розповів Косянчук.

Частка тіньового бензину в Україні за різними оцінками становить від 17 % до 23 %. Як зауважив експерт, на сьогодні оцінити "чорний" ринок палива дуже важко, оскільки він знаходиться поза межами контролю, не сплачує податки та не дає звітності, через що фіскальні органи та Державна податкова служба не бачать ці заправки.

Косянчук торкнувся питання цін на пальне та того, чи чекати підвищення вартості в майбутньому.

"Основний драйвер, який може спричинити цінову турбулентність на ринку нафтопродуктів, включно з дизельним пальним та скрапленим газом, ми можемо відчути вже на початку травня. Ціна може зрости на гривню-дві, а можливо й більше", — зазначив він.

Що відомо

  • Наприкінці березня Антимонопольний комітет оштрафував найбільшу нафтовидобувну компанію "Укрнафта" і низку операторів мереж автозаправних станцій за продаж нафтопродуктів загалом на 4,7 мільярда гривень. Їх звинуватили в антиконкурентних діях щодо встановлення цін на бензин та дизельне пальне.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок