В Одесі планують перепоховати рештки жертв політичних репресій, яких розстріляли орієнтовно в 1937-1938 роках. Для цього хочуть створити робочу групу, яка має підняти в архівах списки загиблих та визначити межі масового поховання, повідомили в пресслужбі міської ради.
За словами історика та краєзнавця Олександра Бабіча, на 6-му кілометрі Овідіопольської дороги поховано щонайменше 5500 одеситів. Вперше про це згадали ще за часів румунської окупації.
"У 1943 році румуни частково провели ексгумацію, вони тоді віднайшли понад 112 людських решток. І у всіх був однаковий кульовий отвір в потилиці. Після цього румуни встановили, що це дійсно розстріли часів НКВС. Потім про це забули, після війни не згадували, більш того, воно було завалене сміттям й туди нікого не пускали", – пояснив історик.
У 2008 році організація "Меморіали України" дістала 1086 людських скелетів та почала роботи з ексгумації. Згодом їх перепоховали на Західному кладовищі, та майже на 10 років знову забули про масові поховання.

На початку березня власники Одеського аеропорту намагалися перенести на місце поховань гаражі, які розташовані на в'їзді до летовища.
Як зазначив Бабіч у коментарі Суспільному, 5 квітня відбулася робоча зустріч міського голови Геннадія Труханова з представниками Українського інституту національної пам'яті та пошукових організацій. Тоді вирішили, що для перепоховання треба спочатку провести дослідження, зокрема георадарну розвідку, а потім шурфи, або одразу робити шурфування.
"І після цього вже приймати рішення. Перший варіант – тотально ексгумувати рештки людей та перепоховати. Але якщо ця робота вимагатиме дуже багато засобів і матеріальних вкладень, то краще їх залишити там та створити меморіальний парк", – наголосив краєзнавець.

Ексгумаційні роботи проводитимуть представники Союзу "Народна пам'ять", які мають необхідні дозволи від Міністерства культури та Міністерства охорони здоров'я.
"У них є досвід, необхідна пошукова техніка й вони мають той набір моральних якостей, які тут відіграють серйозну роль", – зауважив Бабіч.
На думку історика, поховання краще залишити на тому ж місці та зробити там меморіальний парк.
"Ця операція буде дуже дорога, тому що вийняти понад 5 тисяч рештків, розібрати кожну, з'ясувати причину смерті, за можливості встановити, хто ця людина була, – це дуже довгий та кропіткий процес. І якщо ми його розпочнемо, то він може затягнутися щонайменше на рік, а то й більше. Краще було б залишити їх там, вичистити територію від сміття, висадити дерева та створити меморіальний парк з пам'ятним знаком "Всім одеситам, які загинули від більшовицького терору у будь-які часи", – поділився Олександр Бабіч.
Читайте також
- В Одеській райраді заговорили про встановлення пам'ятної дошки загиблим під час подій 2 травня