В Одесі планують перепоховати жертв політичних репресій 1937-38 років. Що каже історик

В Одесі планують перепоховати жертв політичних репресій 1937-38 років. Що каже історик

В Одесі планують перепоховати жертв політичних репресій 1937-38 років. Що каже історик
Одеська міськрада

В Одесі планують перепоховати рештки жертв політичних репресій, яких розстріляли орієнтовно в 1937-1938 роках. Для цього хочуть створити робочу групу, яка має підняти в архівах списки загиблих та визначити межі масового поховання, повідомили в пресслужбі міської ради.

За словами історика та краєзнавця Олександра Бабіча, на 6-му кілометрі Овідіопольської дороги поховано щонайменше 5500 одеситів. Вперше про це згадали ще за часів румунської окупації.

"У 1943 році румуни частково провели ексгумацію, вони тоді віднайшли понад 112 людських решток. І у всіх був однаковий кульовий отвір в потилиці. Після цього румуни встановили, що це дійсно розстріли часів НКВС. Потім про це забули, після війни не згадували, більш того, воно було завалене сміттям й туди нікого не пускали", – пояснив історик.

У 2008 році організація "Меморіали України" дістала 1086 людських скелетів та почала роботи з ексгумації. Згодом їх перепоховали на Західному кладовищі, та майже на 10 років знову забули про масові поховання.

В Одесі планують перепоховання жертв політичних репресій 1937-38 років
Пресслужба Одеської міської ради

На початку березня власники Одеського аеропорту намагалися перенести на місце поховань гаражі, які розташовані на в'їзді до летовища.

Як зазначив Бабіч у коментарі Суспільному, 5 квітня відбулася робоча зустріч міського голови Геннадія Труханова з представниками Українського інституту національної пам'яті та пошукових організацій. Тоді вирішили, що для перепоховання треба спочатку провести дослідження, зокрема георадарну розвідку, а потім шурфи, або одразу робити шурфування.

"І після цього вже приймати рішення. Перший варіант – тотально ексгумувати рештки людей та перепоховати. Але якщо ця робота вимагатиме дуже багато засобів і матеріальних вкладень, то краще їх залишити там та створити меморіальний парк", – наголосив краєзнавець.

В Одесі планують перепоховання жертв політичних репресій 1937-38 років
Пресслужба Одеської міської ради

Ексгумаційні роботи проводитимуть представники Союзу "Народна пам'ять", які мають необхідні дозволи від Міністерства культури та Міністерства охорони здоров'я.

"У них є досвід, необхідна пошукова техніка й вони мають той набір моральних якостей, які тут відіграють серйозну роль", – зауважив Бабіч.

На думку історика, поховання краще залишити на тому ж місці та зробити там меморіальний парк.

"Ця операція буде дуже дорога, тому що вийняти понад 5 тисяч рештків, розібрати кожну, з'ясувати причину смерті, за можливості встановити, хто ця людина була, – це дуже довгий та кропіткий процес. І якщо ми його розпочнемо, то він може затягнутися щонайменше на рік, а то й більше. Краще було б залишити їх там, вичистити територію від сміття, висадити дерева та створити меморіальний парк з пам'ятним знаком "Всім одеситам, які загинули від більшовицького терору у будь-які часи", – поділився Олександр Бабіч.

Читайте також

  • В Одеській райраді заговорили про встановлення пам'ятної дошки загиблим під час подій 2 травня
На початок