Теплоенергетика, видавництво та поліграфія– саме на ці спеціальності цьогоріч набрали найменше студентів на перший курс, розповів Суспільному перший проректор ЧДТУ Артем Гончаров.
Демографічна ситуація та надання переваги навчанню в університетах міст-мільйонників,– такі умови стали причиною малої кількості студентів, розповів перший проректор Черкаського державного технологічного університету Артем Гончаров.
"Виставляючи пріоритети при подачі документів, вони вже визначаються, і, якщо вони вже передумали в процесі формування рейтингового списку, то вони не можуть змінити відповідно те місце навчання, яке відразу вибрали пріоритетом, тому що втратять своє бюджетне місце, тобто зміна відбувається лише в тому випадку, якщо вони погоджуються на контракт".

Найменш популярною серед абітурієнтів цьогоріч стала спеціальність "теплоенергетика", зауважив Артем Гончаров: на першому курсі вчиться два студенти:
"Хоча, як на мене, ця спеціальність достатньо затребувана на ринку праці: звертаються і роботодавці, які потребують фахівців цього напрямку, зараз відбувається багато програм з енергоефективності, відбувається енергоаудит будівель, які потребують оновлення, оснащення, удосконалення".
Тенденція спостерігається до скорочення набору студентів. Якщо десять років тому було 20-15, то нині відбувається скорочення відповідно року випуску. Так вважає викладач кафедри енерготехнологій Геннадій Каленіков. За його словами, ще однією причиною низької кількості студентів спеціальності "теплоенергетика" є зовнішнє незалежне оцінювання:
"Причина в тому, що міністерством чітко встановлено, що для вступу на технічні спеціальності треба здавати фізику, іноземну мову і більшості шкіл не здають ДПА з фізики. Тобто фізика відійшла на якісь другорядні ролі".

Попит серед роботодавців, за словами Геннадія Каленікова, є:
"Роботодавці постійно дзвонять на кафедру і кажуть: нам треба добрі спеціалісти в тому чи в тому. Запит достатньо великий, інша справа, що зарплати там не тисячі доларів, а 10 тисяч гривень, якщо стаж працівника 5-10 років, то вже доходить до 20 тисяч гривень".
Студент 4 курсу спеціальності "теплоенергетика" Святослав Левченко планує довчатися на магістратурі, та вже почав підшукувати місце роботи:
"Є місця, де можна працевлаштуватися. Бачив вакансію в одній фірмі з виробництва котельних агрегатів"

Одні із найпопулярніших серед студентів спеціальності протягом останніх п'яти років– це дизайн, та автомобільне господарство, зауважив перший проректор освітнього закладу Артем Гончаров:
"Інженерія програмного забезпечення, комп’ютерна інженерія, електроенергетика, електротехніка та електромеханіка, менеджмент, маркетинг, тобто такі спеціальності, які мають найбільшу кількість студентів на даний час у нашому закладі".

20 студентів набрали на перший курс на спеціальність "транспортні технології" і "автомобільний транспорт", розповіла завідувачка кафедри автомобілів Людмила Тарандушка. Попит був завжди, але кількість студентів загалом зменшилася:
"Набір студентів викликає певну проблему, адже 11 років тому народжуваність була низькою, тому кількість випускників цього року менша, ніж у минулих роках".
Студент третього курсу спеціальності "транспортні технології" Денис Оліхнович зауважив, що найбільше йому подобається вивчати логістику в автотранспорті, вантажні перевезення і маркетинг. А працювати хотів би менеджером-логістом на логістичній фірмі.
За словами директора КП "Водоканал" Сергія Овчаренка, від шести місяців до року потрібно випускнику, щоб опанувати роботу на цьому комунальному підприємстві.
"Та тематика, яку вони проходили в інституті, не завжди збігається із викликами, які трапляються на підприємстві, але в цілому, я не маю нарікань на рівень освіти і на рівень підготовки фахівців, які приходять до нас на підприємство".
За словами керівника, підприємство потребує 25 працівників робітничих спеціальностей:
"Нині у нас проблема із робітничими професіями. Бракує кваліфікованих фахівців саме робітничих професій".

20 працівників робітничих спеціальностей та сім інженерів потребує комунальне підприємство "Черкаситеплокомуенерго", розповів директор Павло Карась. Також додав, що рівнем знань молоді не задоволений:
"Якщо чесно, рівень черкаської політехніки саме по спеціальності «Теплопостачання» дуже низький."
За його словами, він особисто проводить співбесіди із потенційними працівниками-інженерами. Зауважив, що випускників доводиться вчити з нуля.