В якому стані знаходяться залізничні колії в Україні. Розповідає експерт

В якому стані знаходяться залізничні колії в Україні. Розповідає експерт

Ексклюзивно
В якому стані знаходяться залізничні колії в Україні. Розповідає експерт
. УНІАН

"Укрзалізниця" відсторонила від виконання посадових обов’язків низку керівників Придніпровської залізниці, службова недбалість яких, ймовірно, і призвела до сходження 6 вагонів поїзда Інтерсіті+ Київ – Запоріжжя біля міста Славгород. Чому відбулася така ситуація, і які зміни планує проводити УЗ в ефірі Українського радіо коментує директор Центру "Транспортних стратегій" Сергій Вовк.

Чи відбувався жорсткий контроль залізничних колій раніше

Питання риторичне. Жорсткий контроль, звичайно, це дуже добре, але треба виділяти й значні кошти на модернізацію верхньої будови залізничних шляхів. Якщо подивитися на ту ситуацію, яка є сьогодні, і вона добре відома залізничникам, то біля 37% магістральних колій України, тобто тих, якими їздять пасажирські і вантажні потяги, вони експлуатуються з простроченими термінами роботи. Щорічна потреба складає 2 тисячі кілометрів для оновлення і глибокої модернізації шляхів.

Цього року, якщо все буде добре і буде фінансування, ми зможемо оновити лише 400 кілометрів, а на 1200 кілометрах провести ремонтні роботи. Основна форма реакції залізничників на ті чи інші порушення в стані колії були так звані лімітації швидкості, але це не та міра, яка дозволяє вирішити це питання.

Про перспективи швидкісного сполучення

Наразі в Україні після запуску потягів Інтерсіті реалізували концепцію швидкісного руху, яка передбачає рух зі швидкістю до 160 км/год. З такою швидкістю можуть рухатися поїзди "Hyundai", "Тарпан" Крюківського вагонобудівного заводу і "Skoda", які, на жаль, вже не експлуатуються, бо ми не можемо проводити якісний ремонт. Технічно ми вже зараз можемо експлуатувати такого роду рухомий склад, але за умови того, що ми дійсно якісно і вчасно ремонтуємо колію. Саме стан інфраструктури зараз є головною перешкодою для збільшення швидкості руху поїздів.

Те, що озвучував пан міністр, це так званий високошвидкісний рух, тобто понад 200-250 км/год. Цей проєкт передбачає окрему колію, по якій можуть рухатися лише ці поїзди. Та питань є більше, ніж відповідей. Якщо дивитися на реалізацію цього проєкту в Україні, то не хочеться згадувати приказку про те, хто там думкою багатіє. Вартість проєкту починається від 10 мільярдів доларів — це астрономічна сума для "Укрзалізниці" в її поточному стані.

В Україні відсутні технології для будівництва поїздів і реалізації самого проєкту, відсутні навички для будівництва таких колій, ефективного обслуговування і запуску системи. Може скластися ситуація, коли Україна або "Укрзалізниця" візьме під державні гарантії величезні кошти, які будуть працювати на економіку іншої держави. Цей проєкт потрібно дуже досконально вивчати. Крім того, це дуже дорогий проєкт з точки зору вартості перевезень, оскільки європейський досвід показує, що вона стартує від 50 євро за відстань 300 кілометрів. Я не впевнений, що в Україні є достатня кількість споживачів, які дозволять купувати собі 3-4 рейси щодня і заповнювати потяги. Це проєкт більше на перспективу.

Чи буде "Укрзалізниця" інвестувати під час карантину в електрифікацію нових ліній

Це дуже вірний вектор розвитку "Укрзалізниці", оскільки собівартість перевезень у вантажних поїздах, які працюють на електротязі є набагато меншою, ніж у потягах, які працюють на дизельній тязі. Крім того, в Україні існує можливість для профіциту, таким чином ці кошти будуть працювати всередині української економіки. Це правильне рішення. Питання тільки у тому: як швидко ми будемо реалізовувати ці проєкти?

Можна згадати ділянку, яка веде до Миколаївського порту, адже це одна з найбільш навантажених у вантажному перетині ділянка, а також ділянка Ковель-Ізов на західних кордонах України потрібна для збільшення транспортного потенціалу. Такі проєкти реалізуються за кошти європейських інвесторів, а саме за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку. "Укрзалізниця" намагається реалізовувати цю співпрацю, але я думаю, що тут є величезний потенціал і в цьому напрямку нам необхідно працювати. В першу чергу — над оновленням і модернізацією тієї інфраструктури, яка є сьогодні, замість того, щоб вкладати кошти в величезні проєкти, які мають відкладені періоди реалізації.

Про зміну кадрів в "Укрзалізниці"

Це питання послідовності тих реформ, які відбуваються в "Укрзалізниці". Зараз ми дійшли до стану, коли простих рішень немає, на жаль. Критичний стан зносу основної інфраструктури і рухомого складу, критичний фінансовий стан компанії потребує кардинальної модернізації і реформування. Ці зміни потребують значного горизонту планування — від 1 до 3 років. Тільки тоді можна буде відчути якийсь ефект. А у нас за минулий рік змінилося 5 керівників "Укрзалізниці".

Звичайно, говорити в таких умовах, що може бути реалізована послідовна кампанія по зміні фінансового чи іншого стану УЗ, напевно, наївно. Тому перше питання, яке стоїть — забезпечення керованості компанії. Це питання, яке стоїть сьогодні і перед Кабінетом міністрів, і перед спостережною радою "Укрзалізниці".

Потрібно зупинити кадрові зміни, які відбуваються, адже нам просто не буде чим керувати. Сама "Укрзалізниця" перестане бути основним перевізником вантажів і пасажирів. І ці надзвичайні події, які відбуваються, є індикатором того, що ми наблизилися до критичної межі зносу основних фондів УЗ. Нагадаю, що на Придніпровської залізниці, де і відбулася ситуація з Інтерсіті, минулого року було 3 надзвичайні події зі зносом вагонів. Тільки через щасливу випадковість люди не постраждали.

Що відомо

  • 29 березня близько 14:35 у районі селища Славгород Синельниківського району Дніпропетровської області під час руху зійшли з рейок шість останніх вагонів швидкісного потягу «Інтерсіті» № 732 сполучення «Київ – Запоріжжя».
  • За фактом аварії швидкісного потягу "Інтерсіті +" поліція відкрила кримінальне провадження. Про це повідомили в пресслужбі Національної поліції в Дніпропетровській області.
  • Справу кваліфікували за ст. 276 (порушення правил безпечного руху або експлуатації залізничного, водного чи повітряного транспорту) Кримінального кодексу України.
  • Станом на 31 березня залізничники відновили контактну мережу і колії на місці аварії швидкісного потягу "Інтерсіті +" сполученням Київ – Запоріжжя: рух між Запоріжжям і Дніпром відновили.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок