Зовнішня реклама у Сумах: кому дісталися перші дозволи після мораторію

Зовнішня реклама у Сумах: кому дісталися перші дозволи після мораторію

Інфографіка
Зовнішня реклама у Сумах: кому дісталися перші дозволи після мораторію Суспільне Суми

Вето не подолали, бо запізнились з оскарженням рішення виконкому та не змогли набрати необхідну кількість голосів – так завершилась цього тижня історія скасування дозволів на розміщення у Сумах зовнішньої реклами.

У січні 2021 року виконком Сумської міськради погодив перші місця для розміщення реклами за новою схемою.

За тим рішенням, дозволи отримали 7 заявників. Це: “Сумське інформаційне обслуговування”, "Пумане Сервіс", ТОВ "Сумбудтранс", ФОП Баранова, ФОП Луговий, ФОП Кірюхіна і “Мережа магазинів “Дніпро-М”.

Йдеться про 42 білборди, 11 сітілайтів, 7 скролів (це білборд, у якого повертаються елементи, змінюючи зображення) і 4 рекламні вивіски.

Зовнішня реклама у Сумах: кому дісталися перші дозволи після мораторію

Депутати скасували рішення виконкому, але міський голова наклав вето

24 березня голосами 26-ти депутатів рішення виконкому про розміщення об’єктів реклами скасували. Ініціатива була за фракцією "Європейська солідарність". На її думку, виконком не оприлюднив цей документ як регуляторний акт. Міський голова Олександр Лисенко рішення ветував. Начальник правового управління міської ради Олег Чайченко пояснив, чому вважає його не регуляторним і таким, за яким настали юридичні наслідки.

"Уже виникли правові відносини між виконавчим органом та суб’єктами отримання дозволів, тобто були укладені договори про те, що користування місцями для розташування зовнішньої реклами, крім того, вже були також раніше укладені договори пріоритету і підприємці за цей період сплатили більше, ніж 300 тис. грн. Строк оприлюднення проектів – рішень органів місцевого самоврядування не застосовується у випадках спрямованих на надання адміністративних послуг", - сказав Чайченко.

За його словами, останнє звернення підприємців було у вересні 2020 року. "Тобто підприємці не змогли з різних причин на реалізувати своє право на отримання таких дозволів. Тому відповідно до ст.59 "Закону про місцеве самоврядування", якщо міський голова не згоден, є підстави для зупинення прийнятого міською радою рішення", - пояснив Чайченко.

У фракції "Європейська Солідарність" вважають рішення виконкому незаконним, розповів депутат Володимир Чепік.

"Ні міський голова,ні чиновники, які візували даний проект рішення, на це не звернули увагу. Тому Сумській міській раді довелося скасовувати в межах своїх повноважень, таке право ми вважаємо є, скасовувати незаконне рішення виконавчого комітету, яке фактично підтверджує монополізацію рекламного бізнесу на території Сум", - сказав Чепік. Він також звернувся до міського голови і сказав, що вважає вето підтримкою незаконного рішення і бажанням вивести на ринок Сум певних суб'єктів.

"Ми три роки працюємо над правилами,над схемою розміщення. Вона погоджена з усіма спілками рекламодавців. Але чомусь ви одних підприємців поважаєте, а інших - ні. І тих, хто перші підготували документи, зараз на другий розгляд виходить 200 рекламоносіїв. Це десь також 4 організації, ви знову скажете, що хтось буде протягувати щось? ", - відповів Лисенко.

Реклама має відповідати правилам та пройти погодження Міськводоканалу, Міськсвітла, патрульної поліції та Теплоенерго, сказав Лисенко. "При наявності всіх цих погоджень питання розглядається на виконавчому комітеті. Це перші компанії, які пройшли", - додав він.

Подолати вето міського голови депутати не змогли. Повторно "за" проголосували 18 депутатів за необхідних 29-ти. На питання, чому ініціювали скасування рішення через два місяці після його затвердження, голова фракції Вадим Акпєров пояснив так:

"Його внесли в день виконкому, тому що якщо б воно було оприлюднено, то логічно, що усі інші учасники ринку написали б свої зауваження, і вони також, можливо, подали документи на розміщення своїх конструкцій. Але, на жаль, це зроблено було в таємний спосіб, і, відповідно, через це ми навіть не відразу побачили це рішення. Ми навіть не знали, що будуть розглядатися ці питання, тому так запізно і підготовлений був проект про відміну цього рішення", - сказав Акпєров.

Що відомо про фірми, які отримали рекламні носії

Дві третини з усіх рекламнихмісць дістались ТОВ “Пумане сервіс” і ФОП Луговий Сергій Володимирович. Фірми зареєстровані за однією адресою. Підприємець Сергій Луговий одночасно є директором товариства. Також він є одним із засновників двох громадських організацій - “Благоустрій Суми” та “Зет Інфо”. Другим засновником цих неурядових об’єднань є ексрадник міського голови і нинішній начальник міського управління архітектурно-будівельного контролю Микола Зігуненко, який до 2014 року займався рекламним бізнесом – був засновником ТОВ "Пумане Сервіс".

Зовнішня реклама у Сумах: кому дісталися перші дозволи після мораторію

"Кілька років тому це все починалося. Там просто був мораторій, завжди давали відповіді: коли закінчиться мораторій, тоді будемо розглядати ваші заявки", - розповів Луговий. Він також сказав, що останні півроку ніякі комісії щодо цього питання не проходили.

"Коли дізнався, що закінчився мораторій, відразу подав і все. Узгодження отримали у відповідних органів – Теплоенерго, поліція, водоканал. Все законно. Архітектура видає, так би мовити обхідний лист, за яким я погоджую у цих організацій, чиї комунікації можуть бути під або поруч моїх рекламоконструкцій", - розповів Луговий.

Зовнішня реклама у Сумах: кому дісталися перші дозволи після мораторію

Ще 23 рекламні об’єкти отримало товариство "Сумське інформаційне обслуговування", електронна адреса якого частково збігається з адресою фірми "Пумане Сервіс". Товариство "Сумське інформаційне обслуговування" очолює Анна Хабленко. На прохання розповісти Суспільному, як вона проходила процедуру отримання дозволу на розміщення своїх білбордів, жінка сказала, що подумає, чи треба їй таке. Більше слухавку не брала.

11 місць отримала приватна підприємниця Оксана Баранова. Жінка з таким самим прізвищем, ім’ям та по-батькові також зареєстрована як ФОП у декларації депутата фракції "Батьківщина" Олександра Зименка у статусі дружини, і ця декларація подана на заняття посади радника міського голови.

Зовнішня реклама у Сумах: кому дісталися перші дозволи після мораторію

Також 5 місць отримало ТОВ “Сумбудтранс”, бенефіціарним власником якого є депутат міської ради з фракції "Опозиційна платформа – За життя" Віталій Жиленко, який також працює там заступником директора.

Наразі Суспільне намагається отримати коментарі підприємиці Оксани Баранової та директорки товариства "Сумбудтранс" Наталії Холявки.

Дозволи на один об’єкт отримали підприємиця Кірюхіна і "Мережа магазинів "Дніпро-М".

Чому так сталося - думка політологині

На думку політологині Андріани Костенко, відмова депутатського корпусу подолати вето міського голови – цілком очевидне рішення, бо в міській раді - "одноосібна більшість".

Зовнішня реклама у Сумах: кому дісталися перші дозволи після мораторію

Андріана Костенко

"Коли існує в місті єдиний центр прийняття рішень і відсутня потужна опозиція, то через один телефонний дзвінок дуже легко відмінити певні рішення або вплинути на прийняття певних рішень. От, власне, це приклад того, що депутати, які спочатку не зрозуміли суть питання, пакетом можна сказати, автоматично проголосували і, власне, бізнес, який моніторить свої інтереси, побачив, що це може вплинути негативно на їхню діяльність, через один телефонний дзвінок блокують це рішення - через накладання мораторію міського голови, і далі вже питання не можна повернути на розгляд", - говорить Костенко.

Вона вважає, що поки в міській раді не буде дієвої опозиції, яка зможе впливати певним чином на рішення, то "ось таке телефонне право" ми будемо спостерігати.

Що відомо

  • У Сумах діяв мораторій на зовнішню рекламу з 2016 до 2020 року.
  • У березні 2020 року виконком його не продовжив.
  • Правила розміщення зовнішньої реклами на території Сумської міської об’єднаної територіальної громади виконком Сумської міськради прийняв у липні 2020 року.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди