Рік тому в Україні провели першу операцію з пересадки кісткового мозку. Які перспективи

Рік тому в Україні провели першу операцію з пересадки кісткового мозку. Які перспективи

Рік тому в Україні провели першу операцію з пересадки кісткового мозку. Які перспективи Віолетта Карлащук, Суспільне

14-15 квітня у клініці "Охматдит" проведуть дві неродинні операції з трансплантації кісткового мозку. Рік тому першим клітини кісткового мозку німецького донора отримав однорічний хлопчик Назар. Загалом протягом року в Україні провели 6 трансплантацій кісткового мозку від неродинного донора.

Про це журналістам повідомив завідувач відділення трансплантації кісткового мозку та інтенсивної хімієтерапії та імунотерапії Охматдиту Олександр Лисиця.

За його словами, незадовго до операції минулої весни в Україні через спалах пандемії коронавірусу оголосили карантин, через що були закриті повітряні кордони, у тому числі і для донорів. Доправила донорський кістковий мозок до дитячої лікарні "Охматдит" одна з міжнародних авіакомпаній доставки вантажів. Вантаж везли в кабіні із дотриманням спеціальної температури, а операцію з пересадки провів Олександр Лисиця.

"Операція тривала десь 6 годин. Ще в день трансплантації я не знав, чи прилетять клітини, чи ні. У нас зворотного шляху не було, тому що він отримав хімію", – згадує лікар.

Тепер раз на місяць хлопчик проходить плановий візит та здає аналізи.

Лікар Олександр ЛисицяВіолетта Карлащук, Суспільне

Лікар Олександр Лисиця

Операції з трансплантації кісткового мозку від неродинного донора донедавна проводили лише за кордоном. Все змінив ухвалений наприкінці 2019 року закон, мета якого – запровадити Єдину державну інформаційну систему трансплантації органів та тканин. Завдяки цьому зникла потреба робити дорогі операції з пересадки за кордоном, зазначив генеральний директор Українського центру трансплантат-координації Дмитро Коваль.

За його словами, одна трансплантація кісткового мозку за кордоном вартує державі близько 200 тисяч доларів – понад 5 з половиною мільйонів гривень за нинішнім курсом. В Україні ж така операція обійдеться до 2 мільйонів гривень.

Щороку трансплантації кісткового мозку потребують понад 2700 українців – і дітей, і дорослих. З них неродинні пересадки необхідні півтори сотні дітей і понад восьмистам дорослих. Донорів шукають в Українському реєстрі донорів кісткового мозку. Це – представництво України у Всесвітньому реєстру, в якому об'єдналося 39 мільйонів донорів.

Зараз там зареєстровано близько 3 тисяч потенційних донорів. У всесвітньому реєстрі таких – 38 мільйонів.

"Коли з'являється реципієнт, шукають вже серед наявних донорів, які пройшли первинне обстеження. Якщо ми знаходимо співпадіння, в тій країні, в якій знаходиться цей донор, проводиться детальне обстеження донора, уточнюються всі медичні складові, і якщо все співпадає, цей донор проходить ще підготовку додаткову і після того забирається в нього кров. Готується трансплантат і він потрапляє до нашої країни" – розповів Коваль.

Сьогодні в палаті, де лікувався дворічний Назар, його привітали з першою річницею нового здорового життя. Мама Світлана Крамаренко розповіла, що фактично одразу після свого народження Назар почав хворіти на бронхіти та пневмонії. Лікарі поставили діагноз: вроджений імунодефіцит і сказали, потрібна трансплантація неродинного кісткового мозку.

Рік тому Назарові провели операцію з трансплантації кісткового мозку від неродинного доноруВіолетта Карлащук, Суспільне

Рік тому Назарові провели операцію з трансплантації кісткового мозку від неродинного донору

"Імунодефіцит – це коли у дитини немає імунітету, як у здорових дітей. Всі бактерії, віруси – для нього це було смертельно небезпечно. Щось підхопити, від чогось захворіти. Імунна система не справлялась", – розповіла Світлана.

Донора Назару вдалося знайти в Німеччині.

Протягом року в Україні провели 6 трансплантацій кісткового мозку від неродинного донора. Шоста операція відбулася 26 березня. 11-місячний українець отримав свій шанс на життя у своїй країні. На запит клініки "ОХМАТДИТ" донора шукали в українському та світовому реєстрі. Дівчина з Польщі одразу зголосилася допомогти, коли дізналась що її "генетичний близнюк" потребує допомоги.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди