В Одесі відновили унікальні меморіальні таблички засновникам єврейської лікарні

В Одесі відновили унікальні меморіальні таблички засновникам єврейської лікарні

В Одесі відновили унікальні меморіальні таблички засновникам єврейської лікарні
Сайт міста

Під час ремонтних робіт в одеській клінічній лікарні №1, більш відомої як "єврейська лікарня", знайшли меморіальні таблички засновникам закладу. Серед них – заможні та впливові містяни, які підтримували існування лікарні. Чи всі надписи вдалося реставрувати та який вигляд вони мають після відновлення – з’ясувало Суспільне.

Єврейська лікарня в Одесі – одна з найстаріших у місті. Вона заснована у XIX столітті за гроші єврейської громади. Складається з одинадцятьох корпусів та як комплекс споруд з історичною огорожею та фонтаном має статус пам’ятки архітектури та містобудування. Наразі це один з найбільших медзакладів Одеси, який функціонує як лікарня інтенсивного лікування та швидкої допомоги. З 2017 року розпочалися масштабні ремонтно-реставраційні роботи з відновлення її будівель.

Як розповів Суспільному краєзнавець Сергій Котелко, меморіальні таблички з прізвищами меценатів закладу знайшли у колишньому рентген-кабінеті головного корпусу. Одна з табличок була відкрита завжди, але сприймалася як звичайний малюнок.

В Одесі відновили унікальні меморіальні таблички засновникам єврейської лікарні
Одеська клінічна лікарня №1. Фото: Одеська міська рада

Для того, аби зберегти унікальний об’єкт, до краєзнавців та реставраторів звернулися представники підрядної організації, які в приміщенні проводили ремонтні роботи. Фахівці дослідили табличку та стіни і зрозуміли, що поряд є й інші подібні об’єкті. На це вказувало і розташування написів – між двох пілястрів, що натякало на якийсь композиційний акцент у приміщенні.

Реставраційні роботи, за словами краєзнавців, тривали три місяці. Їх профінансувала підрядна організація. Крок за кроком перед учасниками на табличках зі штучного мармуру відкривався список прізвищ містян, які жертвували гроші на функціонування лікарні. Якщо більш детально, то вони "брали участь у створенні недоторканого капіталу лікарні з 1865 року", з відсотків якого й існував медзаклад. Серед них – купці, банкіри, лікарі, заможні сім’ї Одеси.

Інформація на табличках записана двома мовами – єврейською та російською, поряд додана дата грошового внеску. Найстаріший з написів датований 1871 роком, найпізніший – 1909. Усього їх 57. Два прізвища через пошкодження відновити не вдалося. Крім цього, під стелею над табличками є напис зі Старого Заповіту, книги пророка Ісаї, який вдалося зберегти.

"Усе це – про історію нашого міста, історію єврейської лікарні. Це ті люди, які дали можливість їй існувати. Вони добровільно, без жодного примусу, витрачали свої гроші та сили на цей заклад. Деякі імена з цього списку нам чудово знайомі, а з деякими тільки доведеться знайомитися", – додав Сергій Котелко.

Відреставровані таблички єврейської лікарні.
В Одесі відновили унікальні меморіальні таблички засновникам єврейської лікарні. Фото: Одеська міська рада

В Одесі відновили унікальні меморіальні таблички засновникам єврейської лікарні
Відреставровані таблички. Фото: Одеська міська рада

За даними краєзнавця, ця кімната – меморіальна, тому вона і розташована у головному корпусі. Як розповів Котелко, цілком можливо, що вся вона – у табличках меценатів. Але відновити їх буде край важко, оскільки ремонт у приміщенні вже зробили, і в який спосіб можливо продовжити реставрацію – поки невідомо.

"Те, що ви бачите, – лише частина того, що тут може бути прихованим. Бо ця кімната – меморіальна, вона була присвячена людям, які створювали цю лікарню. Але, на жаль, у нас є великі сумніви щодо того, що вдасться відновити решту", – наголосив Котелко.

Наразі роботи ще остаточно не завершилися, наголосив реставратор Анатолій Ізотов. За його словами, залишилося відновити втрачену капітель пілястри та нанести захисний шар. Чи будуть відновлювати інші прізвища, а за даними Ізотова в кімнаті їх залишилося ще мінімум 100, – поки що невідомо. За словами реставратора, це залежить від політичної волі міста та лікарні.

В Одесі відновили унікальні меморіальні таблички засновникам єврейської лікарні
Презентація відреставрованого корпусу у лікарні. Фото: Одеська міська рада

Додамо, 24 березня відбулася офіційна презентація відремонтованого корпусу лікарні, зокрема і відреставрованих табличок. У кабінеті поряд із відновленими написами розмістили умивальники. Вони, на думку учасників відновлення, через вологість та постійні бризки можуть знищити унікальні таблички.

Читайте також

  • Меценати з усього світу зібрали кошти на відновлення старовинного розпису в Одес
  • В одеському архіві знайшли старовинні розписи, яким понад 100 років
  • Одеські краєзнавці намагаються врятувати старовинні фрески з українськими мотивами
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди