Холодна війна 2.0. Чого чекати від санкцій Заходу проти Китаю

Холодна війна 2.0. Чого чекати від санкцій Заходу проти Китаю

Холодна війна 2.0. Чого чекати від санкцій Заходу проти Китаю АР

Рада ЄС, США, Велика Британія та Канада запровадила санкції проти низки осіб та організацій з Китайської народної республіки, відповідальних за порушення прав людини. Китай у відповідь вніс до санкційного списку низку посадовців та структур ЄС. Суспільне з'ясувало, якими будуть наслідки "санкційної дуелі" між Заходом та Китаєм та чого варто остерігатися Україні.

Санкційна дуель між ЄС та КНР

22 березня Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що Рада ЄС запроваджує санкції проти 11 людей з Китаю, Північної Кореї, Лівії, Південного Судану, Еритреї та Росії: “За два тижні після того, як ми ухвалили санкції, що були пов’язані зі справою Навального, ми здійснили рішучі кроки проти тих, хто відповідає за серйозні порушення прав людини в шести країнах. Санкції, які Рада ЄС ухвалила сьогодні, стосуються 11 осіб та 4 установ”.

Холодна війна 2.0. Чого чекати від санкцій Заходу проти Китаюhttps://www.europarl.europa.eu/

Жозеп Боррель, глава дипломатії ЄС

Після Євросоюзу до обмежувальних заходів проти Китаю приєдналися Велика Британія, США і Канада. Країни вважають 4-х чиновників з Пекіна і одну юридичну особу причетними до порушення прав людини. А саме – представників етнічної та релігійної меншини уйгурів. Санкції передбачають заборону на виїзд та заморожування активів кількох фізичних осіб та одного суб'єкта господарювання.

За кілька годин після оголошення санкцій, Китай запровадив обмеження у відповідь – заборонив в’їзд десяти політикам і вченим із ЄС, а також їхнім родичам.

“Те, що вони вчинили, це наклеп та образа репутації та гідності китайського народу, відверте втручання у внутрішні справи Китаю. Та ми зовсім не стурбовані. Тому, що населення США, Сполученого Королівства та Канади разом становить лише 5,7% населення світу, тоді як населення Китаю становить п'яту частину всього населення. Голоси цих кількох країн не представляють міжнародної громадської думки”, – заявила Хуа Чуньїн, прессекретарка Міністерства закордонних справ Китаю.

Холодна війна 2.0. Чого чекати від санкцій Заходу проти КитаюАР

Хуа Чуньїн

Нова Холодна війна на горизонті

Взаємний обмін санкціями між державами Заходу та Китаєм став наймасштабнішим за останні десятиліття. Востаннє подібні синхронні санкції проти Китаю запроваджувалися країнами Заходу з подібною одностайністю під час протестів на площі Тяньаньмень в Пекіні у 1989. Аналітики вважають дану подію свідченням важливих зрушень у міжнародних відносинах.

"Санкції західних держав пов'язані суто з проблемою прав людини, в той час, як санкції Китаю стосуються структурних підрозділів вищого органу Євросоюзу – Європейської ради. Це відповідь асиметрична, і вона свідчить, що Китай не дозволить розмовляти з собою подібною мовою. Фактично, ми спостерігаємо розвиток відносин формату нової Холодної війни, які розпочалися між США та Китаєм з моменту арешту фіндиректора Huawei в Канаді", – пояснив Сергій Толстов, завідувач відділу трансатлантичних досліджень Інституту всесвітньої історії НАН України.

Холодна війна 2.0. Чого чекати від санкцій Заходу проти КитаюАР

Демонстрація новітньої військової техніки на озброєнні армії КНР

Крім того, синхронність дій США та ЄС, який раніше більш стримано ставився до питання відносин з КНР, у питанні запровадження санкцій є свідченням зрушень в американсько-європейських відносинах

"Санкції можна вважати черговим етапом політичного наступу США та Європи на Китай. Втім, їх варто розглядати також у ширшому контексті, як створення своєрідного "містка" у відносинах США та Європи та демонстрація позицій решті світу. Ми є свідками початку нового періоду у міжнародних відносин – періоду боротьби санкцій. На відміну від періоду Холодної війни, коли домінувало військове протистояння, наразі головним стануть ідеологічні та економічні чинники", – розповів китаєзнавець Макар Таран, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Як бути з економікою

Санкційний обмін між ЄС та США і Китаєм, хоч і є значною політичною подією, фактично позбавлений економічного сенсу, переконують експерти.

"Санкції напряму не стосуються і навіть дещо відвертають увагу від економічних відносин. ЄС нещодавно підписав масштабну інвестиційну угоду з КНР, Китай вважається стратегічним партнером Євросоюзу, діють плани щодо економічних, гуманітарних та культурних зв'язків", – зауважив Толстов.

Він додав, що також сумнівною виглядає перспектива відмови чи обмежень на використання китайських технологій в Європі, яку активно намагалися "пролобіювати США".

"Навіть прямі союзники США в Азії не відмовляються від використання комунікаційних технологій китайського виробництва. У Європі повністю підтримали ініціативу США лише у Британії", – каже Толстов.

Холодна війна 2.0. Чого чекати від санкцій Заходу проти КитаюUnsplash

Один з морських портів у КНР

Макар Таран зауважив, що економічних санкцій проти КНР з боку ЄС не варто чекати також через їх сумнівну ефективність.

"У Євросоюзі є глибоке розуміння, що Китай вже є економічною надпотугою, і не є країною, яка може бути вразливою до економічних санкцій. Китай має диверсифіковані зовнішні економічні відносини. Це не Радянський Союз, який умовно кажучи, можна було "присадити", збивши ціну на критичні для експорту товари. Більш того, навіть якщо дійде до торговельних воєн між Європою та КНР, це навряд чи змінить поведінку Китаю", – пояснив дослідник.

Ризики для України

Загострення відносин між Заходом і в першу чергу США та Китаєм може обернутися низкою ризиків для України, адже з одного боку, наша зовнішньополітична позиція залежна від позиції США, а з іншого – Китай займає значну частку в торговельному балансу України. Як продемонстрували події навколо санкцій РНБО проти китайських інвесторів Мотор Січі, Китай готовий доволі жорстко захищати свої позиції.

"Інтенсивність дипломатичних відносин України та Китаю значно впала у 2014 році. Китай залишався перспективним торговим партнером для України і був зацікавлений у відновленні зв'язків, але проблема Криму і Донбасу фактично ставлять українську владу в залежність від позиції США. Оскільки США виступають за максимальне обмеження впливу Китаю, вони сприятимуть розриву зв'язків України з КНР. Як наслідок, ми впроваджуємо навіть гостріші антикитайські санкції, ніж ЄС та США, а такі дії з точки зору міжнародного фінансового права виглядають незаконними", – пояснив Сергій Толстов.

Холодна війна 2.0. Чого чекати від санкцій Заходу проти КитаюСБУ

Виробнича лінія заводу Мотор Січ у Запоріжжі

Експерти підкреслюють, що формула відносин, яка дозволяє і зберігати економічно вигідні відносини з Китаєм, і залишатися партнером США, не є чимось фантастичним. Втім, Україна залишилася поза можливістю вибудувати подібну політику.

"У наших відносинах із Китаєм була ціла низка скандалів, але досі це не виходило на рівень офіційних заяв вищих китайських посадовців. А сьогодні ми потрапили у дійсно складну ситуацію. На жаль, ми свого часу не зуміли вибудувати модель відносин, в яких політика не так критично впливала б на економічні відносини. В цьому плані є гарним прикладом Ізраїль, який зберігає дуже тісні відносини з США, але при цьому активно нарощує торгівлю із Китаєм", – повідомив Макар Таран.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди