Всесвітній день боротьби з туберкульозом: що слід робити, щоб уникнути захворювання

Всесвітній день боротьби з туберкульозом: що слід робити, щоб уникнути захворювання

Всесвітній день боротьби з туберкульозом: що слід робити, щоб уникнути захворювання Associated Press

24 березня країни світу відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Протягом останніх десятиріч ця інфекція є однією з найбільших медичних та соціальних проблем в Україні. Суспільне зібрало останні дані про те, що відбувається із захворюваністю на туберкульоз в Україні та в інших країнах світу.

Історія

У XIX столітті у Німеччині, яка була однією з найрозвиненіших у науковому плані країн, туберкульоз вважався причиною смерті кожної сьомої людини. З огляду на це німецький вчений Роберт Кох, який на той момент вже зробив кілька визначних відкриттів у медицині та мікробіології, вирішив вивчити причини виникнення цього захворювання. Кох досліджував зрізи тканин людей, загиблих від туберкульозу, та зафарбовував їх різноманітними барвниками, після чого проводив мікроскопію отриманих препаратів. Йому вдалося побачити в окулярі мікроскопа бактерії у вигляді паличок. При цьому вони активно розмножувалися на поживному середовищі, а також викликали симптоми захворювання при зараженні морських свинок.

На засіданні Берлінського фізіологічного товариства 24 березня 1882 року Кох у доповіді "Етіологія туберкульозу" заявив про відкриття збудника туберкульозу. Саме ця подія створила наукове підґрунтя для боротьби із захворюванням.

Що відбувається зараз

За даними ООН, нині щорічно туберкульозом інфікується близько 10 мільйонів людей. При цьому від туберкульозу щорічно вмирає близько 1,5 мільйона хворих на рік, більшість з яких є мешканцями країн, що розвиваються. Близько 50% з туберкульозом проживає лише у 8 країнах світу: Бангладеш, Китаї, Індії, Індонезії, Нігерії, Пакистані, Філіппінах та у Південній Африці.

У 1993 році ООН оголосила туберкульоз глобальною проблемою. З 1997 року Всесвітня організація охорони здоров’я готує щорічні звіти, в яких повідомляє про зміну глобальної динаміки захворюваності. За даними організації, у 2019 році на туберкульоз захворіли близько 10 мільйонів людей, при цьому найгірша ситуація із хворобою спостерігається у країнах Африки.

Що в Україні

У 1980-х років в Україні ситуація із захворюваністю на туберкульоз почала погіршуватися. За даними окремих джерел, у найгірші роки кількість хворих українців вимірювалась сотнями тисяч. Станом на лютий 2021 року в Україні від захворювання офіційно лікуються 12 174 людини.

За даними Центру медичної статистики МОЗ, останнім часом в Україні спостерігається зниження захворюваності на туберкульоз. Зокрема, у 2020 році кількість уперше зареєстрованих захворювань на туберкульоз, включно з його рецидивами, становила 17 593, або 42,2 на 100 тисяч населення, що на 29,8% менше показника 2019 року (60,1 на 100 тисяч населення).

Захворюваність на туберкульоз серед дітей віком до 14 років також зменшилася на 34,4% — з 9,0 до 5,9 на 100 тисяч дитячого населення. Показник захворюваності серед підлітків впав на 29,0% — із 20,0 до 14,2 на 100 тисяч осіб віком 15–17 років включно.

Захворюваність на активний туберкульоз у поєднанні з ВІЛ у порівнянні з 2019 роком зменшилася з 10,5 до 6,9 на 100 тисяч населення.

Однак попри ці дані туберкульоз все ще лишається небезпечним захворюванням та серйозною соціальною проблемою в Україні.

Як не захворіти на туберкульоз

Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом та зазвичай уражає легені людини. Однак бактерія може розмножуватись і в інших тканинах та органах – зокрема, відомо, що від туберкульозу кісток померла письменниця та культурна діячка Леся Українка.

За оцінками медиків, загалом збудником туберкульозу інфіковано близько 25% населення світу, однак симптоми активної форми захворювання з’являються лише у 5-15% з них. Решта людей є носіями Mycobacterium tuberculosis, проте не хворіють та не можуть передати інфекцію.

Як зазначається на сайті Центру громадського здоров’я, основними симптомами туберкульозу є тривалий кашель (понад 2 тижні), підвищена температура тіла, яка тримається понад 7 днів, утруднене дихання, біль у грудях, слабкість, поганий апетит, втрата ваги, підвищена пітливість та кровохаркання. У разі появи ознак захворювання слід негайно звертатися до лікаря, оскільки пізня діагностика значно ускладнює лікування, яке здійснюється за допомогою комплексу антибіотиків, та знижує шанси на одужання.

Для того, щоб не захворіти на туберкульоз, слід дотримуватися здорового способу життя й правил гігієни, а також регулярно проходити флюорографічне дослідження у поліклініці. Окрім того, слід обов’язково вакцинувати дітей протитуберкульозною вакциною (БЦЖ).

Туберкульоз добре піддається лікуванню за умови його раннього виявлення.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди