Четверті парламентські вибори в Ізраїлі за два роки: чи вийде країна з політичної кризи

Четверті парламентські вибори в Ізраїлі за два роки: чи вийде країна з політичної кризи

Четверті парламентські вибори в Ізраїлі за два роки: чи вийде країна з політичної кризи Associated Press

В Ізраїлі завершилися позачергові вибори до парламенту (Кнесету). Очікувалося, що вони виведуть країну з політичної кризи, дозволять політикам сформувати стабільний уряд та вирішать подальшу політичну долю чинного прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньягу. Цьогоріч вибори проходили на тлі незадоволення ізраїльтян боротьбою Нетаньягу з коронавірусом та суду у справі щодо звинувачення його у корупції. При цьому експерти побоюються, що ні у чинного прем'єра, ні у його суперників може не вистачити мандатів для формування уряду, і за цими виборами відбудуться ще одні.

Як проходили вибори в Ізраїлі на тлі СOVID-19, що відомо про кандидатів та як результати голосування вплинуть на відносини з Україною, розбиралося Суспільне.

Хто кандидати та що варто знати про партії

23 березня виборці проголосували за партії, які сформують однопалатний парламент Кнесет зі 120 депутатів. В Ізраїлі немає прямих виборів, як в Україні чи США, виборці голосують за партійні списки. Після виборів в Кнесет президент Ізраїлю проводить нараду з фракціями і доручає формування уряду главі однієї (найбільшої чи найвпливовішої) з них, тому, хто найбільш здатний сформувати коаліційний уряд (згодом даний глава фракції стає прем'єр-міністром).

Явка на цих виборах виявилася найнижчою за останні 10 років — 67,2%. За даними Центральної виборчої комісії станом на ранок 24 березня підраховано 78% голосів (понад 3 мільйони). В трійці лідерів, які можуть отримати більшість місць в парламенті, партії "ЛікудПравоцентристська націонал-ліберальна партія, створена в 1973 році на основі блоку ГАХАЛ з ініціативи Аріеля Шарона, як альянс правих і ліберальних партій. Нетаньягу очолював "Лікуд" з 1993 по 1999 роки, а також з 2005 по теперішній час", "Еш АтідЦентристська партія, заснована політиком і колишнім журналістом Яїром Лапідом у 2012 році, політсила вважається опозиційною до чинної влади" політика Яіра Лапіда та партія "ШасУ перекладі назва — "ті, що дотримуються традиції сефарди". Лідер Ар'є Дери, дотримується соціал-релігійної платформи. Представляє інтереси релігійних євреїв. Основною для них є захист інтересів соціально слабких прошарків населення. Попри це, офіційно партія оголошує про свою належність до табору правих політичних сил Ізраїлю.".

Загалом на виборах було представлено кілька основних "гравців" на політичній арені країни: це чинний прем'єр Біньямін Нетаньягу, або Бібі, як його неофіційно називають, опозиційний політик Яір Лапід і колишні союзники прем'єра, що вийшли з його партії: Гідеон Саар ("Тиква Хадаша"Тиква Хадаша" у перекладі означає "Нова надія". Засновник і лідер Гідеон Саар - ексміністр освіти, якого вважали "спадкоємцем" Нетаньягу, відокремився від правлячої партії і сформував власну.") і Нафталі Беннет ("Ямін ХадашБеннет, який раніше був союзником Нетаньягу, на ці вибори пішов як його суперник. При цьому він не виключає, що його партія може приєднатися до коаліції Нетаньягу, якщо не отримає великої переваги. В іншому випадку він має намір спробувати сформувати уряд без "Лікуду"."). Всього у виборах взяли участь 37 партій і блоків, але, за попередніми даними, приблизно 13 із них зможуть подолати електоральний бар'єр, а очолюють список "Лікуд" і "Еш Атід".

Четверті парламентські вибори в Ізраїлі за два роки: чи вийде країна з політичної кризиAssociated Press

Головним суперником партії Нетаньягу став опозиціонер Яір Лапід з "Еш Атід"

Політична криза

В країні протягом двох останніх років проходили вибори, і завжди праві й ліві партії отримували в парламенті приблизно однакову кількість місць, що перешкоджало формуванню уряду. За підсумками виборів у квітні та вересні 2019 року ні Бібі, ні його політичним конкурентам не вдавалося сформувати уряд.

Після виборів торік в березні Нетаньягу і глава партії “Кахоль-ЛаванПолітичний альянс в Ізраїлі. Він був створений для участі у виборах до Кнесету у 2019 році партіями "Хосен ле-Ізраїль", "Еш Атід" і "Телем". Пізніше "Еш Атід" вийшла з альянсу. Очолює партію міністр оборони країни Бені Ганц.” Бені Ганц провели переговори щодо формування ротаційного уряду, які успішно завершилися наприкінці квітня. Однак пізніше між політиками знову виникли суперечки. Кнесет 23 скликання був офіційно розпущений приблизно через дев'ять місяців після останніх виборів. Дострокові вибори призначили наприкінці грудня 2020-го, парламент не встиг ухвалити державний бюджет у зазначені терміни. Відповідно до законодавства прем'єр-міністром країни до виборів залишається Біньямін Нетаньягу. Його уряд працюватиме, доки до присяги не прийде новий кабмін.

Нетаньягу знову домагається переобрання, цього разу роблячи ставку у своїй передвиборчій кампанії на успіхи в боротьбі з пандемією коронавірусу і на успіх кампанії зі швидкої вакцинації населення Ізраїлю. При цьому вже у квітні в Ізраїлі має відбутися чергове судове засідання у справах, в рамках яких прем'єра обвинувачують за статтями, пов'язаними з корупцією.

Проти Нетаньягу в Ізраїлі розгорнулися акції протесту під назвою Pink Protest. Учасники наголошують, що Нетаньягу "взяв Кнесет у заручники" і закликають його піти у відставку через звинувачення у хабарництві, шахрайстві та зловживанні довірою.

Четверті парламентські вибори в Ізраїлі за два роки: чи вийде країна з політичної кризиAssociated Press

Учасники Pink Protest в Ізраїлі вимагають відставки Нетаньягу

Як розповів Суспільному колишній радник Нетаньягу Бенні Бріскін, вибори в Ізраїлі практично ніколи не відбувалися в точні терміни.

"Вони завжди були передчасними через демократичний устрій держави і її коаліційну систему, яка ніколи не допрацьовувала до кінця 4 річної каденції, — розповів Бріскін. — І далі починається політична гра, починається політичний торг, який триває приблизно місяць-півтора, потім складається якась коаліція".

Вибори у "ковідний" період

Оскільки вибори відбувалися в умовах пандемії, влада країни забезпечила всі необхідні умови для голосування. Загалом відкрили 409 дільниць у медзакладах та 342 ділянки для тих, хто перебуває на карантині. Також на кожну виборчу дільницю допускалося не більш як 650 виборців. Пацієнтів з COVID-19 на виборчі дільниці доставляли спеціальним транспортом, перевезення здійснювалося державним коштом.

Четверті парламентські вибори в Ізраїлі за два роки: чи вийде країна з політичної кризиAssociated Press

Пацієнт з COVID-19 голосує в Тель-Авіві

Через те, що деякі люди пперебувають на карантині чи хворіють на коронавірус, облаштували спеціальні мобільні виборчі дільниці на стоянках авто.

Четверті парламентські вибори в Ізраїлі за два роки: чи вийде країна з політичної кризиAssociated Press

Жінка голосує в Рамат-Гані на спеціальній виборчій дільниці для людей, які перебувають на карантині

Скасували й обмеження на приліт громадян в країну — раніше аеропорт Бен-Гуріон приймав максимум три тисячі пасажирів на день, через вибори цю норму прибрали. Уперше в аеропорту встановили урни, й по прильоту можна було одразу проголосувати. Громадяни Ізраїлю, які перебувають за кордоном, проголосувати не можуть. Свій голос віддати вони зможуть тільки на території держави.

Статистика по вакцинації та COVID-19

Найбільшу кількість активних випадків в Ізраїлі, за даними сайту Worldometers, зафіксували торік 23 вересня — 11 316 тисяч за добу. Після цього країна першою ввела повторний локдаун. Новий спалах коронавірусу зафіксували в січні 2021 року, але завдяки вакцинації населення кількість хворих зменшилася. Станом на 23 березня 2021 року в країні було зафіксовано 998 нових випадків захворювання на COVID-19 на добу.

"Із табору “АнтиБібі” кажуть, що багато фактів приховують, тому що це політична кампанія Нетаньягу і партії “Лікуд” перед виборами. Водночас він каже, що відкриває економіку, привіз у країну вакцини і врятував країну. Завдяки чому країна першою вийде з цієї кризи", — розповів Бенні Бріскін.

Населення Ізраїлю складає 9 мільйонів 198 тисяч людей. Дві дози препарату ввели більш як 4,5 мільйонам людей. Вакцинують в країні препаратами компаній Moderna і Pfizer/BioNTech.

Думки експертів щодо того, чи вплинуть намагання Нетаньягу подолати коронавірус в країні на його рейтинги, розділилися. Так, професор політичних наук Ariel University у Самарії (Ізраїль) Зеєв Ханін розповів Суспільному, що за даними опитувань Нетаньягу так і не зміг заволодіти очікуваною прихильністю виборців: “Пропагандисти керівної партії, як і сам прем'єр-міністр саме це намагаються представити ізраїльтянам як свою ультимативну заслугу. Ніби ось завдяки прем’єру є вакцина, знизилася смертність, Ізраїль попереду планети всієї. І це так. Але основну масу цікавлять саме соціально-економічні наслідки пандемії”.

Водночас ізраїльський медіаексперт Михайло Гуревич вважає, що такі темпи вакцинації є досягненням Нетаньягу: “Сьогодні понад 60 відсотків дорослого населення Ізраїлю отримали вже два щеплення Pfizer. Таких показників немає практично ніде у світі. Але за це Ізраїль змушений був пообіцяти американським корпораціям всі дані про хворих. Про те, як діє щеплення. Тобто по суті відбувся продаж наших групових персональних даних”.

Прогноз на перемогу

В Ізраїлі право сформувати Кабінет міністрів отримує лідер партії, що набрала найбільшу кількість голосів, або найбільше рекомендацій депутатів Кнесету. Але якщо він не зможе створити коаліцію і заручитися підтримкою парламентської більшості (61 зі 120 депутатів), право формувати уряд переходить його головному конкуренту.

"У нас така система безмежної багатопартійності. Тобто на початку кожної каденції у нас 10-12 фракцій в Кнесет. А до кінця каденції вони розмножуються простим поділом. І ми маємо 13-15 фракцій, а то і всі 16-17, і це створює якусь модель нестабільності", — пояснює професор Ханін.

На його думку, ключову перемогу на виборах вирішать пів відсотка виборців: "Все вирішить 30-35 тисяч голосів, які підтримають або партію одного блоку, або другого. Тобто по суті пів відсотка виборців вирішать, хто переможе на цих виборах. Або ніхто, і тоді підемо на п'яті вибори".

За прогнозами Зеєва Ханіна, ситуація 2021 року може повторити розклад після третіх виборів (березень 2020 року).

"Блок партій, які бачать своїм лідером нинішнього прем'єра і партії, які розходяться по найширшому спектру питань, але солідарні лише в одному, що прем'єра потрібно змінити. Між ними є якийсь нестійкий баланс", — каже Ханін.

Утім, Гуревич вважає, що Нетаньягу як досвідчений політичний гравець втримається при владі.

"На нього чекають три кримінальні справи, які розглядаються в Єрусалимському суді, і для того, щоб не відповідати по них, треба прийняти певні закони, а для цього потрібно перемогти на виборах і створити стійку коаліцію 61+ голос депутата Кнесету. Але це не вдається вже понад два роки, і багато хто вважає, не вдасться і цього разу", — зазначив Гуревич.

Що ці вибори означають для України

Дипломатичні відносини між країнами були встановлені у грудні 1991 року, після того, як Ізраїль визнав Незалежність України. Відтоді вони лишаються досить нейтральними, пояснює експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілія Куса.

2011 року був запроваджений безвізовий режим між державами. Також з 2019-го діє Угода про вільну торгівлю. З України до Ізраїлю експортуються чорні метали, зернові, хімічна продукція, харчові продукти тощо. Основними товарними позиціями ізраїльського експорту до України є гума та пластмаси, хімічна і сільськогосподарська продукція, дорогоцінне каміння, машини та устаткування. Утім, до жодних цих відносин вибори не мають стосунку.

“Я не думаю, що щось фундаментально зміниться, оскільки відносини з Ізраїлем я б не сказав, що дуже сильно розвинені повноцінно, плюс вони не стоять на якомусь критичному для обох країн фундаменті. Тобто в нашому порядку денному, якого, на мою думку, в принципі немає, але у тих сферах, по яких ми співпрацюємо, немає критичної маси, яка дуже сильно впливає на обидві країни. Тобто від зміни прем’єра чи від зміни уряду жодним чином відносини Ізраїлю та України не постраждають. І власне останні два роки це показали, уже були три дострокові вибори в Ізраїлі, і в принципі якогось відчутного ефекту Україна на собі не побачила", — вважає Куса.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди