Майно у громади: як триває передача власності на Сумщині

Майно у громади: як триває передача власності на Сумщині

Майно у громади: як триває передача власності на Сумщині Суспільне Суми

Реформа децентралізації на Сумщині дісталась етапу, коли необхідно передати майно, зокрема, школи, садочки, будинки культури, від колишніх районних рад до новостворених територіальних громад. Попри те, що в області лишилось тільки два об’єкти нерухомості, долю яких досі не вирішили, процес передачі триває.

Майнове наступництво, тобто передача майна, складається з кількох юридично не простих етапів. Про перспективи наступництва, складнощі, успішні приклади – далі у матеріалі.

Майно – що це?

В українських законах поняття про майно різняться. В одному із законів майном називають – об'єкти спільної власності, а в іншому – це установи та заклади. Але в контексті реформи децентралізації та майна, яке мають передавати, йдеться саме про нерухомість. Також це можуть бути цілісні майнові комплекси. Тобто передаючи, наприклад, школу не можна віддати лише саму будівлю. Школу передають з усіма партами, дошками, глобусами, шафами тощо, а також з усіма працівниками.

Процес передачі за законом

Якщо йдеться саме про наступництво майна райрад, то цей процес регулюють зміни до Закону України про місцеве самоврядування. Відповідно до цих змін, зокрема, районні ради мають передати об'єкти, які розташовані у територіальних громадах і ними ж використовуються до 1 липня 2021 року. Про це Суспільному розповів консультант з комунікацій офісу реформ у Сумському регіональному відділенні Асоціації міст України Карен Агаджанов-Гонсалес.

"Також цей процес регулюється Законом України про передачу об'єктів права державної та комунальної власності та відповідна постанова Кабміну №14.82. Цим законом регламентується порядок передачі майна", – додав експерт.

Тобто згідно з цими законами, на першому етапі – сільська чи селищна рада звертається з клопотанням до районної ради. У клопотанні зазначає, яке майно прагне отримати у власність. Якщо клопотання задовольняють, то створюють комісію з представників обох сторін і ця комісія готує необхідні документи про передачу майна. Процес має завершитись підписанням акту передачі майна.

Марина Лобова, керівниця Сумського регіонального офісу Програми "U-LEAD з Європою" в інтерв'ю Суспільному зазначила, що крім двох законів про які розповів Карен Агаджанов-Гонсалес процес наступництва регулюється ще одним.

"Це закон 1081, який ухвалили у грудні 2020-го року. Відповідно до цього закону вносили зміни до бюджетного кодексу. І цей закон закріплює, що нові райради передають у власність тергромадам установи та заклади, які розташовані у відповідних ТГ. Що важливіше, цей закон встановлює дедлайн, згідно з яким з 1 січня 2021 року фінансування цих закладів здійснюється з бюджету саме територіальних громад", – розповіла пані Марина.

З її слів, юридично процес досить складний і не йдеться лише про одне рішення. Є ще багато інших дій: створення комісій, обстеження, визначення технічного стану об'єкту, а деколи інвентаризація. Крім того, треба правильно скласти акт та зареєструвати майно та вказати нового власника.

Важливі моменти: стан, документи, ініціювання процесу

За словами Карена Агаджанова-Гонсалеса, важливо в якому стані передаються об’єкти. Необхідно, щоб їх передавали цілком, як майнові комплекси, тобто з усім, що потрібно для функціонування закладу.

На Сумщині є приклад, розповідає експерт, коли ще громади об'єднувались добровільно, в одному з районів, передавали школу до тергромади. В акті прийняття-передання не прописали передачу дров, адже школа – сільська, її опалювали дровами. Територіальна громада не звернула увагу на цей момент і після того, як школу передали – це з'ясувалось і перед початком опалювального сезону довелось закуповувати дрова.

"Ситуації дійсно бувають різні. Наприклад, коли неналежно оформлена документація. Через це може затягуватись процес передачі. Бо необхідно перероблювати документи, на що потрібен час", – зазначає Марина Лобова.

Також додає, що важливо розуміти: майно передають у власність, а не на баланс – це різні правові режими управління майном. Від цього залежить, як майном зможуть розпоряджатися.

Якщо ж територіальна громада, наприклад, не має коштів на утримання якогось закладу чи з інших причин не хоче отримувати його у власність – можна не ініціювати процес передачі. В такому випадку майно лишатиметься у власності новоствореної районної ради.

Чи може райрада не віддати майно?

Як розповідає керівниця Сумського регіонального офісу Програми "U-LEAD з Європою" Марина Лобова, передача майна – це двосторонній процес. З одного боку це обов'язок районної ради, а з іншого, бюджетний кодекс говорить про те, що фінансувати об’єкт після передачі має громада. Тобто, районним радам вигідно передавати майно. І за статистикою, майже все майно на Сумщині передали. Тобто такі ситуації навряд можливі.

Якщо все-таки майно лишається у власності районної ради й вона не здатна його утримувати, то його можна ліквідувати чи реорганізувати, але за законодавством. Зокрема, треба дотримуватись трудових прав та гарантій для працівників. А що стосується шкіл – мають скликати громадське обговорення. А от комунальну лікарню закрити не вдасться, – це заборонено Конституцією.

За словами консультанта з комунікацій офісу реформ у Сумському регіональному відділенні Асоціації міст України Карена Агаджанова-Гонсалеса, якщо не вдається дійти компромісу щодо долі майна, то єдиний шлях – звертатися до суду. У Сумській області таких прецедентів не було, а в області майже всі об’єкти передали тергромадам. Залишився один об’єкт у Роменському районі та один у Сумському. Також є питання щодо об’єктів державної власності.

"Ми не можемо ще говорити, що процес завершився. Ми можемо говорити про статистику прийнятих рішень, але це не означає, що завершилась уся процедура передачі. І цей процес ще буде тривати деякий час", – уточнює Марина Лобова.

Яке майно передають

Всього на Сумщині під процес наступництва підпадають 352 об'єкти. Найбільше їх у Шосткинському районі – 116 об'єктів, у Конотопському районі – 90, у Сумському – 66, в Охтирському та Роменському районах – по 40.

По галузевих спрямуваннях, найбільше шкіл – 175. Закладів культури – 123, закладів соціального спрямування (дитячі будинки, будинки для літніх людей тощо) – 29, лікарень та поліклінік – 13 та інших – 10.

Говорити про успішні приклади передачі майна, ще трохи зарано, бо поки що відбувається тільки правове оформлення. Але є попередньо успішні приклади. Один з них: отримання у власність Тростянецькою громадою міської лікарні. Тобто вони повністю завершили процес наступництва. Є і негативний приклад: Бутинська громада намагалась забрати у власність районну лікарню, але відмовилась від цього рішення, бо заклад був у незадовільному стані.

Читайте також: У громаді на Сумщині звільняють працівників культури. У чому причина
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди