Експерти розповіли, як працює українська трансплантологія та що заважає їй розвиватися

Експерти розповіли, як працює українська трансплантологія та що заважає їй розвиватися

Ексклюзивно
Експерти розповіли, як працює українська трансплантологія та що заважає їй розвиватися

За даними Міністерства охорони здоров'я, в Україні щороку потребують трансплантації різних органів майже 5 тисяч людей, але більшість помирає, не дочекавшись пересадки. Однак кількість таких операцій поступово збільшується.

Як працює українська трансплантологія, що змінилося у цьому напрямку та що заважає йому розвиватися в ефірі Українського радіо розповіли трансплант-координатор Володимир Шелест, керівник відділу трансплантації нирки Рубен Зограб’ян та заступник міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції Ігор Іващенко.

Як працює система трансплантології

Як розповів трансплант-координатор НІХТ ім. О.Шалімова Володимир Шелест, у тестовому режимі з 1 січня запрацювала Єдина державна інформаційна система трансплантації і весь процес супроводжується через неї.

"Від повідомлення про наявність донора на якійсь із баз до завершення процесу трансплантації усім реципієнтам, які будуть задіяні в цьому процесі. Найскладніше в цій роботі – я не про себе буду говорити – там, де працюють на етапі забору органів, дуже складно психологічно, тому що саме трансплант-координатор має провести важку бесіду з родичами людини, яка перебуває у важкому стані. Що стосується фізичних моментів, то це не настільки важко. Трансплант-координатор - відносно нова в Україні професія, і, можна сказати, що їх достатньо. Перші курси у нас були започатковані у 2019 році, і на сьогодні ми вже маємо майже 200 трансплант-координаторів", — пояснив Шелест.

За словами координатора, такого поняття як черга немає.

"Це не залежить від того, хто і коли подав заявку. Тут грає більшу роль поняття сумісності. Система є, і все вирішує програма, яка автоматично добирає. І людський фактор у цій дії майже відсутній. Зараз ми працюємо у напівавтоматичному режимі, але вже від цього відходимо. Було б досить непогано більше розповідати про це, бо наше населення має дуже обмежену інформацію щодо саме цієї процедури - трансплантації та посмертного донорства", — розповів лікар.

Перепони у системі трансплантології в Україні

"Думаю, що найбільше, що заважає — відсутність донорських органів, це головна проблема в усіх країнах. Якщо нам вдасться досягти розвитку посмертного донорства в країні, то трансплантологія має шанс на достатній розвиток і забезпечення наших пацієнтів, щоб їм не їхати за кордон. У нас достатньо спеціалістів. В нашому центрі ми робимо до 60 трансплантацій у рік, але ми вільно можемо подвоїти чи, навіть, потроїти цю кількість", — розповів Рубен Зограб’ян, керівник відділу трансплантації нирки НІХТ ім. О.Шалімова.

Окрім того, на його думку для розвитку напряму також необхідні фінансова підтримка лікарень.

"Треба мотиваційні важелі, щоб це запрацювало: є пряник, а є батіг. І більше нічого. Що стосується пряника, я би сказав, що наше Міністерство охорони здоров’я робить кроки в цьому напрямку, і лікарні, які беруть участь у цьому процесі, будуть отримувати додаткове фінансування за кожен факт вилучення органів. На мою думку, має бути відповідальність за виконання цієї роботи", — відзначив Зограб'ян.

У свою чергу заступник міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції Ігоря Іващенка повідомив, що МОЗ розглядає можливість збільшення тарифів на проведення трансплантацій в Україні

"У будь-якому випадку вони будуть у 2-3 рази меншими, ніж ми сплачуємо за кордон. Зараз це питання перебуває на погодженні в Міністерстві фінансів, і ми дуже сподіваємось, що вже цього місяця ми зможемо затвердити нові тарифи", — відзначив він.

За словами Іващенка, наразі основною метою державної програми є досягнення трансплантаційної незалежності. При цьому, все ще є велика черга з людей, які направлені на трансплантацію за кордоном.

"Навіть, якщо брати ті темпи, якими проводиться трансплантація за кордоном, то треба мінімум 3-4 роки, щоб виконати ті операції, за які було сплачено. Ми пріоритизуємо розвиток нашої системи охорони здоров’я. Тому ясно, що ця кількість людей буде зменшуватися. Ми вже підходимо до питання направлення за кордон на трансплантацію нирки. Сподіваюся, що питання трансплантації печінки і нирки також буде вирішено, хоча експерти відзначать, що такі операції може можемо проводити і в Україні. Тому, скажемо так, що головна ідея, щоб ця програма (трансплантації за кордоном) взагалі припинила своє існування і всі види медичної допомоги ми могли здійснювати в Україні", — зазначив він.

Станом на березень з початку 2021 року в Україні було проведено 34 трансплантації органів, зокрема 26 трансплантації нирки, 5 трансплантацій печінки і 3 трансплантації серця.

"Хочу зазначити, що з цих 34-х операцій, 18 було проведено за результатами посмертного донорства, що для нас є дуже важливим показником, оскільки ми спрямовані на те, щоб трансплантація розвивалася за рахунок посмертного донорства. В 2019-му році було всього 5 трансплантацій за рахунок посмертного донорства, у минулому році було 19 операцій. У цьому році уже маємо 18 операцій, що для нас є хорошим показником", — розповів заступник міністра.

За його словами наразі у пілотному проєкті беруть участь 38 закладів, які проводять різні види трансплантацій, у тому числі і кісткового мозку,

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди