Світовий ринок зброї: які лідери та хто купує українське озброєння

Світовий ринок зброї: які лідери та хто купує українське озброєння

Оновлено
Світовий ринок зброї: які лідери та хто купує українське озброєння AP

Протягом останніх п’яти років світові обсяги експорту озброєнь перебувають на стабільно високому рівні, однак при цьому розподіл ринку серед п’яти головних лідерів галузі змінився.

Про це йдеться у звіті Стокгольмського інституту досліджень проблем миру (SIPRI).

"Вперше з 2001-2005 років обсяг поставок основних озброєнь між країнами не збільшився в період із 2011-2015 по 2016-2020 роки. Однак міжнародні поставки зброї залишаються близькими до найвищого рівня з моменту закінчення "холодної війни", – повідомили в інституті.

Серед країн-лідерів за обсягами експорту опинились:

  • США (37% від світового експорту у 2016–2020 роках)
  • Росія (20%)
  • Франція (8,2%)
  • Німеччина (5,5%)
  • Китай (5,2%)

Як зазначають автори, при цьому протягом 2016–2020 років США, Франція та Німеччина змогли збільшити обсяги експорту своїх озброєнь. Водночас два інші великі експортери – Китай і Росія, – його скоротили.

"І Росія, і Китай зіткнулися з падінням експорту зброї. Експорт озброєнь з Росії, на який припадало 20% всього експорту основних озброєнь у 2016-2020 роках, впав на 22% (приблизно до рівня 2006-2010 років). Основна частина цього скорочення – близько 90%, – була пов'язана з падінням експорту озброєнь до Індії на 53 відсотки", – йдеться у повідомленні.

У SIPRI повідомили, що США вдалося збільшити експорт із 32% до 37% від загального обсягу світового ринку зброї. Водночас показники експорту Німеччини зросли на 21%, а Франції – на 44%. Російський експорт знизився на 22%, а китайський – на 7,8%.

Хто найбільше купує

Серед країн-лідерів за імпортом озброєнь опинились Саудівська Аравія (11%), Індія (9,5%) та Єгипет (5,8%).

За наявними даними, протягом останніх п’яти років на 25% зріс імпорт зброї країнами Близького Сходу. Лідерами регіону за закупівлею озброєнь стали Саудівська Аравія (+61 %), Єгипет (+136%) і Катар (+361%).

Також на високому рівні зберігається імпорт зброї країнами Азії та Океанії, на які у 2016-202 роках припадало 42% від загального світового імпорту озброєнь. Серед лідерів регіону – Індія, Австралія, Китай, Південна Корея та Пакистан.

При цьому протягом п’яти років Японія збільшила імпорт на 124%, а Індія знизила показники закупівель на 33%.

Хто купує українську зброю

Україна опинилася на 12 місці за обсягами експорту озброєнь серед держав світу. Частка України на глобальному ринку сягає 0,9%.

При цьому крім 5 країн-лідерів Україну випереджають Велика Британія, Іспанія, Ізраїль, Південна Корея, Італія та Нідерланди.

За даними SIPRI, найбільше українською зброєю цікавляться Китай (36% від загального обсягу експорту), Росія (20%) і Таїланд (17%). При цьому Україна не увійшла до списку 40 країн-лідерів за імпортом озброєнь.

Укроборонпром заперечує торгівлю з Росією

У відповідь на оприлюднений SIPRI звіт Державний концерн "Укроборонпром" заявив, що не веде торгівлю з Російською Федерацією

"Укроборонпром відповідально заявляє, що з кінця серпня 2014 року жодне підприємство Концерну не уклало жодного експортного контракту, а відтак не відвантажило жодної одиниці озброєння чи військової техніки (ОВТ) до Російської Федерації. Відповідне рішення Ради національної безпеки та оборони України від 27 серпня 2014 року про припинення експорту товарів військового призначення та подвійного використання до Росії введено в дію указом президента України", – йдеться у повідомленні концерну.

При цьому в Укроборонпромі зазначили, що продукція його підприємств складає лише частину загального обсягу експорту ОВТ Україною.

Також пресслужба концерну зауважила, що дані SIPRI ґрунтуються на відкритих джерелах. При цьому не відомо, на підставі яких саме джерел інститут формував показники щодо експорту з України.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди