"Це зростання в людину духовну" – митрополит Черкаський і Чигиринський про Великий піст

"Це зростання в людину духовну" – митрополит Черкаський і Чигиринський про Великий піст

"Це зростання в людину духовну" – митрополит Черкаський і Чигиринський про Великий піст Суспільне Черкаси

Із 15 березня розпочинається Великий піст, який триватиме до 2-го травня – Великодня. Кореспонденти Суспільного поспілкувалися з митрополитом Черкаським і Чигиринським Іоаном, щоб дізнатися, чому перед Великоднем дотримуються посту, та в чому себе обмежують віряни.

Владико Іоане, розкажіть, звідки взялося правило тримати Великий піст?

– Ця традиція древня, походить ще з апостольських часів. Коли вони прощалися з Христом перед вознесінням, він сказав, що пошле на землю Духа Святого. І в очікуванні сходження Духа вони перебували в пості та молитві.

Господь послав Духа на землю, щоб він перемінив нас і ми стали частиною небесного життя. Наше тіло і розум є лише початком небесного і за допомогою Святого духа ми маємо пройти перетворення. Тому й були встановлені ці правила – їх апостолів навчив Дух Святий, він нагадав їм про вчення Ісуса і про те, що треба робити, щоб постійно мінятися до кращого. І ось ці пости – чотири великих, а також постові дні щосереди та щоп’ятниці ми застосовуємо як те, що змінюватиме нас на краще. Ми присвячуємо цей піст стражданням Ісуса на хресті та його жертві за людей.

В які дні потрібно дотримуватись більш суворого посту?

– Найбільш суворо потрібно дотримуватися посту в перший та останній тижні. Останній – найбільш суворий, в ці дні згадуються події, які передували смерті та воскресінню Христа: воскресіння Лазаря, в’їзд Ісуса до Єрусалиму, зрада, суд, смерть та воскресіння. Із тижня в тиждень ми наближаємося до цієї події і готуємо себе.

Це нагадування нам про те, якою хиткою є наша воля. Ми не бачили Христа і чудес, яких він творив, проте стверджуємо, що любимо Його. Але чи робимо це насправді, чи це просто слова?

Ми не зможемо нести цей хрест лежачи на дивані, дивлячись шоу і заїдаючи це попкорном.

Ісус сказав, що хто хоче за ним іти, має взяти хрест свій і йти. Ми не зможемо нести цей хрест лежачи на дивані, дивлячись шоу і заїдаючи це попкорном. Цим ми себе не змінимо. Необхідно звільнятись від того, що нами володіє, на славу Божу, аби ми могли жити з Богом. Ми отримали обітницю, що ми діти Божі, але ще маємо її досягнути своїм життям, тож кожен християнин сам обирає для себе міру суворості посту.

Хто звільняється від посту?

– Можуть не постувати вагітні, ті, хто в дорозі, а також хворі. Якщо людина хворіє, але все ж хоче дотримуватися посту, їй необхідно порадитись з фахівцями, з лікарями, аби не нашкодити своєму організму. Кожен має вивіряти свій піст мірою любові до Бога і до себе. Коли ми постимося – звільняємо тіло своє від хвороб, а душу від страстей.

Інколи Великий піст співвідносять з моментом з життя Христа, коли він перебував 40 днів в пустелі і постився. Чому?

Саме там, в пустелі, відбулася потрійна спокуса, яка торкалася різних аспектів духовного і фізичного життя. Проходячи через цей піст, Христос дав нам приклади долання тих законів, які нами володіють, але вони не повинні нами володіти в аспекті духовному і моральному. Цей піст є прикладом для нас, ми маємо набиратися мужності і боротися з тими гріхами, які є в нас. І після посту не можна повертатись до тих шкідливих звичок, які нам вдалося побороти.

Тобто, піст можна назвати духовними тренуваннями?

– Кожен піст – це ніби трамплін для сходження на новий рівень духовності. Це і є те зростання в людину духовну. Це зміна не тільки харчування, це також зміна мислення, звичок, способу спілкування.

Від чого потрібно відмовлятись під час посту?

Насамперед, ми відмовляємося від усієї тваринної їжі. Це м’ясо – від нього ми відмовляємося ще за тиждень до початку посту, а також молочні продукти. Піст не можна переривати на вихідних, бо це нівелює всі наші старання. Проте на свята – наприклад, вхід Ісуса в Єрусалим та Благовіщення – дозволяються рибні продукти і вино. Також варто обмежити вживання рослинної олії.

Головне – не їсти ближнього свого.

Постає інше питання: що ж можна їсти? Тут я рекомендую пошукати інформацію в людей, які цим займаються. Чимало добірок рецептів смачних страв можна знайти в інтренеті. Ця інформація дозволить без проблем пройти піст з різноманітним раціоном. Головне – не їсти ближнього свого.

Від чого ще, окрім тваринної їжі, варто відмовитись під час посту?

– Насамперед, це алкоголь та тютюнопаління. Поки ми не звільнимося від цих тілесних страстей, ми не зможемо долати страсті духовні – гнів, осудження, насмішки, лінь, зневірство.

Вино можна вживати лише на свята. Проте, я досліджував цю тему і виявив, що під тим словом, яким в рекомендаціях святих отців описували вино, насправді розуміється сік ягід чи плодів. Його "термін придатності" – три дні, після цього вже він є хмільним. Проблема в перекладі – у 15-му столітті у словнику вино тлумачили як сік, у 16-17 додається, що він може мати хвилюючі властивості, у 18-19 хвилюючі властивості поставили на перше місце, а вже в 20-му столітті сік зовсім зник з пояснення.

Звісно ж, кожен може тлумачити по своєму, але для себе я обираю значення вина як соку і таке й питиму на свята.

Обмежуючи себе в фізичній їжі, як ставитись до "духовної" соцмереж, телебачення?

– Очищуючи себе від їжі, яка забруднює наш організм, треба також обмежувати споживання їжі, яка забруднює наш розум і душу. Бажано обмежити себе в цьому якомога більше. Можливо, варто передивлятись лише новинні повідомлення – аби розуміти ситуацію, в якій живемо. В піст ми насамперед звертаємо свій погляд на Бога, тож ліпше відмовитись від усякого розважального контенту. Це допоможе нам також краще дослідити себе і визначити, до чого тягнеться наша душа, що в нас "сидить" і як воно нами керує.

Як церква підтримує вірян під час посту?

– Цього року ми запускаємо проєкт для всіх вірян на Черкащині – Великопісне голодування. Ми збираємо однодумців, які хочуть кожної п’ятниці під час посту голодувати, згадуючи страждання та жертву Христа. Щочетверга ми збиратимемося в онлайн-форматі для спілкування та підбадьорення, будемо розповідати про духовну частину голодування, також запрошуватимемо фахівців, які розповідатимуть про медичні та фізіологічні моменти голодування. Долучитися до команди можна через спільноту у Фейсбуці. Якщо хтось не встигне приєднатися до початку посту, зможе зробити це на будь-якому етапі.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди