Центр протидії дезінформації: як це працює у світі – пояснює ексречник представництва ЄС в Україні

Центр протидії дезінформації: як це працює у світі – пояснює ексречник представництва ЄС в Україні

Ексклюзивно

Президент України Володимир Зеленський анонсував запуск в Україні Центру протидії дезінформації, який у майбутньому стане “міжнародним хабом протидії пропаганді”. Старший аналітик безпекового центру “Європейські цінності” в Чехії та ексречник представництва ЄС в Україні Давід Стулік розповів Суспільному про те, яка мета подібних центрів та як вони організовані за кордоном.

Про те, як організована робота центрів боротьби з дезінформацією в країнах ЄС

У Чехії вже декілька років існує Центр боротьби з гібридними загрозами і тероризмом. Він знаходиться під керівництвом Міністерства внутрішніх справ і займається, в тому числі боротьбою з дезінформацією. Основа діяльності – розвінчування міфів і дезінформації з боку Російської Федерації. Частково цей центр провадить публічну освітню роботу, тобто, має публічні акаунти в соцмережах, де описують ворожі наративи, дезінформацію, яка є, і спростовують її.

Також там є фахівці, які аналізують хто і яким чином, через які вебсайти, через які ЗМІ, через яких людей розповсюджує інформацію. Центр тісно співпрацює зі спецслужбами й іншими правоохоронними органами. Бо тут потрібна дуже якісна координація між різними публічними інституціями.

"Центри з протидії дезінформації почали створювати після початку агресії РФ в Україні у 2014-му"

Схожі центри є в Європейському Союзі. Це центри Оперативних сил для боротьби із російською пропагандою. Також є дуже схожий центр у НАТО – Central Exelence, який знаходиться у Ризі. Подібні центри діють, наприклад, у Балтійських республіках на рівні уряду. У Польщі також є команда експертів, які борються з історичними дезінформаціями з боку РФ і які працюють у Міністерстві закордонних справ. Тобто є різні механізми, різні інституційні рішення, де такий центр може знаходитись. Тут потрібно взяти до уваги специфіку конкретної країни.

Давід Стулік, ексречник представництва ЄС в Україні. Фото: Facebook
Давід Стулік, ексречник представництва ЄС в Україні. Фото: Facebook.

Про те, чому Росія є найбільшим джерелом дезінформації у світі

Росія однозначно є основним джерелом дезінформації. Ціла низка досліджень вказує, що більшість дезінформацій, пропагандистських кампаній проводяться саме з боку Російської Федерації. І, звичайно, це все почалося після агресії проти України у 2014 році. Власне, тільки після цієї агресії центри з протидії дезінформації й почали створювати.

Було також помітно навесні 2020-го року, коли почалася пандемія, що Китай також починає використовувати схожі механізми, схожі алгоритми впливу на суспільну думку в європейських країнах. І у деяких країнах почали звертати увагу на китайську пропаганду. Для прикладу, чеський центр, який у нас діє, він теж частково займається фейками, неправдивою інформацією та пропагандою, яку розповсюджує Китай. Але, звичайно, у порівнянні з російськими дезінформаційними операціями, китайська частка значно менша.

Про те, кого варто поставити на чолі українського центру

Для прикладу, у Чехії практично ніхто не знає, хто є головою такого центру. Це високого класу фахівець, не політична фігура, людина професійна, яка вміє керувати цілою командою. І те, що він непублічний, це не заважає роботі цього центру. Навіть навпаки. У нас є певні проросійські сили, яким дуже не подобається робота цього центру, вони його називають "цензурним офісом". І це (те, що голова центру не є публічною людиною – ред.), я думаю, робить роботу Центру більш простою. Бо якби це була політична, експонована людина, то звичайно все б почало переходити у політику. А політика не повинна заважати у професійній роботі цього центру.

Маю надію, що в Україні оберуть справжнього фахівця, людину, яка має досвід у питаннях дезінформації, яка вже працювала над цими темами з 2014 року. Людина, яка вміє керувати групою якісних фахівців і якнайменш вразлива до політичного впливу.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок