"Всі рахують копійку": газ до двох сіл на Харківщині розподіляє компанія з Кропивницького

"Всі рахують копійку": газ до двох сіл на Харківщині розподіляє компанія з Кропивницького

"Всі рахують копійку": газ до двох сіл на Харківщині розподіляє компанія з Кропивницького facebook.com/kirgaz

З 1 березня селища Донець та села Копанка Ізюмського району обслуговує ВАТ "Кіровоградгаз". Рішення про зміну газорозподільної компанії ухвалила Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. АТ "Харківгаз", що обслуговувало населені пункти дотепер, звернулося до суду.

"Виходить дешевше"

"Спершу мешканці з настороженістю поставилися до "Кіровоградгазу", але зараз затихають, ці всі надумані якісь ризики", — розповів в ефірі "Українського радіо Харків" голова Донецької селищної громади Анатолій Наздрачов.

У селищі Донець живуть дев'ять тисяч людей, у селі Копанка — близько 200. Вартість доставки газу "Кіровоградгазом" коштує 1,92 грн, "Харківгазом" — 2,15 грн.

"Переміщення газу "Кіровоградгазом" дешевше, ніж у "Харківгазі"... Всі рахують копійку", — пояснює Анатолій Наздрачов.

Реакція "Харківгазу"

АТ "Харківгаз" вважає, що Нацкомісія не мала підстав виключати компанію з території ліцензованої діяльності. Економічно необґрунтоване та протиправне, на думку представників АТ, рішення тепер оскаржують у суді.

"На Харківщині, без міста Харків, природний газ зараз використовують 450 тисяч родин. На аварійні виклики виїжджають 34 автомобілі. Один такий обслуговує в середньому 13 тисяч родин. Ця послуга є умовно безкоштовною, бо включена в тариф... Наскільки нам відомо, аварійна служба "Кіровоградгазу" обслуговуватиме 5 тисяч мешканців, тобто витрати на аварійну службу будуть у 2,5 рази більші, ніж були до цього", — каже речниця "Харківгазу" Ольга Клименко.

У "Харківгазі" висловлюють занепокоєння тим, "яким чином будуть обслуговуватись газорозподільні мережі та створені безпечні умови для споживачів Оператором ГРМ з Кіровоградської області, яка навіть не має з Харківською спільної межі".

Як "Кіровоградгаз" працює на Харківщині

Ініціатива зміни газорозподільної компанії йшла від газовидобувних компаній, припускає голова Донецької селищної громади Анатолій Наздрачов.

"Більшість населення Донця — працівники "Шебелинкигазвидобування", а, наскільки я розумію, саме "Шебелинкигазвидобування" віддала в експлуатацію "Кіровоградгазу" свої газопроводи. Це може бути пов'язано, тому що йдеться про піклування за своїх працівників", — сказав Наздрачов.

Два населені пункти на Харківщині обслуговуватимуть 24 працівники, 12 з них — аварійно-диспетчерська служба, розповів комерційний директор "Кіровоградгазу" Віталій Линник.

"З 1 березня ВАТ "Кіровоградгаз" почало працювати у даному регіоні. Створили східну дільницю, створена аварійно-диспетчерська служба, центр обслуговування клієнтів, служба обліку природного газу", — говорить він.

За нормативами, працюватимуть чотири бригади аварійно-диспетчерської служби у складі трьох людей, які заступають на цілодобове чергування.

У громаді вже бачили "Кіровоградгаз" у роботі, коли його газовики усували витік.

Наслідки конфлікту

"Сьогодні на деяких під'їздах можна побачити об'яву, що "Харківгаз" буде знімати свої лічильники. Думаю, до цього не дійде, але будемо розбиратися", — сказав голова Донецької селищної громади Анатолій Наздрачов.

Він говорить, що проводитиме наради, щоб з'ясувати кількість лічильників, хто за них платив, адже частину, за словами голови громади, купували коштом місцевого бюджету.

Речниця "Харківгазу" Ольга Клименко говорить: якщо лічильники газу встановлювали за кошти оператора ГРМ, на той момент "Харківгазу", обладнання перебуває на балансі компанії.

"Харківгаз" звертався до "Кіровоградгазу", щоб вони на час зняття лічильників і встановлення їхніх лічильників припинили газопостачання споживачам. Тобто: газопостачання на будинок припиняється, "Харківгаз" знімає лічильники, які перебувають на балансі підприємства, бо це вже поки не територія ліцензованої діяльності, а "Кіровоградгаз" при цьому мав би виконати закон і встановити свої прилади обліку. Тривати заміна може кілька годин", — запевняє Клименко.

Головний спеціаліст управління комунікацій НКРЕКП Богдан Чуб сказав, що рішення про розподіл газу для двох населених пунктів Харківщини не коментують.

Мережі належать громадянам

Стабільність постачання газу залежить від того, на яких умовах передали мережі, зазначає член експертної ради Міністерства енергетики Геннадій Рябцев.

"Це конкурування між операторами систем розподілу... Усі мережі, усі труби належать державі і громадянам. Компанії оператори не зводили ті мережі, вони лише отримали можливість ними користуватися, управляти і, вкладаючи в них кошти, отримувати зиск від того, що їм платять за те, що вони підтримують мережі в надійному стані — тариф за розподіл газу, за газопостачання споживачам", — каже Рябцев.

"Якщо з'являється інша компанія, яка робить те ж саме, але дешевше, то чому б цим не скористатися? Але все залежить від першого документа: що коли, кому і в який спосіб було передано — як компанія отримала права управління і використання", — наголошує експерт.

Що відомо

  • НКРЕКП вирішила виключити з території ліцензованої діяльності АТ "Харківгаз" селища Донець та села Копанка Харківської області 20 січня 2021 року. Причини зміни компанії у документі, оприлюдненому комісією, не вказані.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди