Стало відомо, які хвороби провокує життя біля автотрас

Стало відомо, які хвороби провокує життя біля автотрас

Стало відомо, які хвороби провокує життя біля автотрас ua.news

Люди, які мешкають поблизу великих автодоріг і шосе, схильні до більшого ризику розвитку неврологічних розладів, зокрема деменції або хвороби Паркінсона, проте існує спосіб зменшити цей ризик, стверджують канадські вчені в опублікованому журналом Environmental Health дослідженні.

Дослідницька група з Університету Британської Колумбії оцінила дані про 678 тисяч дорослих віком від 45 до 84 років з агломерації канадського Ванкувера. Вони виявили, що проживання менш ніж за 50 метрів від головної дороги або ближче 150 метрів від шосе пов'язане з вищим ризиком розвитку деменції, хвороб Паркінсона, Альцгеймера та розсіяного склерозу — ймовірно, через вплив забрудненого повітря.

Для цього науковці оцінили окремий вплив близькості доріг, рівень шуму, забрудненості повітря та ступінь озеленення у місцях проживання кожної людини за її поштовим індексом. Протягом періоду спостереження вони виявили 13 170 випадків захворювання на хворобу Альцгеймера, 4201 випадок хвороби Паркінсона, 1 277 випадків хвороби Альцгеймера та 658 випадків захворювання на розсіяний склероз.

Зокрема, у випадку деменції, не пов'язаної з Альцгеймером, і хвороби Паркінсона проживання поблизу головних доріг або шосе було пов'язано з 14-відсотковим та 7-відсотковим ступенями ризику для обох захворювань відповідно.

"Вперше ми підтвердили зв'язок між забрудненням повітрям та близькістю до доріг з підвищеним ризиком деменції, хворобами Паркінсона, Альцгеймера і розсіяним склерозом на рівні населення", — каже провідна авторка дослідження Вейран Ючі.

Водночас команді вдалося виявити можливий спосіб знизити ризик хвороби. Дослідники виявили, що наявність поблизу зелених насаджень, наприклад, парків, має захисну дію проти розвитку цих неврологічних розладів.

"Хороша новина полягає в тому, що зелені насадження мають певний захисний ефект при зниженні ризику розвитку одного або декількох з цих порушень. Потрібні додаткові дослідження, але наші висновки дозволяють припустити, що збільшення доступності до зелених насаджень та скорочення руху автомобілів стануть корисними для неврологічного здоров'я", — повідомила Ючі.

На думку вчених, захисний вплив рослинності на людей, що проживають в зелених зонах, обумовлений одразу кількома факторами. Окрім чистішого повітря, це підвищена фізична активність, більша кількість соціальних взаємодій і навіть ефекти від візуального споглядання рослинності.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди