Пандемія COVID-19 посилила спад демократії та свободи в Україні — Freedom House

Пандемія COVID-19 посилила спад демократії та свободи в Україні — Freedom House

Пандемія COVID-19 посилила спад демократії та свободи в Україні — Freedom House Ілюстративне фото, Unsplash

Пандемія COVID-19 у 2020 році сприяла погіршенню рівня свободи у світі не лише в авторитарних країнах, а й у демократичних. Також ситуація зі свободою в Україні та на її тимчасово окупованих територіях залишається низькою.

Як зазначено у щорічному звіті "Свобода у світі-2021" правозахисної організації Freedom House, авторитарні режими використовували пандемію COVID-19 для консолідації влади та обмеження критики на свою адресу, а карантинні обмеження по всьому світу часто були надмірними та супроводжувалися жорстокістю органів безпеки.

Пандемія COVID-19 посилила спад демократії та свободи в Україні — Freedom HouseFreedom House

Водночас зосередженість демократичних держав на внутрішніх проблемах дозволила автократичним державам суттєво посилити свій вплив. У звіті зазначено, що Україні вдалося зберегти статус "частково вільної" країни, її показники становлять 60 балів зі 100.

"Цьому сприяло перешкоджання в розслідуванні корупційних злочинів, втручання керівництва Офісу генерального прокурора в розслідування дій високопосадовців та скасування кримінальної відповідальності за незаконне збагачення рішенням КСУ", - йдеться у звіті.

У Freedom House зазначають, що реформи в Україні зупинилися на тлі COVID-19 та політичної корупції. Серед проблем також залишилися безкарність за злочини проти журналістів, активістів та представників меншин.

"Окупована частина східного Донбасу залишається однією з найменш вільних територій у світі з рейтингом свободи 4/100. Це зумовлено повною відсутністю верховенства права та громадянських свобод, зокрема свободи вираження поглядів, й контролем сепаратистської де-факто влади та Росії над майже всіма сферами життя", - зазначили у звіті.

У 2020 році стан свобод на окупованому східному Донбасі погіршився сильніше на тлі пандемії через надмірні обмеження на в'їзд та виїзд з окупованих територій, які запроваджувалися вибірково та не враховували потреби місцевого населення.

"У Криму, який теж визначено як "невільну" територію з рейтингом 7/100, ситуація залишається невтішною: окупаційна влада жорстко обмежує політичні та громадянські права, знищила незалежні медіа та застосовує антитерористичне законодавство проти опонентів режиму", - йдеться у звіті.

ам зазначено, що окупаційна влада також продовжила утискати українську та кримськотатарську громади, штучно змінюючи етнічний склад населення Криму на користь росіян. Так, за даними звіту, у 2020 році в Криму посилилися репресії проти мусульман, вірян ПЦУ та інших меншин.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди