Ширилися чутки, що зі Львова їдуть «поїзди дружби». Як відбулася анексія Криму, згадують переселенці

Ширилися чутки, що зі Львова їдуть «поїзди дружби». Як відбулася анексія Криму, згадують переселенці

Ширилися чутки, що зі Львова їдуть «поїзди дружби». Як відбулася анексія Криму, згадують переселенці
Суспільне Дніпро

26 лютого в Україні День спротиву окупації Криму. 7 років тому в Сімферополі пройшла акція близько 10 тисяч українців та кримських татар під гаслом «Крим – це Україна». Як відбувалася анексія Криму та як пізніше склалися долі тих, хто виїхав, – Суспільне розпитало двох переселенців з Криму, які з родинами осіли в Дніпрі.

Ашер Черкаський: "Нагніталася така атмосфера, що "бандери" усіх росіян повбивають"

Ашер Черкаський під час окупації Криму жив у Феодосії. Згадує, у лютому 2014 року там з’явилося багато російських військових, котрі захопили стратегічні об’єкти. З місцевими населенням, яке намагалося протистояти окупації, розповідає, вони поводили себе жорстоко.

«Розповсюджувалися чутки, що зі Львова їдуть до Криму так звані «поїзди дружби», що «бандерівці їдуть вбивати всіх росіян». Тобто нагніталася така атмосфера і паніка, що якщо російські війська не прийдуть, то «бандери» тут усіх росіян повбивають», – розповідає Ашер Черкаський.

Як відбувалася окупація Криму – згадують переселенці
Ашер Черкаський. Суспільне Дніпро

Він із родиною виїхав з Криму наприкінці березня, після проведення так званого «референдуму» про приєднання до Російської Федерації. Переїхавши у Дніпро, чоловік пішов на фронт.

«Щоб захистити своїх дітей, свою спільноту і виконати свій громадянський обов’язок, коли дізнався, що я можу піти до лав добровольчого батальйону, я пішов до "Дніпро-1", воював 2014-15 рік, у грудні 2016-го звільнився і з того часу займаюся волонтерством», – сказав він.

"От хата стоїть – ці за Україну, а тут три хати – за Росію" – переселенець Сергій

Сергій родом із Сімферополя. Коли розпочалася окупація, чоловіка не було у Криму. Приїхав туди, вже коли півострів захопили. Загадує, повсюди були російські військові.

«Військові патрулі були взагалі повсюди: залізнична дорога, вокзали. Всі інфраструктури були також військові», – каже він.

Місцеві, розповідає чоловік, по-різному ставилися до окупації. На частину людей впливала російська пропаганда.

«Люди почали ділитися на дві сторони, навіть при спілкуванні на вулиці. Люди, які були сусідами, от хата стоїть – ці за Україну, а тут три хати – за Росію. Навіть при звичному спілкуванні із сусідами одні ставали по один бік, інші – навпроти», – розповів Сергій.

Як відбувалася окупація Криму – згадують переселенці
Сергій. Суспільне Дніпро

З окупованого Криму Сергій переїхав у Дніпро. Тут пішов на службу у полк поліції спецпризначення «Дніпро-1», бо, говорить, батько вчив його, що кордони країни треба обороняти від ворогів.

Переселенці сподіваються на повернення Криму, але кажуть: треба, в першу чергу, боротися з російською пропагандою та бути готовими прийняти назад тих людей, на яких свого часу вона подіяла.

«Ми всі повинні працювати над цим кожен день і кожен день пам’ятати, що Крим – частина кожного з нас, і ми є частинкою України», – сказав Ашер Черкаський.

Що відомо

  • 26 лютого в Україні День спротиву окупації Криму. 7 років тому в Сімферополі під Верховною Радою пройшла акція близько 10 тисяч українців та кримських татар під гаслом «Крим – це Україна». У відповідь, в ніч з 26 на 27 лютого, російські військові захопили будівлю Верховної ради АРК та владу у Сімферополі й призначили на 1 березня так званий «референдум» про приєднання Криму до Російської Федерації.

Читайте також

"Це було болюче": історія родини кримських татар, які переїхали до Черкас. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На початок