У Раді з'явився законопроєкт про колаборантів. Яким буде покарання

У Раді з'явився законопроєкт про колаборантів. Яким буде покарання

У Раді з'явився законопроєкт про колаборантів. Яким буде покарання

У Верховній раді зареєстровано законопроєкт про встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність із державою-агресором.

Про це на своїй Facebook-сторінці повідомила заступниця голови фракції партії "Слуга народу" Євгенія Кравчук.

Зокрема, нардепи зареєстрували проєкт закону №5144 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність)". Як зазначається на сайті Ради, його створенням опікувався комітет з питань правоохоронної діяльності.

За словами Кравчук, у разі схвалення законопроєкт обмежить доступ колаборантів до обіймання посад, пов’язаних із виконанням функцій держави чи місцевого самоврядування, терміном на 15 років.

Також документ передбачає інші покарання для осіб, які співпрацювали з державою-агресором, її окупаційною адміністрацією та/або її збройними чи воєнізованими формуваннями, у тому числі до 15 років ув’язнення з конфіскацією майна або без такої.

Що передбачає законопроєкт

Як зазначила депутатка, відповідно до законопроєкту, колабораційною діяльністю визнаватиметься:

  • Публічне заперечення громадянином України збройної агресії проти України, окупації частини території України або публічні заклики громадянином України до підтримки рішень, дій держави-агресора, її збройних формувань, окупаційної адміністрації;
  • Співпраця з державою-агресором, збройними формуваннями, окупаційною адміністрацією держави-агресора;
  • Невизнання державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями України;
  • Добровільне обіймання посади, не пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації;
  • Ведення пропаганди у навчальних закладах, а також дії громадян України, спрямовані на впровадження освітніх стандартів держави-агресора;
  • Передача матеріальних ресурсів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням, створеним на тимчасово окупованій території, збройним чи воєнізованим формуванням держави-агресора, провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, в тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
  • Добровільне обіймання посади, пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади або добровільне обрання до таких органів;
  • Участь в організації та проведенні незаконних виборів, референдумів на тимчасово окупованій території, або публічні заклики до їхнього проведення;
  • Організація та проведення політичних заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань, уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, активна участь у таких заходах;
  • Добровільне обіймання посади в незаконних судових або правоохоронних органах, добровільна участь у незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, у збройних формуваннях держави-агресора, а також надання таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти ЗСУ та інших військових формувань України.

Яким буде покарання

За заперечення збройної агресії проти України та окупації її частини, заклики до підтримки дій та рішень збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора законопроєкт передбачає покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на термін від десяти до п’ятнадцяти років.

За добровільне обіймання посади, не пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно господарських функцій, передбачається покарання позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

Громадяни, які займатимуться пропагандою у навчальних закладах на користь агресора та впроваджуватимуть його навчальні стандарти, дістануть виправні роботи терміном до 2 років або арешт до 6 місяців, або позбавлення волі терміном до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років.

За передачу матеріальних ресурсів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням та формуванням держави-агресора передбачається штраф до 170 тисяч гривень або позбавлення волі терміном від 3 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років та з конфіскацією майна.

Добровільне обіймання посади, пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, каратиметься позбавленням волі терміном від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.

Організація та проведення заходів політичного характеру, здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та інші подібні дії каратимуться позбавленням волі терміном від 10 до 12 років із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

За добровільне обіймання посади в незаконних судових або правоохоронних органах, а також добровільна участь громадянина України в незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях чи формуваннях держави-агресора загрожуватиме позбавлення волі терміном від 12 до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.

Депутатка зауважила, що законопроєкт також створює правові умови для ліквідації юридичних осіб, уповноважені особи яких співпрацювали з державою-агресором. Він також поширює на таке кримінальне правопорушення можливість спеціального досудового розслідування in absentia – за відсутності обвинуваченого.

Що ще розглянуть депутати

За словами Кравчук, також у Раді зареєстрований законопроєкт 5143 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо забезпечення відповідальності осіб, які здійснювали колабораційну діяльність)", який доповнює попередній документ та обмежує для колаборантів доступ до виконання деяких функцій, пов’язаних із проведенням виборів. Крім того, він обмежує таким особам доступ до військової служби та допуск до державної таємниці.

"Законопроєкт встановлює додаткові правові підстави для ліквідації політичних партій, громадських, благодійних чи релігійних організацій, професійних спілок та громадських формувань з охорони громадського порядку та державного кордону, уповноважені особи яких здійснювали таку співпрацю", – додала депутатка.

Як зазначила Кравчук, тепер над законодавчою ініціативою працюватиме профільний комітет, тому чинна редакція законопроєктів може змінитись.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди