Румунія хвилюється за майбутнє нацменшин в Україні через закон про освіту

Румунія хвилюється за майбутнє нацменшин в Україні через закон про освіту

Румунія хвилюється за майбутнє нацменшин в Україні через закон про освіту

Міністерство закордонних справ Румунії висловило стурбованість щодо наслідків закону про повну загальну середню освіту для представників румунської меншини в Україні, який ухвалила Верховна Рада.

Згідно з повідомленням МЗС, під час зустрічі 23 січня державного секретаря Дана Некулеєска з послом України в Румунії Олександром Банковим держсекретар висловив стурбованість щодо можливості румунів здобувати освіту рідною мовою.

Представник країни наголосив на важливості дотримання прав румунської меншини на міжнародному рівні і повідомив про зацікавленість діалогу української влади з нею.

Суспільне надіслало запит до Міністерства закордонних справ України щодо реакції на занепокоєння Румунії.

Як відомо:

  • Закон про освіту передбачає три моделі вивчення української мови у школах. Перша модель передбачена для корінних народів України, що не проживають у мовному середовищі своєї мови та не мають держави, яка цю мову захищала б та розвивала. Для них у першу модель закладено навчання мовою корінного народу з 1 по 11 (12) клас паралельно з ґрунтовним вивченням української мови.
  • Друга модель — для шкіл з навчанням мовою національних меншин, мови яких належать до мов ЄС. Залежно від мовної групи та мовного середовища проживання, використання цієї моделі може бути різне: рідною мовою, разом із вивченням державної, вони навчатимуться у початковий школі; у 5 класі не менше 20% річного обсягу навчального часу має викладатись українською з поступовим збільшенням обсягу, щоб у 9 класі досягти позначки у не менш ніж 40% предметів, які вивчаються державною мовою; зі старшої школи не менш ніж 60% річного обсягу навчального часу в цих закладах має викладатися державною мовою.
  • Третя модель працюватиме для решти національних громад України. Вона стосується нацменшин, мова яких належить до однієї з українською мовною сім’єю, а також що проживають переважно в середовищі власної мови (російська мова). Там початкова школа також буде мовою меншини разом із вивченням української, а з 5 класу не менш ніж 80% навчального часу читатиметься державною мовою.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди