"Надії немає": вдова загиблого харківського євромайданівця — про покарання винних

"Надії немає": вдова загиблого харківського євромайданівця — про покарання винних

"Надії немає": вдова загиблого харківського євромайданівця — про покарання винних
Суспільне Харків

Уродженець Черкаської області Юрій Паращук тривалий час жив у Харкові. Коли розпочався Майдан, він поїхав у Київ попри застереження родини. У роковини розстрілів, під час яких загинув Юрій, вдова Паращука Ольга та його друзі поділилися спогадами про чоловіка із Суспільним. Пам'ять Паращука у Харкові увічнили у назві вулиці. Меморіалу у місті за сім років так і не створили.

"Це або ж медбрат дзвонив... Він каже: "Сядьте, якщо стоїте, у вас немає більше чоловіка", — дружина Юрія Паращука Ольга згадує слова, які почула сім років тому 20 лютого.

Пам'ятає, як просила чоловіка залишитися вдома.

"Сімейне життя — це важливо. І важливо бути разом, поруч. Ось щось у цьому плані я йому казала. Але чоловіка переконувати... тим більше чоловіка, який серйозно налаштований. Це все. "Я їду, — каже, — ви не розумієте", — говорить Ольга.

Юрію Паращуку було 47 років. На Євромайдан вперше поїхав у грудні, вдруге — 18 лютого. Два дні потому на Інститутській снайпер поцілив йому в потилицю.

До Києва Юрій Паращук їздив із товаришем Сергієм Ковтуном.

"Він казав, їдемо, бо треба захищати якось свою гідність людську, я їду з вами", — згадує Сергій.

Саме він впізнав друга після смерті.

"Усе закривавлене. Теж люди лежали на підлозі. Тіло було накрите простирадлом, був папірець якийсь приколотий — я підняв і впізнав Юрка, на превеликий жаль", — розповідає товариш.

"Надії немає": вдова загиблого харківського євромайданівця — про покарання винних
Сергій Ковтун їздив на Майдан разом з Юрієм Паращуком. Суспільне Харків

Валерій Міщук із Паращуком познайомився за три роки до Революції гідності. Разом працювали на будівництві. Паращук був столяром, а Валерій замовив йому книжкову шафу.

"Коли дійшов час до оплати, то як добрий друг він сказав: не треба! То було гарним прикладом, як має бути в товаришів, друзів", — згадує Валерій.

"Надії немає": вдова загиблого харківського євромайданівця — про покарання винних
Валерій Міщук дружив з Юрієм Паращуком. Суспільне Харків

На згадку про друга у Валерія залишилися його шліфувальна машинка та електропила.

"Це десь якісь дрова підпиляти або ще якусь дощечку. Гарно служить. І це всякий раз згадка для мене, що це Юркове", — каже Валерій.

П'ять років пам'ять Героя Небесної Сотні увічнили в Харкові. Іменем Паращука стала називатися вулиця на Холодній Горі. У школі, яка тут розташована, навчалася Юлія — молодша дочка Ольги Паращук від першого шлюбу.

Вшанувати загиблих під час Революції гідності мали й встановленням пам'ятного знаку. Його мають звести у сквері Героїв Небесної сотні.

Проєкт реконструкції скверу презентували у 2018-му. Це журавлиний ключ зі 107 журавлів — за кількістю загиблих на Майдані. Вартість проєкту — близько 170 мільйонів гривень. Роботи й досі не розпочали. Наприкінці 2020 року секретар міськради Ігор Терехов сказав: у міста не вистачає грошей.

Сім років триває розслідування злочинів Майдану.

Цього місяця Ольга Паращук отримала лист від Святошинського райсуду Києва. У тексті йдеться: слідчі завершили допит свідків. Чи засудять тих, хто вбивав людей на Інститутській та тих, хто віддав наказ стріляти, Ольга Паращук говорить — із кожним роком її надія на це згасає.

"За ці роки, називається, можна було, як я кажу, опитати всю країну. Дивлячись, як воно все відкладається. Не знаю... у мене немає особливої надії", — говорить Ольга.

Трьох харків'ян, які загинули на Інститутській сім років тому, 20 лютого вшанують у Харкові. Акція пам’яті відбудеться на майдані Героїв Небесної сотні.

Що відомо

  • Під час розстрілів на Майдані загинули троє жителів Харкова — Владислав Зубенко, Євген Котляр та Юрій Паращук.
На початок