Стосунки "на ланцюгу": психотерапевт оцінив експеримент харківської пари

Стосунки "на ланцюгу": психотерапевт оцінив експеримент харківської пари

Ексклюзивно
Стосунки "на ланцюгу": психотерапевт оцінив експеримент харківської пари
Суспільне Харків

Вчинок закоханих, які закували себе ланцюгом 14 лютого, викликав неоднозначні оцінки серед харків'ян. На адресу пари у соцмережах пишуть як слова підтримки, так і образи. Учасники експерименту на це не зважають. Як стосунки "на ланцюгу" впливають на людину та як можуть позначитися у майбутньому — коментар психолога-психотерапевта Максима Жидка.

Суспільне показало фахівцю кілька фрагментів відео. Спеціаліст погодився висловити думку щодо експерименту, але попередив: вибіркові записи не дають повної картини, необхідне особисте спілкування. Мета Суспільного — не осуд експерименту, а спроба розібратися та запобігти можливим наслідкам.

Як ви оцінюєте ідею цілодобового перебування закоханої пари разом? Чи є у цьому потенційна загроза для психологічного стану людини?

Кохання, закоханість, партнерські стосунки за своєю природою передбачають, що у людини є соціальна зона, спілкування, взаємодії. Є зона, яку зараз називають "френдзона", більш інтимна зона, і є зона, яка обов’язково повинна бути, зона інтимна, де людина залишається наодинці.

У цієї пари цієї зони немає. Якщо так, то ті самі переживання, які людина може певним чином переробити психологічно, коли вона залишається із самою собою, у цій інтимній зоні, вони не перероблюються, у них немає приватності. А коли немає приватності, це означає, що це не близькі стосунки.

Чи вбачаєте ви елементи аб'юзивних, принизливих стосунків у спілкуванні пари?

Ми можемо відверто бачити ознаки сімейного або подружнього, або партнерського "насильства". Дивіться, яка лексика в одного з партнерів. Вона ненормативна, він наказує. Крім того, подивіться, як вони спілкуються. Я кажу обережно, тому що це не дуже професійно за якісь хвилини казати щось про іншу людину, але також за невербальними жестами, можу припустити, що у цієї людини можуть бути виражені депресивні та агресивні стани. Там є мотиви і агресії, і пригніченості. Тому що перший мотив, який було названо — це мотив того, що вона бажала залишити його, а він прикував її.

Ваші прогнози щодо результатів та наслідків такого експерименту?

Я вважаю, що існує велика кількість експериментів, які абсолютно точно вказують: якщо ви бажаєте розлучити подружжя, залиште їх віч-на-віч 24/7. Досвід пандемії показав зростання кількості розлучень, що люди, які не бажали розходитися, залишившися сам на сам у квартирі внаслідок пандемії, не могли проживати разом. Тому що є потреба у інтимності, дистанції.

Все залежить від того, як довго триватиме цей експеримент. Якщо людина, наприклад, курить. Вона курить тиждень, місяць, рік. Є шкода для здоров'я: в залежності від того, скільки курить, вимірюється шкода для організму. Чим менше, тим менше шкоди, але шкода буде завжди.

Здорові партнерські стосунки — це рухи назустріч та одне від одного. І це постійне встановлення балансу інтимності та розуміння того, що ми різні. А зараз фізично вони близькі, а психологічно це стрімко їх розводить. Це той випадок, коли внутрішні почуття — теплота, турбота та інші ознаки справжніх відносин кохання підмінюються зовнішнім — ланцюгами або іноді штампами у паспорті, валентинками, іншими атрибутами кохання, але це підміна.

Якщо ці 15 хвилин слави будуть розкручуватися у ЗМІ, соцмережах, ми завтра можемо мати ще більшу кількість пар, які будуть придумувати, креативити ще більш аб'юзивні стосунки.

Читайте також: Закували себе ланцюгом на три місяці. Олександр та Вікторія. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ
На початок