Переселенка Наталя Лук’янова змінила професію інженера-електрика на сировара після переїзду з окупованої Горлівки. Варить сири за власними рецептами у Сіверську, що за 50 кілометрів від лінії розмежування. Підприємство відкрила за грантові гроші та власні заощадження.
Як розповіла Суспільному Наталя Лук’янова, сироварінням вона почала займатися 3 роки тому.
"Сир "Сіверський", той, що добре плавиться. Це був найперший сир, який я робила, тому в честь того населеного пункту, де це все придумалося і почало втілюватися в життя", — каже жінка.
За словами Наталії, професію змінила після виїзду з окупованої території.
"У Горлівці я працювала інженером - електриком на підприємстві, яке займалося пусконалагоджувальними роботами на електростанціях. Робота мені дуже подобалася, була перспективною, але всім відомий конфлікт 2014 року змінив усі плани", — розповідає жінка.
Варити сир, каже Наталя, почала вдома, на кухні у дволітровій сироварці. Зараз у промислову сироварню Наталя за раз заливає 100 літрів молока, з яких виходить 10 кілограмів сиру. Визрівають сири в спеціальній камері, на полицях із липи.
"Цьому сирові 2 тижні всього лишень. Тут дотримується температурний режим, в камері цій 16 градусів і кожні 2-3 дні я перевертаю ось таким чином на іншу сторону. І протираються ще сіллю зверху", — пояснює підприємиця.
За словами Наталії, приміщення для приготування сирів вона обладнала з власних заощаджень та двох грантів від "Червоного Хреста" та "Українського Донецького куркуля".
"За двома програмами, близько 700 тисяч гривень вийшло. Зі своїх, я навіть не рахувала — тисяч 150, а то і 300", — говорить жінка.
Наразі, каже Наталя, виготовляє 3 види сирів, за власними рецептами.
"Постала перед труднощами, як ринок збуту. Я об'їздила всю Східну Україну, пропонувала як у великі, так і в маленькі магазини. При цьому, для маленьких у мене була висока ціна і маленькі терміни придатності, бо продукція натуральна — не підходимо", — пояснює жінка.
Вихід Наталя знайшла, відкривши власну крамницю у Слов’янську. Тут жінка об’єдналася з такими ж дрібними виробниками, але іншої продукції. Подібні крамниці надалі хоче відкривати у містах як то Харків та Київ.