Поблизу антарктичної станції "Академік Вернадський" почав "цвісти" сніг: він змінив колір з білого на зелений та малиновий. Внаслідок цього явища може пришвидшитися процес глобального потепління.
Як повідомили в Національному антарктичному науковому центрі, таке забарвлення снігу з'являється внаслідок розвитку в ньому мікроскопічних водоростей.
"Вони (водорості - ред.) розмножуються спорами, які не бояться екстремальних температур і зберігаються в снігу протягом всієї тривалої зими. Коли погодні умови стають сприятливими, спори починають проростати", - пояснили науковці.
Зелений колір дає пігмент хлорофіл, а червоний — каротиновий шар, який містять клітини деяких видів мікроводоростей і захищає їх від ультрафіолетового випромінювання.
Науковці зазначили, що "цвітіння" сприяє зміні клімату, оскільки через забарвлення снігу від його поверхні менше відбивається сонячного світла тому пришвидшується танення. Як наслідок у ньому розвивається дедалі більше яскравих водоростей, від чого танення ще пришвидшується.
Внаслідок цього природного явища вчені з британського Університету Кембриджу запропонували НАНЦ провести спільне дослідження та визначити, яка ж площа Антарктиди влітку вкривається кольоровим снігом. Розпочати дослідження планується незабаром, воно відбуватиметься через верифікацію на місці супутникових знімків. Результати цієї роботи дозволять по-новому оцінити масштаб танення антарктичних снігів внаслідок глобального потепління.
Довідка. Українська антарктична станція "Академік Вернадський" розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова. Перша українська антарктична експедиція відбулася у 1996-1997 роках.
Що відомо
- "Цвітіння" снігу можна спостерігати ще і в Арктиці, а також в Альпах та інших високогірних екосистемах. Коли температура в цих регіонах знижується, "цвітіння" снігу припиняється.