У Верховному суді зареєстровано новий позов проти президента Володимира Зеленського, в якому вимагається визнати незаконним указ про санкції щодо телеканалів народного депутата від "Опозиційної платформи – За життя" Тараса Козака "112 Україна", NewsOne і ZIK. Водночас представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський переконаний, що підстав для скасування рішення немає.
Позов надійшов 4 лютого до Касаційної палати суду від імені Романа Лихачова – харківського юриста, депутата Чугуївської міської ради.
Згідно з даними сайту Верховного суду, у справі наразі вже призначено склад суду.
Позов Лихачова надійшов до суду разом з двома аналогічними. Окрім чугуївського депутата, указ президента оскаржує адвокат Павло Попков. Ім'я третього позивача наразі невідоме.
Що каже заявник
Роман Лихачов пояснив свій позов тим, що, з одного боку, закриття телеканалів порушує права і свободи усіх громадян, з іншого – під час винесення рішення про санкції було порушено закон.
"Порушується безпосередньо, коли закривається телеканал, право будь-якої людини на отримання інформації безпосередньо від телеканалу. Я вважаю спосіб, в який це було зроблено є незаконним. Ба більше, президент фактично своїм указом зробив те, що повинен робити суд і інші органи", – сказав Лихачов у коментарі Суспільному.
За словами адвоката, у документі є багато помилок у назвах юридичних осіб та неправильно зазначено коди ЄДРПО. Окрім того, він відзначив, що у законі чітко прописано процедуру, яким чином телеканали позбавляються ліцензії або радіочастот.
"Для мене основне – побачити висновок Служби безпеки, на підставі якого це було зроблено", – наголосив Лихачов.
Він повідомив, що наразі висновок з обґрунтуванням рішення про введення санкцій не було оприлюднено. При цьому адвокат допустив, що може забрати позов, якщо підстави для такого рішення були "залізобетонними".
Що кажуть у президента
Як розповів представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський у коментарі Суспільному, указ президента видано у повній відповідності до закону про санкції і тому підстав для його скасування немає.
"На моє переконання, жодних підстав для визнання незаконним указу президента, яким введено в дію рішення РНБО, точно немає. Я знайомий безпосередньо з Романом Лихачовим – це чугуївська правозахисна група, але мені складно уявити, чим саме порушено його права як адвоката і правозахисника. Я вважаю, що його права тут точно не порушені", – наголосив він.
При цьому представник Зеленського відзначив, що оскарження указів президента у Верховному суд є звичайною практикою, однак позивач має довести, що документ порушив саме права і свободи заявника.
"Звичайно, випадки були, укази президента оскаржуються з різних мотивів, це не є виключеною ситуацією. Відповідно до кодексу про адміністративне судочинство, укази президента на предмет законності розглядає за першою інстанцією саме Верховний суд. Тобто у даному випадку, якщо хтось вважає, що указ президента незаконний, він має право його оскаржити", – пояснив він.
Що відомо
- 2 лютого президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про застосування санкцій проти нардепа від "Опозиційної платформи — За життя" Тараса Козака. Також під санкції потрапили канали "112-Україна", ZIK та NewsOne.
- Санкції вводяться терміном на п'ять років. "Відверта та маніпулятивна пропаганда має отримати жорстку реакцію саме суспільства", — пояснив рішення Зеленський.