Європейська комісія вирішила тимчасово відновити квоти на імпорт української сільськогосподарської продукції, які були скасовані після початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році.
Про це повідомив представник ЄК у коментарі Bloomberg.
Обмеження набудуть чинності 6 червня 2025 року. За словами речника, мова йде про тимчасовий захід, який діятиме до кінця року. До кінця 2025 року Україна зможе постачати лише 7/12 від звичних річних обсягів продукції, оскільки квоти почнуть діяти вже у другій половині року.
Жодна країна-член ЄС не виступила проти цього рішення, втім Швеція, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Німеччина, Ірландія та Литва утримались під час голосування.
У Єврокомісії наголосили, що ці обмеження мають тимчасовий характер і паралельно триває перегляд Поглибленої та всеохопної зони вільної торгівлі між ЄС та Україною (DCFTA).
Що відомо про квоти та обмеження на експорт з України
Після початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році ЄС скасував квоти та мита для підтримки українських фермерів, які втратили доступ до основних експортних маршрутів, зокрема через Чорне море.
Полегшений експорт відіграв ключову роль у підтримці агросектору України, попри масштабні труднощі — від замінованих полів до мобілізації працівників. Однак значне зростання експорту дешевшої української продукції спричинило незадоволення серед фермерів у країнах ЄС, насамперед у Польщі, Угорщині та Словаччині. Це призвело до політичного протистояння і вимог запровадити захисні механізми для європейських ринків.
Попри те, що ці країни залишаються важливими союзниками України, питання сільськогосподарського експорту стало джерелом напруження у відносинах Києва з окремими столицями ЄС.