Перейти до основного змісту
Пʼятий раунд: Іран і США відновили перемовини щодо ядерної програми

Пʼятий раунд: Іран і США відновили перемовини щодо ядерної програми

Перемовини між США та Іраном
Члени іранської делегації залишають посольство Оману, де відбувся п'ятий раунд переговорів між США та Іраном, Рим, Італія, 23 травня 2025 року. REUTERS/Guglielmo Mangiapane

Іран та Сполучені Штати розпочали новий раунд переговорів щодо ядерної програми Тегерана. Вони відбулися в Римі за посередництва Оману.

Про це повідомило Іранська студентська новинна агенція (ISNA) 23 травня.

Згідно з повідомленням, делегацію Ірану очолює міністр закордонних справ Аббас Арагчі, а американську сторону представляє спецпредставник США по Близькому Сходу Стів Віткофф.

Міністр закордонних справ Оману Бадр Бінь Хамад аль Бусаїді на платформі Х написав, що цей раунд переговорів завершився "певним прогресом, хоча й не остаточним",

"Ми сподіваємося, що решта питань будуть з'ясовані найближчими днями, щоб ми могли рухатися до спільної мети – досягнення міцної та почесної угоди", — написав аль Бусаїді.

Попередні раунди перемовин не дали остаточних результатів, однак іранська ядерна програма залишається одним з ключових питань у міжнародній безпеці та регіональній політиці Близького Сходу.

Іран виключає можливість припинення своєї програми зі збагачення урану або передачі наявних запасів. А також категорично відмовляється від будь-яких переговорів щодо своєї балістичної програми.

Іранські чиновники також вимагають від США чітких юридичних гарантій, що Вашингтон знову не вийде з угоди — як це зробив Трамп у 2018 році під час першої каденції. Тоді США вийшли з ядерної угоди 2015 року й відновили жорсткі санкції, які сильно вдарили по іранській економіці.

Що передувало

Угода 2015 року, укладена Іраном і шістьма світовими державами, обмежувала ядерну програму Тегерана в обмін на скасування санкцій. Однак після виходу США з угоди Іран із 2019 року почав поступово порушувати її умови, суттєво збільшивши рівень збагачення урану — до 60%, що вже близько до рівня, необхідного для створення ядерної зброї.

За оцінками МАГАТЕ, поточна активність Ірану викликає занепокоєння, однак офіційний Тегеран наполягає: його ядерна програма має виключно мирний характер.

Топ дня
Вибір редакції
На початок