Європейський Союз упродовж 2024 року — попри значне скорочення споживання російських енергоносіїв — заплатив за них 23 мільярди євро, повідомив єврокомісар з енергетики Ден Йоргенсен.
Про це Йоргенсен сказав під час виступу на дебатах у Європарламенті, передає Радіо Свобода.
“До 2022 року половина вугілля, яке ми імпортували до ЄС, було російським. Ми повністю припинили імпорт. Частка нафти знизилася з 27% до 3%. І, нарешті, щодо газу: з 45% нашого газу, що надходив з Росії 2022-го, до 13% сьогодні. Втім, торік ми все одно заплатили Росії 23 мільярди євро за імпорт енергоносіїв”, — сказав Йоргенсен.
Він також пояснив, у який спосіб Єврокомісія планує поступово вивести російський газ із ринків ЄС до 2027 року, а всі інші джерела енергії – до 2030 року.
За його словами, метою є мінімізувати негативний вплив на ціни на енергоносії, стабілізувати енергетичні ринки та забезпечити правову визначеність.
“Тому ми рухатимемося вперед крок за кроком”, — сказав єврокомісар.
Йоргенсен анонсував нові правила, що дозволять відстежувати російський газ на ринку. Від держав-членів Єврокомісія очікує на національні плани щодо поступової відмови від російських енергоносіїв.
“Рекомендуємо подати перші плани вже цього року, щоби відмова була безпечною й підготовленою. Крім того, ми посилимо контроль над нелегальною нафтою, що потрапляє на ринок через російський тіньовий флот”, — відзначив він.
Єврокомісар пояснив, що ці рішення є частиною ширшого плану щодо зміни торговельних відносин з Росією у зв’язку з безпековими ризиками.
За його словами, у Єврокомісії не бачать жодного можливого сценарію для майбутнього використання “Північного потоку” для транспортування російської енергії до Європи.
“Це відповідає інтересам нашої економічної безпеки… Ми робимо низку різних кроків. І всі вони ведуть нас в одному напрямку – до більш безпечного, сталого та диверсифікованого енергопостачання”, — наголосив Йоргенсен.
20 травня, міністр фінансів Канади Франсуа-Філіп Шампань на відкритті зустрічі G7 у канадському місті Банф заявив, що країни "Групи Семи" розглядають зміну обмеження цін на російську нафту.