Три роки мешканці будинку на вулиці Греківській живуть поруч з насосною станцією. Її встановили тимчасово — після обвалу колектору мали побудувати новий. Угоду з підрядником на прокладання комунікацій комунальники доповнювали шість разів, щоразу змінюючи вартість і терміни.
На відстані восьми метрів від насосу живе Олексій Костянтинов.
"Один насос працює, другий насос працює, я аж підстрибую на ньому... А коли три насоси включають, то тут просто нереально перебувати. Від цих труб вісім метрів до будинку... Така вібрація, і у квартирах те саме... І так цілодобово", — розповідає Олексій.

Олексій Костянтинов
Після аварії колектору у січні 2018 року, коли у провалля впав інший нежитловий будинок, під час роботи насосу руйнується будинок, де живе Олексій.

Цими трубами насоси цілодобово качають воду, створюючи гул та вібрацію
"Через вібрацію — постійні тріщини, постійно доводиться підмазувати, ремонтувати, будинок розвалюється", — показує чоловік.

Будинок стоїть навпроти провалля
Олександра Безсмертна перенесла інфаркт і операцію на серці. Через шум насосів третій рік ночує на кухні. Каже, перестановка у домі та герметичні вікна не рятують. "Вібрація все одно сильна", — говорить жінка.

Олександра Безсмертна живе у будинку поруч з насосами
Колектор перебуває у власності комунального підприємства "Харківводоканал". Майже рік комунальники проводили тендер, який виграла фірма "Київпідземшляхбуд". Вартість робіт — близько 35 мільйонів гривень з міського бюджету.
Угоду доповнювали шість разів: щоразу змінювали фінансування та строки. Перший заступник генерального директора КП "Харківводоканал" Олександр Коваленко пояснював, що робота складна: "Це унікальна аварійна ситуація, глибина колектору — близько 18 метрів, для того, щоб ліквідувати цю аварійну ситуацію треба побудувати 140 метрів нового тунелю, це як 140 метрів побудувати метро, приблизно так".

Останню угоду підписали 30 грудня 2020 року. За планом, прокладати новий колектор мають почати у квітні, а закінчити — у жовтні 2021. З 35 мільйонів чотири вже витратили. Ще 31 підрядник має отримати цьогоріч.
Минулого тижня директор КП "Харківводоканал" Віталій Панов сказав, що роботи на Греківській припинили взимку через погодні умови. Поки обговорюють з підрядником, коли поновлять реконструкцію.
Чи встигнуть підрядники, у фірмі поки не відповіли. Юридичний представник ТОВ "Київпідземшляхбуд" Дмитро Стеценко телефоном Суспільному відповів, що офіс перебуває на карантині, директора на місці немає.
Мешканці будинків на Греківській зверталися до усіх інстанцій, каже Олексій Костянтинов, але отримували лише відписки.
"Куди ми тільки не писали, ми писали й президенту, ми писали й в прокуратуру... А з цим карантином потрапити до когось на прийом — ну це нереально. Три роки, а віз і нині там", — говорить чоловік.
Що відомо
- Через корозію колектор діаметром у два метри обвалився. Під землю пішла частина нежитлового будинку. Після обвалу будинок знесли, на Греківській встановили насоси. Тоді у водоканалі запевняли: вони тимчасові, поки проводитимуть реконструкцію колектору.
- Суспільне робило матеріал про колектор у 2019 році і у 2020-му. Востаннє обіцяли, що роботи закінчать до 2021 року.