ЦГЗ планує провести дослідження серед геїв: навіщо воно та скільки коштує

ЦГЗ планує провести дослідження серед геїв: навіщо воно та скільки коштує

ЦГЗ планує провести дослідження серед геїв: навіщо воно та скільки коштує Ілюстративне фото, Unsplash

Центр громадського здоров'я планує у 2021 році провести масштабне біоповедінкове дослідження серед чоловіків, що мають статеві стосунки з іншими чоловіками. Така ініціатива з'явилася з метою дослідити можливі ризики інфікування хворобами, що передаються статевим шляхом, зокрема ВІЛу, гепатиту та сифілісу.

Як повідомили у ЦГЗ, 1 лютого 2021 року Центр оголосив на Prozorro закупівлю біоповедінкового дослідження про ризики інфікування ВІЛ серед геїв.

У відомстві зазначили, що біоповедінкові дослідження є нормальною практикою в усіх країнах світу, і дають змогу епідеміологам зрозуміти, як люди, що знаходяться в групі ризику до інфікування якоюсь хворобою, себе поводять, як вірус або інфекція розповсюджується і як зробити програми з профілактики ефективними. Такі дослідження рекомендують проводити раз на 3–4 роки Всесвітня організація охорони здоров'я, UNAIDS Об'єднана програма Організації Об'єднаних Націй з ВІЛ/СНІД та Центр контролю та профілактики захворювань США (CDC).

У ЦГЗ пояснили, що такі дослідження є дорогими, оскільки вимагають дуже складної підготовки — формування команди дослідників та медиків, пошук і залучення учасників, лабораторні дослідження крові тощо. Очікувана вартість дослідження становить 10 мільйонів гривень, утім у Центрі сподіваються, що завдяки конкуренції на торгах, сума може значно знизитися.

Дослідження планує охопити 6900 людей із групи ризику в 16 містах. Кожен із респондентів має пройти опитування та низку тестів на ВІЛ, вірусні гепатити B і C та сифіліс, зокрема шляхом забору сухої краплі крові для визначення недавньої інфекції та вірусного навантаження ВІЛ.

Що таке біоповедінкові дослідження

Інтегровані біоповедінкові дослідження є складовою епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією, гепатиту та сифілісу. Вони дають змогу реально оцінити епідемічну ситуацію та розробити заходи з подолання епідемії.

У ЦГЗ пояснили, що чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками є однією з ключових груп, яким загрожує підвищений ризик інфікування ВІЛ з урахуванням особливостей їхньої поведінки та поведінки їхнього оточення. Також групами підвищеного ризику інфікування ВІЛ є:

  • працівники та працівниці комерційного сексу;
  • ті, хто вживає або вживали ін’єкційні наркотики;
  • трансгендери та засуджені, що відбувають покарання в місцях позбавлення волі.

Це біоповедінкове дослідження дасть змогу отримати дані про:

  • поширеність ВІЛ та інших соціально-небезпечних інфекцій;
  • поведінкові фактори пов’язані з ризиком поширеності захворювання;
  • використання цією групою послуг із профілактики ВІЛ;
  • допоможе оцінити рівень доступу до програм профілактики та рівень стигми.

Хто фінансує дослідження й чому воно таке дороге

Біоповедінкове дослідження серед чоловіків, які мають сексуальні стосунки з чоловіками, реалізують коштом СDC. Детальний бюджет дослідження узгоджений із донором. Центр громадського здоров’я є державною установою, а отже закуповує послуги та товари на Prozorro відповідно до українського законодавства.

Дослідження проводиться в рамках проєкту "Підтримка системи епідеміологічного нагляду за ВІЛ і системи управління/поліпшення якості лабораторій Міністерства охорони здоров’я України, покращення використання стратегічної інформації та pозбудова потенціалу громадської охорони здоров’я в рамках Надзвичайної ініціативи Президента США з надання допомоги в боротьбі з ВІЛ/СНІД (PEPFAR)".

Дослідження планують реалізувати у кілька етапів. Упродовж підготовчого етапу підрядник формує команди в регіонах. У кожному місті мають працювати регіональні команди з 5 людей: регіональний координатор, купон-менеджер, 2 інтерв'юери і один медпрацівник. Йде пошук і підготовка приміщення для проведення дослідження, яке має відповідати вимогам протоколу. Додатково проводиться попереднє дослідження та оцінка можливості залучити респондентів.

ЦГЗ проведе навчання в Києві для регіональних координаторів, а також для медичних працівників, зокрема, як працювати з новими тестами та робити забір сухої краплі крові.

Після цього стартує польовий етап — збір даних серед респондентів, який заплановано провести із серпня до кінця жовтня. Опісля проводиться аналіз даних. Резюме дослідження буде готове на початку 2022 року. За результатами ЦГЗ звітує міжнародним партнерам і донорам.

Що відомо

  • Інтегровані біоповедінкові дослідження серед ключових груп в Україні відбуваються з 2004 року раз на 3–4 роки. Їх фінансували міжнародні донори, зокрема, Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією й Центр контролю та профілактики захворювань США (СDC).
  • Раніше такі дослідження здійснювали неурядові організації, зокрема, Альянс громадського здоров’я. З 2018 року частину цих досліджень координує Центр громадського здоров’я, оскільки саме держава має бути холдером цих досліджень.
  • На 2022–2023 роки також заплановано провести біоповедінкові дослідження серед засуджених і трансгендерних людей за фінансування Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди