Перейти до основного змісту
Литва звинуватила Білорусь у міграційній кризі та подала позов до Міжнародного суду ООН

Литва звинуватила Білорусь у міграційній кризі та подала позов до Міжнародного суду ООН

Лідер Білорусі Олександр Лукашенко
Лідер Білорусі Олександр Лукашенко під час виступу на форумі "Велика спадщина – спільне майбутнє", російсько-білоруській зустрічі, присвяченій річниці Сталінградської битви, у Волгограді, Росія, 29 квітня 2025 року. Getty Images/Contributor

Литва подала позов до Міжнародного суду ООН у Гаазі проти Білорусі. Вільнюс звинувачує білоруську владу на чолі з Олександром Лукашенком в організації міграційної кризи, яку вважає порушенням міжнародного права.

Про це повідомляє литовський мовник LRT із посиланням на заяву МЗС Литви.

Зазначається, що у позові, зокрема, йдеться про порушення Білоруссю міжнародних зобов’язань за Протоколом ООН проти незаконного перевезення мігрантів сушею, морем і повітрям.

Там заявили, що з 2021 року Литва стикається з "безпрецедентним зростанням потоку нелегальних мігрантів із Білорусі".

"Докази, зібрані литовськими відомствами, підтверджують пряму причетність білоруського режиму до організації потоків мігрантів", — стверджують у литовському зовнішньополітичному відомстві.

Зокрема, про участь офіційного Мінська свідчить той факт, що білоруські держпідприємства збільшили кількість авіарейсів з країн Близького Сходу та інших регіонів, організували видачу віз та розміщення прибулих мігрантів.

Крім того, як стверджується, сили безпеки Білорусі нібито супроводжували більшість мігрантів до литовського кордону та змушували перетинати його нелегально — часто в небезпечних для життя умовах.

У МЗС Литви також заявили, що попри численні запити про співпрацю, білоруська прикордонна служба відмовилася співпрацювати з литовською стороною для припинення цих нелегальних перетинів.

"Литва розцінює такі дії як цілеспрямовану спробу білоруського режиму використати міграцію як інструмент політичного тиску на Литву та ЄС у відповідь на їхню підтримку демократії в Білорусі та запровадження санкцій за порушення прав людини", – кажуьб там.

Тож через відсутність прогресу у двосторонніх переговорах щодо врегулювання спору про порушення Протоколу, Литва звернулася до Міжнародного суду ООН для притягнення Білорусі до відповідальності відповідно до міжнародного права.

Вимоги Вільнюса включають повну компенсацію завданих збитків, зокрема й витрати на будівництво стіни на кордоні, а також гарантії того, що дії, які суперечать міжнародному праву, не повторяться.

За даними Державної прикордонної служби Литви, з початку міграційної кризи у 2021 році литовські прикордонники запобігли незаконному перетину кордону з боку Білорусі з боку 23,6 тисячі іноземців. При цьому частина з них намагалася перетнути кордон неодноразово.

З початку 2025 року в Литву не пропустили 628 нелегальних мігрантів. Торік зафіксовано понад тисячу спроб перетнути кордон з Білорусі в недозволених місцях.

Раніше у литовському Міноборони повідомляли, що протягом наступного десятиліття країна планує інвестувати понад 1,1 мільярда євро в укріплення кордону з Росією та Білоруссю.

Топ дня
Вибір редакції
На початок