Рада ухвалила за основу закон про систему громадського здоров'я. Що передбачається

Рада ухвалила за основу закон про систему громадського здоров'я. Що передбачається

Рада ухвалила за основу закон про систему громадського здоров'я. Що передбачається УНІАН

Верховна рада у першому читанні підтримала законопроєкт "Про систему громадського здоров'я". У повторному першому читанні відповідне рішення підтримали 242 народних депутатів.

"Це законопроєкт, яким створюється система громадського здоров'я в Україні та визначаються основні засади її організації та функціонування. Ми пропонуємо виключити із законопроєкту всі положення, які стосуються питань вакцинації, не скасовувати закон про захист населення від інфекційних хвороб, адже ним зараз регулюються багато питань пов'язаними із карантинними заходами", – сказав голова комітету з питань здоров'я нації та нардеп від фракції "Слуга народу" Михайло Радуцький.

"На сьогодні центри громадського здоров'я проводять вебінари, навчання. На це Вінницька область отримала 7 млн, а центри охорони здоров'я, лабораторні центри - недофінансовані. Я вважаю, що це законопроєкт – як мертвонароджене дитя, він діяти не буде. Там є дуже багато суперечливих речей і не врахована позиція Держспожив служби", – сказала нардепка від групи "Довіра" Людмила Білозір.

"Охорона здоров'я і медична допомога – це різні речі. Медицина лікує, і в структурі охорони здоров'я займає 10%. Тому прийняття цього закону і дасть можливість відокремити охорону здоров'я від медицини", – сказав нардеп від фракції "Слуга народу" Валерій Зуб.

Що передбачається

За словами Радуцького, проєктом пропонується не створювати окремий орган у сфері громадського здоров'я, а залучити наявні ресурси та створити на базі Центру громадського здоров'я головну експертну установу у сфері громадського здоров'я.

"Система буде забезпечувати моніторинг, нагляд, реагування та прогнозування з метою захисту здоров’я населення, асоціюватиметься з діяльністю провідних центрів з контролю та профілактики захворювань розвинених країн світу, співпрацюючи з ними в єдиному епідеміологічному просторі", – йдеться у висновку комітету з питань здоров'я нації.

Проєктом пропонується створити мережу контролю та профілактики захворювань, які мають стати складовою національної системи біологічної безпеки та захисту. Функціонал цих центрів не передбачає видачу дозволів, погоджень проведення перевірок підприємств чи застосування адмінсанкцій. Вони інформуватимуть міністерство про ризики у сфері громадського здоров’я та надаватимуть пропозиції з їхнього запобігання.

Структуру центрів затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я. У складі центрів обов’язково утворюються та функціонують:

  • оперативно-диспетчерський підрозділ, що функціонує у цілодобовому режимі.
  • групи (бригади) оперативного реагування на надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров'я.

Головна експертна установа у сфері громадського здоров'я, зокрема, забезпечує ведення реєстрів захворювань, є тримачем державного інформаційного фонду, здійснює координацію програм діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, туберкульозу тощо.

Окрім цього вона забезпечує підготовку та підвищення кваліфікації працівників у галузі громадського здоров'я, здійснює розробку та реалізацію комплексних заходів та програм з профілактики та лікування захворювань, які спричиняють соціально-демографічний вплив та економічні наслідки тощо.

"Громадське здоров'я – це системний євроінтеграційний закон. Ми опрацювали його з ВООЗ і USAID. На жаль, ми прибрали норму з цього закону про вакцинацію. В Україні залишається діяти закон 2000 року. Ми хотіли ввести презумпцію не згоди, бо у нас діє презумпція згоди, щоб людина взяла на себе всю відповідальність при відмові від вакцинації", – пояснив Радуцький.

За його словами, там була норма, яка дозволяла вилучати заражене майно, або майно для боротьби з пандемією, але її вилучили.

Що відомо

  • Міністерство охорони здоров'я розробило Національну стратегію контролю онкологічних захворювань. Її планують реалізувати до 2030 року.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди