ЦГЗ прогнозує спалах дифтерії через низьку кількість щеплень серед дорослих

ЦГЗ прогнозує спалах дифтерії через низьку кількість щеплень серед дорослих

ЦГЗ прогнозує спалах дифтерії через низьку кількість щеплень серед дорослих Ілюстративне фото: pixabay

У 2020 році кожен другий дорослий не зробив необхідного щеплення від дифтерії. Також Центр громадського здоров'я повідомив про вкрай низький рівень вакцинації дітей 6 років — лише 59,7% за минулий рік.

Як зазначили у ЦГЗ, за таких умов експерти прогнозують можливий ризик виникнення спалаху захворювання.

"Щоб захистити себе та своїх дітей, українцям слід негайно перевірити наявність у себе необхідної кількості щеплень і отримати щеплення, яке проводять комплексною вакциною від дифтерії та правця. Якщо серед немовлят рівень вакцинації щороку зростає, то дорослі — дуже часто не роблять ревакцинацію вчасно", - зазначили у Центрі.

Що таке дифтерія та які симптоми

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання, що передається переважно повітряно-крапельним шляхом, факторами передачі також можуть бути предмети побуту (посуд, іграшки).

Коли дифтерійна бактерія потрапляє в дихальну систему, вона виробляє токсин, який блокує синтез білка в клітинах, у результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям. Інфекція проявляється інтоксикацією й утворенням характерних плівок на слизових оболонках верхніх дихальних шляхів (рідше — на кон’юнктивах, у ранах, статевих органах та інше), ураженням нервової та серцево-судинної систем.

Дифтерія передається найчастіше повітряно-крапельним шляхом, факторами передавання також можуть бути предмети побуту (посуд, іграшки).

Інкубаційний період дифтерії становить 2–10 днів. Клінічна картина захворювання залежить від локалізації патологічного процесу, його поширеності, ступеня токсикозу та/чи обтурації дихальних шляхів, наявності та характеру ускладнень, супутніх захворювань та приєднання вторинних інфекцій.

Захворювання на дифтерію може мати такі прояви:

 • біль у горлі;
 • підвищена температура, лихоманка;
 • набряк слизової оболонки ротоглотки;
 • наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу;
 • набряк шиї;
 • збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Ускладнення від дифтерії можуть включати:

 • блокування дихальних шляхів;
 • інфекційно-токсичний шок;
 • пошкодження серцевого м’яза (міокардит);
 • ураження нервової системи;
 • нефрозонефрит;
 • легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).

Медики зазначили, що запобігти розвитку небезпечних ускладнень можна завдяки вакцинації дітей, згідно з календарем профілактичних щеплень, і ревакцинація дорослих кожні 10 років.

Вакцинація, як і перенесене захворювання, вже через 1–1,5 років не гарантує захисту від інфікування та захворювання, але у правильно щеплених ця хвороба матиме набагато легший перебіг, ніж у тих, хто не має щеплень.

У ЦГЗ нагадали, що під час останньої епідемії дифтерії в Україні з 1991-го до 1998-го року, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли близько 20 тисяч людей, 696 з них померли.

Що відомо

 • За результатами опитування соціологічної групи "Рейтинг", яке було проведене 14-16 січня 2021 року, більшість українців поки не готові робити щеплення вакциною від коронавірусу, навіть якщо вона буде безкоштовною чи доступною в аптеках.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди