Перейти до основного змісту
"Ніхто не буде задоволений жодною угодою": у США прогнозують щодо мирної угоди між Україною та РФ

"Ніхто не буде задоволений жодною угодою": у США прогнозують щодо мирної угоди між Україною та РФ

Постійний представник США при НАТО Метью Вітакер та Державний секретар США Марко Рубіо
Державний секретар США Марко Рубіо спілкується з журналістами поруч із постійним представником США при НАТО Метью Вітакером у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, Бельгія, 4 квітня 2025 року. REUTERS/Jacquelyn Martin

Постійний представник США в НАТО Метью Вітакер наголосив, що тривалий мир можливий лише за умови, якщо Росія та Україна досягнуть взаємної згоди. Водночас він зауважив, що обидві сторони, ймовірно, "не будуть задоволені жодною угодою", яку зрештою ухвалять.

Про це він сказав на онлайн-брифінгу Брюссельського медіацентру Державного департаменту США.

Метью Вітакер зазначив, що президент США Дональд Трамп зосереджений на досягненні стійкої мирної угоди, що стане можливим, коли обидві сторони "зберуться разом і домовляться".

"Все вже обговорюється, починаючи з того, чого це буде потрібно, але обидві сторони повинні будуть погодитися. І ніхто, ймовірно, не буде задоволений жодною угодою, на яку погодяться обидві сторони, але водночас, я думаю, ми всі погоджуємося, що мир набагато кращий за війну", — зазначив Вітакер.

Вітакер наголосив, що переговори між Україною та Росією, які мають відбутись 15 травня у Стамбулі становлять "найбільш обнадійливу подію за останні три роки цієї нескінченної, дійсно непотрібної війни".

"Нам потрібно подивитися, як це розгорнеться в четвер, і просто діяти крок за кроком", — додав він.

Посол Вітакер зазначив, що оцінювати зобов'язання президента Путіна щодо припинення вогню треба за "його діями, а не словами". Він також додав, що відносини між США та Росією наразі "не є актуальними для того, де ми зараз знаходимося".

"Я думаю, що президент Трамп висловив своє розчарування Росією. Раніше він був розчарований Україною. Але з того місця, де я зараз перебуваю, я думаю, що ми зараз як ніколи близькі до того, щоб війна закінчилася і бойові дії припинилися", — сказав посол .

Також Метью Вітакер прокоментував можливість залучення міжнародних сил до мирного процесу та висловив думку про те, чи нададуть США підтримку, якщо "коаліція охочих" зможе направити свої сили до України в рамках цих переговорів.

"Нам спочатку потрібно досягти хоча б якоїсь угоди. І якою б не була роль США, якою б не була роль Європи і роль наших союзників, США зможуть це забезпечити. Але ці переговори, ці рішення, зрештою, залежать від президента США", — відповів Вітакер.

На переговори України та РФ у Туреччині поїдуть представники США, зокрема держсекретар Марко Рубіо. Про це заявив президент США Дональд Трамп. 12 травня він повідомляв, що розглядає можливість бути особисто присутнім у Стамбулі. Крім цього він припустив, що Путін все ж таки погодиться на запропоноване Києвом та його партнерами припинення вогню.

Раніше Трамп казав, що Україна має погодитись прямі перемовини з РФ у Туреччині, які запропонував очільник Кремля Володимир Путін. У разі зустрічі, на його думку, українська влада щонайменше зможе з’ясувати, можлива угода із Кремлем чи ні. Якщо цього не станеться, то, за словами Трампа, європейські лідери та США будуть розуміти, "яка ситуація", і зможуть діяти відповідно.

Що відомо про засідання "коаліції охочих" і пропозицію 30-денного припинення вогню

У засіданні "коаліції охочих" у суботу, 10 травня, взяли участь представники 35 країн, включно з Україною. Зустріч провели в Києві. Президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, а також премʼєр-міністри Британії і Польщі Кір Стармер і Дональд Туск були особисто, решта країн під'єдналися онлайн.

За підсумками цієї зустрічі лідери на пресконференції оголосили, що з понеділка, 12 травня, повинно початися повне припинення вогню між Україною та Росією без жодних умов. Це має бути всеосяжне припинення вогню на морі, в повітрі та на суші.

Перед засіданням, а також після нього учасники "коаліції охочих" провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом — сказав на пресконференції канцлер Мерц. І додав, що "Трамп поділяє нашу ініціативу і підтримує її".

Очільник Кремля Володимир Путін запропонував Україні з 15 травня у Стамбулі відновити прямі переговори без жодних попередніх умов. Про це він заявив на пресконференції у Кремлі уночі 11 травня.

Під час виступу Путін жодного разу не згадав про ініціативу "коаліції охочих" щодо 30-денного припинення вогню, яке має початися 12 травня. Хоча пропозиція вже отримала підтримку понад 20 країн, включно з Францією, Німеччиною, Великою Британією та Польщею, Путін не згадав її взагалі.

Раніше речник адміністрації Путіна Пєсков заявив, що "Росія має власну позицію" щодо припинення вогню, але розгляне можливість 30-денного припинення вогню.

Ввечері 11 травня Зеленський заявив, що Україна все ще розраховує на припинення вогню з боку армії РФ з 12 травня. Він наголосив, що ЗСУ відповідатимуть "дзеркально" у разі його порушення.

Топ дня
Вибір редакції
На початок