У неділю, 11 травня, представники Ірану та США відновили переговори з урегулювання суперечностей навколо ядерної програми Тегерана. Перемовини проходять у столиці Оману — Мускаті.
Про це повідомляє агенція Reuters із посиланням на іранські державні ЗМІ.
Це четвертий раунд зусиль із залученням оманських посередників. Попередній раунд відбувся Омані 26 квітня 2025 року. Новий етап переговорів збігається з підготовкою до візиту чинного президента США Дональда Трампа до країн Перської затоки — Саудівської Аравії, Катару та ОАЕ. Візит заплановано на 13–16 травня.
Попри заявлену прихильність до дипломатії з обох сторін, позиції Тегерана та Вашингтона залишаються далекими від порозуміння.
США вимагають повного демонтажу іранських ядерних об’єктів у Натансі, Фордо та Ісфагані, заявив спецпредставник США у справах Близького Сходу Стів Віткофф. За його словами, "жодного збагачення, жодної зброї — це червона лінія для Вашингтона".
Водночас Іран наполягає, що має право на збагачення урану для мирних цілей. Міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі заявив перед вильотом до Муската, що "позиція Ірану чітка і базується на принципах", додавши, що експертна група Ірану вже в Омані і за потреби буде залучена.
Іран виключає можливість припинення своєї програми зі збагачення урану або передачі наявних запасів. А також категорично відмовляється від будь-яких переговорів щодо своєї балістичної програми.
Іранські чиновники також вимагають від США чітких юридичних гарантій, що Вашингтон знову не вийде з угоди — як це зробив Трамп у 2018 році під час першої каденції. Тоді США вийшли з ядерної угоди 2015 року й відновили жорсткі санкції, які сильно вдарили по іранській економіці.
Що передувало
Угода 2015 року, укладена Іраном і шістьма світовими державами, обмежувала ядерну програму Тегерана в обмін на скасування санкцій. Однак після виходу США з угоди Іран із 2019 року почав поступово порушувати її умови, суттєво збільшивши рівень збагачення урану — до 60%, що вже близько до рівня, необхідного для створення ядерної зброї.
За оцінками МАГАТЕ, поточна активність Ірану викликає занепокоєння, однак офіційний Тегеран наполягає: його ядерна програма має виключно мирний характер.