У Руськополянському лісництві заготовляють насіння хвойних та листяних дерев: сосни, дуба, ліщини, липи та клена. Про це Суспільному розповів лісничий Ігор Ткач.
Сушарці, що працює у лісництві, понад пів століття. Верхній поверх сушарки, зі слів лісничого, схожий на лазню. На спеціальних стелажах гріються 700 кілограмів шишки. Температура 45-50 градусів. Технологія випробувана роками:
"У нас є два яруси. На верхньому шишки пробувають дві доби, відкриваються, потім опускаються на нижній ярус, там ще дві доби досихають і повністю відкриваються", – розповів Ігор Ткач.

Шлях на перший поверх для шишок пролягає через спеціальний барабан.
"За допомогою спеціальних механізмів ми очищаємо від крильчатки , сортуємо і відокремлюємо те насіння, яке порожнє і не придатне для висіву",– розповів помічник лісничого Ігор Козаченко.

За місяць в лісництві переробляють 10 тонн шишок, натомість отримують 100 кілограмів насіння. Із нього можна висіяти та добути добути близько 2 мільйонів сіянців Використаним шишкам теж знайшли застосування – ними отоплюють сушарку:
"У нас безвідходне виробництво. Однієї партії шишок вистачає на цикл висушення наступної", – повідомив оператор Олег Лихолай.

Після усіх процедур насіння відправляють до холодильних камер. Частина залишають про запас на випадок неврожаю. Зберігатися вони будуть 3-4 роки:
"На кожному бутлі є етикетка, на якій вказано походження, вид насіння, рік заготівлі та клас якості", – розповів Ігор Ткач.
Загалом, щороку у Руськополянському лісництві в середньому заготовляють від 28 тонн насіння. Цього року заготовили 36 тонн шишки звичайної. Зі слів лісничого, рік був урожайний.

"Ми зосереджуємося на основних лісоутворювальних породах – сосні і дубові. Жолудів заготовили близько 32 тонн. Також, в результаті переробки отримали 829 кг насіння сосни", – зазначив головний спеціаліст Управління лісового та мисливського господарства Станіслав Левицький.
Навесні зібране насіння висадять у розсадник, а згодом воно перетвориться на лісові плантації.
Повне відео
Що відомо
- У 2020 році лісівники Черкащини заготовили понад 60 тонн насіння. Зі слів Станіслава Левицького, у 2019-ому році заготовили на 10 тонн більше.