Як вплине збільшення прожиткового мінімуму на зарплати українців. Розповідає експерт

Як вплине збільшення прожиткового мінімуму на зарплати українців. Розповідає експерт

Ексклюзивно
Як вплине збільшення прожиткового мінімуму на зарплати українців. Розповідає експерт УНІАН

Заміна прожиткового мінімуму на базову величину у розмірі 4100 гривень не призведе до збільшення доходів громадян. Таку думку висловив експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський та розповів Українському радіо, чому розрахунки уряду та Міністерства соціальної політики не збігаються.

За словами прем'єр-міністра Денис Шмигаль, уряд наразі проводить реформи в частині підходів до формування прожиткового мінімуму. За розрахунками Міністерства соціальної політики, прожитковий мінімум має становити 4100 гривень на місяць, тоді як станом на сьогодні він складає 2270 гривень. Як повідомила Міністерка соцполітики Марина Лазебна, минулого тижні на засіданні Уряду затвердили пакет законодавчих ініціатив  щодо впорядкування системи прожиткового мінімуму.

Що таке прожитковий мінімум та чому він не збільшить зарплату

За словами Павловського, встановлені на сьогодні 2270 гривень — це прожитковий мінімум для людини, що працює. Водночас для пенсіонера, інваліда, непрацездатних людей він складає 1869 гривень на місяць.

"Прожитковий мінімум — це базовий державний соціальний стандарт, через який розраховуються всі соціальні виплати, гарантії й допомоги. Теоретично він повинен визначатися за науково обґрунтованою методологією. Сам по собі прожитковий мінімум — це цінова вартість мінімального споживчого кошика, в який входить мінімальний набір товарів і послуг, необхідних людині для виживання. Плюс там закладені й культурні потреби", — розповів Андрій Павловський.

Експерт розповів, що Мінсоцполітики використовує застарілу методологію і бере перелік товарів і послуг, який визначається фахівцями, вченими, спеціальною комісією. За ним вони рахують мінімальну вартість цих товарів і послуг, необхідних для виживання людини.

"Уряд вважає, що вона є саме такою (2270 гривень - ред.). Насправді ж вона є вдвічі заниженою. Зверніть увагу, що кожного 20 числа Мінсоцполітики в поточних споживчих цінах розраховує так званий фактичний прожитковий мінімум. Тому виходить колізія, коли прожитковий мінімум, затверджений в законі про Державний бюджет, є вдвічі меншим, ніж фактичні показники", — розповів експерт.

Павловський наголосив, що для уряду було б більш чесно записати в законі, що прожитковий мінімум дорівнює фактичним показникам, які визначаються на поточний час.

"З 1 січня загальний прожитковий мінімум складає 3189 гривень, а 4100 — це фактичний показник.  Уряд записує менші показники, ніж реально є насправді, тому що нібито на соціальні програми, потреби грошей в бюджеті не вистачає. Але, якщо робити так звану реформу, яку зараз пропонує уряд, коли замінити прожитковий мінімум на базові величини, то від цього дохід громадян не збільшиться", — пояснив Андрій Павловський.

Він підсумував, що законодавче закріплення базової величини з 4100 гривень не зобов'язує роботодавців, державу в бюджетних та приватних установах збільшувати заробітну плату громадянам.

Що відомо

  • Законом про бюджет встановлено, що у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць становитиме з 1 січня 2020 року - 2027 грн, з 1 липня - 2118 грн, з 1 грудня - 2189 грн.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди