15 квітня на сесії Житомирської міськради депутати 28 голосами підтримали рішення про реорганізацію закладів професійно-технічної освіти міста шляхом об'єднання. На сесію приходили представники Професійного технологічного коледжу, які виступили проти такого формату об'єднання.
Зокрема, йдеться про приєднання Професійного технологічного та Професійного політехнічного коледжів до Професійного коледжу технічних інновацій.
Перед голосуванням за проєкт рішення "Про припинення закладів професійної (професійно-технічної) освіти Житомирської міської ради шляхом приєднання" голова профільної робочої групи Юрій Мойсєєв презентував напрацювання робочої групи в цьому напрямку.
За його словами, робоча група з питань розвитку професійно-технічної освіти у складі 13 депутатів міськради працювала упродовж двох місяців. За цей час керівники закладів профтехосвіти презентували свої навчальні заклади, а також базу та рівень наповнення учнями. Також члени робочої групи їздили знайомитися з досвідом реформування професійної освіти на Рівненщині.


За результатами роботи було запропоновано 5 закладів професійно-технічної освіти Житомира реорганізувати, створивши мережу на базі трьох навчальних закладів, які готуватимуть фахівців за трьома напрямами.
"Багато ходить розмов, що ми закриваємо, ліквідовуємо, знищуємо — насправді ми нічого не знищуємо, ми говоримо про те, щоб професійна освіта розвивалася. Ми нікуди не діваємо те, що в нас є, навпаки — нам треба його покращувати і збільшувати. У нас буде три напрямки. Перший — будівельно-технічний, де готуватимуть зварювальників, слюсарів, електриків, будівельників, фахівців сільськогосподарського напрямку. Цей напрям буде на базі Професійного технічного коледжу міста Житомира. Другий —громадське харчування і торговельно-комерційна діяльність, де готуватимуть кухарів, продавців, кондитерів, товарознавців. Третій — сфера обслуговування і легка промисловість на базі Професійного коледжу індустрії краси і технології Житомира. Тут будуть перукарі, манікюрники, закрійники, швеї, тощо. Професії в навчальних закладах не конкуруватимуть між собою", — сказав Юрія Мойсеєв.

Також робоча група запропонувала переглянути підхід до виробничої практики учнів професійної освіти. Зокрема, організувати практику так, щоб вона не була формальною.
"Йдучи на практику, учень вливається в колектив і має здобути там реальні знання та вміння. За проходження практики фінансова винагорода має складати 50% — учню, 50% — на розвиток навчального закладу. До кожної гривні, які навчальний заклад отримує від практики, міська рада додає 3 гривні. Тобто ми втричі помножимо надходження від практики. На цю сесію виділяємо 15 мільйонів для розвитку профтехосвіти Житомира, і 6 мільйонів 729 тисяч — на створення навчально-практичного центру професії "верстальник широкого профілю". Також над кожним навчальним закладом буде створено наглядові ради з представників регіонального бізнесу, який братиме участь в підготовці кадрів — братиме учнів на практику, а також зміцнюватиме матеріально-технічну базу", — поінформував Юрій Мойсеєв.

Представники Професійного технологічного коледжу, які прийшли на сесію, виступили проти такого формату об'єднання закладів професійної освіти, оскільки заклад ліквідують як юридичну особу і об'єднають з Професійним коледжом технічних інновацій (колишнє ПТУ №15 — ред.).

Працівники Професійного технологічного коледжу зазначили, що їхній коледж упродовж останнього року отримав грант і збудував навчальний центр по зварюванню. Наразі чекають своєї реалізації гранти для слюсарів-ремонтників і машиністів холодильних установок, а також заклад має отримати грант на створення майстерень з металообробки.
"Напрямок металообробки потрібен державі для перемоги, для відбудови, він дуже важливий в час війни. Нашому напрямку пропонують перейти до іншого закладу освіти, ми не згодні. Ми категорично не згодні. Не може бути такий варіант, коли вже збудована на гранти майстерня буде залишатися в цьому напрямку, але в нашому закладі буде сидіти інший колектив, а ми повинні бути в училищі №15. Ми вважаємо, що освітній процес буде порушено, коли виробниче навчання йде в одному місці, а теоретичне — в іншому. Дітям щодня треба буде їздити, а це соціально вразливі верстви населення. Чи погоджувалося це з Міністерством освіти? Чи запитували цих дітей, які обради наш навчальний заклад, чи хочуть вони переходити у інший навчальний заклад?" — сказала під час свого виступу на сесії директорка Професійного технологічного коледжу Юлія Гнатюк.

Секретар Житомирської міськради Галина Шиманська відповіла, що зміни в професійній освіті запроваджують в рамках підготовки до реформи 2027 року.
"Щоб увійти в реформу 2027 року, нам уже зараз потрібно робити певні кроки, і ми їх робимо, ми не чекаємо 2027 року. Звертаюся до батьків і до здобувачів освіти: якщо ви вступили, ми гарантуємо, що всі спеціальності, колективи і майстерні будуть збережені. Ми будемо і далі подаватися на гранти — і це не тільки гроші Євросоюзу, 30%— це гроші місцевого бюджету. На той центр, який вже був відкритий, ми теж додали 6 мільйонів. Наступний грант теж буде підкріплений сумою у 6,8 мільйона гривень. Для того, щоб ви побачили нашу підтримку, кожному педагогу щомісяця виплачуються з бюджету 1300 гривень", — зазначила Галина Шиманська і оголосила голосування з цього питання.
Після голосування депутатів, які прийняли рішення про реорганізацію закладів професійної освіти Житомира 28 голосами, у залі почали скандувати слово "Ганьба!".
Членкиня робочої групи з питань розвитку професійно-технічної освіти Олена Розенблат, сказала, що не почула вагомих аргументів від представників Професійного технологічного коледжу.
"Більше двох місяців ми працювали і спілкувалися — з учнями, з колективами. Те, що ми побачили — так більше продовжуватися не може. Ми вже запізнилися років на 10 (з реформуванням професійної освіти — ред.). 150 мільйонів це гроші лише на утримання закладів, про розвиток мова не йде взагалі. Діти, які навчаються по картинках, це не про сьогоднішню освіту. У вашому закладі (Професійний технологічний коледж — ред.) —400 учнів, майже половина це продавці, решта — зварювальники. Ваше завдання —знайти учнів. Бо, якщо все буде, як до цього — у вас немає майбутнього. Не хочу нікого звинувачувати, але ми побачили кращі заклади і ті, які мають недостатній рівень адміністрування. Якщо ми говоримо про технічний напрям, то училище №15 краще на порядок. Я вчора попросила у вас аргументи. "Ми так звикли" — це не аргумент", — сказала Олена Розенблат.

Після цього секретар міськради під невдоволені вигуки із зали продовжила сесію. За кілька хвилин представники Професійного технологічного коледжу покинули сесійну залу.
У коментарі журналістам директорка Професійного технологічного коледжу Юлія Гнатюк сказала, що вони категорично не погоджуються з таким рішенням депутатів.
"Нам пропонують об'єднатися з іншим коледжом — училищем №15 — і перейти туди на засадах оптимізації, реорганізації — ми сьогодні до кінця так і не почули. Цьогоріч ми вибороли грант на побудову навчально-практичного центру зварювальних технологій. Виникає питання, що буде з цим центром, адже він залишається, але туди має перейти інший заклад професійно-технічної освіти. Теоретичне навчання ми повинні проводити у тому коледжі, а практичне навчання — в тих майстернях, які ми створили на базі нашого закладу освіти. Така ситуація для нас неприйнятна. Ми не заперечуємо проти об'єднання з іншим коледжом, але на нашій базі, на нашій території, що дало б нам можливість працювати і нікуди не переїздити і розвиватися", — говорить директорка коледжу.

Галина Шиманська говорить, що приміщення коледжу індустрії і краси передадуть науковому ліцею при Житомирській політехніці.
За словами Юлії Гнатюк, далі колектив буде думати про те, щоб йти з позовом до суду.
"У нас дуже працездатний колектив, ми зараз боремося за інші гранти, але це приєднання перекреслить всі наші перспективи і плани. Буде переміщення нашого закладу з вулиці Параджанова на Селецьку. У приміщенням попередньо переїде 20-те училище індустрії і краси. Жодного документа про це ми не бачили. На зустрічі зранку в міській раді нам говорили практично те саме, що і на сесії. Нас просто не чують і розказують, що ми не хочемо виходити із зони комфорту, що так краще для міста, в цьому полягає стратегія, що всі будуть забезпечені роботою. Але у нас 100 людей — всі не зможуть перейти. Мабуть, будемо подавати до суду, дуже мало часу на все було: робоча група у вівторок нас ознайомила з рішенням, в п'ятницю — збори колективу, і от сьогодні міська рада вже прийняла рішення", — сказала директорка коледжу.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp